Köpeklerle Seyahat: Nelere Dikkat Edilmeli

Köpeklerle seyahat ederken onların rahat hissetmesi, sizin kendini rahat hissetmeniz kadar önemlidir. Köpeklerin rahat ve stressiz bir yolculuk geçirmesi önemlidir. Ona yolculuk öncesinde ve yolculuk sırasında mümkün olduğunca konfor sağlamak gerekir. Ayrıca kendini güvende hissetmesi de önemlidir. Kendi arabanızla seyahat ederken köpeğinizin herhangi bir sorun çıkarmaması için ekstra dikkatli olmanız gerekiyor. Bu nedenle de dikkatinizin dağılmaması ve köpeğinizin de konforlu olması için belli önlemleri almanız en iyisi olacaktır. Peki, köpeklerle seyahat ederken nelere dikkat edilmeli?

Köpeklerle Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinizle birlikte arabanızla seyahat edip, uçakla seyahat seçebilirken; otobüs yolculuğu da yapabilirsiniz. Elbette ki köpeğinizin cinsine ve boyutuna göre bu seyahatler için farklı politikalar uygulanması mümkündür. Kimi durumlarda otobüslerin alanı kısıtlı olduğunda ya da evcil hayvanların bulunduğu alan farklı olduğunda her köpeğin kabul edilmesi mümkün olmayabiliyor. Bu durumda kendi aracınızla ya da farklı taşıma araçları ile seyahat etmeniz gerekebilir.

Köpeklerle Araç İle Seyahat Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

Araç ile seyahat ederken köpeğinizin hem konforunun sağlandığına emin olunuz. Tehlike yaratabilecek konumdan uzak olması önemlidir. Bu nedenle de köpeğinizle seyahate çıkmadan en az 6 saat önce yemek vermemeye gayret gösterin. Tuvalet ihtiyacını da yolculuğa çıkmadan kısa süre önce karşılaması gerekir. Uzun yolculuklarda ise köpeğinizin tuvalet ihtiyacı olabileceğini düşünün. Birkaç saatte bir mola vermeniz ve onu yürüterek tuvalet ihtiyacını karşılamanız gerekir.

Göğüs tasmaları ile uyumlu şekilde kullanılabilen emniyet kemerlerini tercih ederek köpeğinizin arka koltukta rahat bir yolculuk geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin ani hareketlerinden dolayı korkmanıza gerek kalmaz. Köpeğinizin emniyet kemerine takılı olması sayesinde rahat ve güvenli bir yolculuk geçirmeniz de mümkün olabilir.

Araç ile seyahat sırasında köpeğinizin camdan sarkması ihtimaline karşı ona yakın olan camları fazla açmamanızı öneriyoruz. Ayrıca köpeğinizin kafasını camdan çıkararak seyahat etmesi, gözlerine toz ve polenlerin kaçmasına ve enfeksiyon yaşamasına neden olur. Bunlardan köpeğinizi korumak için camları fazla açmamanız ve kafasını çıkarmasını da bu sayede önlemeniz mümkündür. Ayrıca klima çalıştırıyorsanız aracın içinin fazla soğuk olması köpeğinizin hastalanmasına neden olur. Bunun için araç içi ısının da dengeli olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Köpeklerle Seyahat Sırasında İlaç Vermenizi Önermiyoruz

Seyahat sırasında rahatlatıcı ilaçların verilmesi genellikle tavsiye edilmez. Köpeklerin bu tür ilaçları alması kimi zaman çok zararlı olabilir. Bu nedenle de aracınızla seyahat ederken gerekli güvenlik önlemlerini almanız iyi olur. Böylece rahatlatıcı ya da uyutucu ilaçlar verilmesini de gerektirmez. Bazı durumlarda köpeğinizin bulantı ve benzeri rahatsızlıklar yaşamasına karşın veterinerinizin tavsiye edeceği ilaçları tercih etmeniz de mümkündür. Bu sayede köpeğiniz daha rahat bir yolculuk geçirebilir.

Köpekle Uçak Seyahati Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

Uçak seyahati sırasında köpeğinizin taşıma kabı içinde yer alması zorunludur. Bu nedenle de boyutu büyük de olsa köpeğiniz için bir taşıma çantası edinmeniz gerekir. Ayrıca köpeğinizle uçak seyahati yapacağınız zaman bunu bilet alırken belirtmeniz gerekir. Köpeğinizin taşıma kabı içindeki ağırlığı, cinsi, taşıma kabının ölçüleri ve çok daha fazlası bilet alma sırasında sorulabilmektedir. Bunların yanı sıra bazı firmalar 8 kilo altındaki evcil hayvanların kabinde seyahat etmesine de izin verebilir. Bu sayede evcil dostunuzdan ayrılmanız da gerekmez. Ayrıca aşı karnesi, aşıların eksiksiz olması da uçuş sırasında istenilen gerekliliklerdir.

Uçuş öncesinde köpeğinizin en az 8 saat önceden mamasını yemiş olması gerekir. Sonrasında ise mama verilmemelidir. Ayrıca uçuş öncesinde köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidermeniz önemlidir. Köpeğinizin taşıma kabında daha güvende ve huzurlu hissetmesi için ona oyuncaklarından birini vermeyi deneyin. Ya da sizin kokunuzun olduğu bir tişörtünüzü kabının içine koyabilirsiniz. Bu sayede kendini daha güvende hisseder ve sizden ayrı kalacaksa daha az stres yaşayabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap