Köpeklerde Koku Alma Duyusunun Özellikleri

Köpeklerde koku alma duyusu insanlardan çok daha fazla iyidir. Dünyayı koku ile yaşarlar ve insanların dikkatini bile çekmeyen kokuları istisnasız ayırt edebilirler. Koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Bu nedenle günümüzde uyuşturucu maddeleri ve patlayıcı maddeleri ayırt etmek için köpeklere eğitimler verilmektedir. Köpeklerin burnunda kokulara duyarlı olan yirmi milyon hücre bulunmaktadır. İnsanlar ise sadece beş milyon farklı kokuyu ayırt edebilirler. Köpekler koku alma yetenekleri sayesinde diğer köpeklerin cinsiyetini, yaşını ve hatta ruh hallerini algılayabilirler. Köpeklerin beyninde bulunan koku alma ile ilgili bölge, insanlarınkine oranla oldukça büyüktür.

Köpekler Koku Alma Duyuları ile Neler Bilebilir?

Köpeklerde koku alma duyusu sayesinde pek çok önemli işin üstesinden gelebilirler. Beyni kokuları tanımak için uzmanlaşmış durumdadır. Köpeklerin beyninde ki kokuları analiz için ayrılan bölüm insanlarınkinden çok daha büyüktür. Koku alma yetileri sayesinde üstesinden gelebilecekleri bazı önemli işleri sıralamak gerekirse;

  • Uyuşturucu ya da patlayıcı maddelerin tespit edilmesi,
  • Doğal afet ya da çeşitli kazalar sonucunda kurtulabilecek kişilerin ve cesetlerin yerlerini bulmak,
  • Suçluların ya da kaybolan kişilerin izlerini sürebilmek,
  • Kundaklamada kullanılma ihtimali bulunan hidrokarbonları aramak,
  • Termit istilasını saptamak,
  • Hayvanların yumurtlama dönemlerinde olup olmadıklarını anlamak, (Özellikle süt ürünlerinin üretimi için önem taşımaktadır)
  • Yerin 10 metre altında gömülü olan bir boru içerisinde bile olsa petrol ve gaz sıkıntılarını saptayabilmek.

Yapılan son araştırmalara göre köpeklerin koku alma yetileri aracılığıyla kanser hastalığını dahi tespit ettikleri anlaşılmıştır. Melanoma tipi kanseri tespit etmek üzere eğitilmişlerdir. Diğer yöntemlere kıyasla kanseri çok daha erken tanımlama yeteneğini göstermişlerdir. Aynı zamanda eğitim alan köpekler kanserin yanı sıra bakteri enfeksiyonları ve kan şekeri seviyelerinde ki farklılıkları bile koklayarak tespit edebilmişlerdir. Bu sayede köpekler sahipleri şeker nöbetine veya şeker komasına girmek üzereyken haber verebilmişlerdir. Bazı köpekler ise sahiplerinin salgıladıkları kokuya, nefeslerine ve davranış değişikliklerine odaklanacak şekilde eğitilmektedir. Böylece kalp, epilepsi krizi ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar başlamadan bu durumu hissederek sahiplerini erkenden uyarma şansına sahip oluyorlar. Yakın gelecekte köpeklerin birçok hastalığın erken teşhisini sağlamakta büyük rol oynayacakları düşünülmektedir.

Köpeklerin Hoşlanmadığı Kokular

Köpeklerde koku alma duyusu oldukça gelişmiş olduğu için bazı kokuları insanlara kıyasla daha güçlü algılarlar. Bu nedenle sevmedikleri kokular onlar için rahatsız edici boyutlara ulaşmaktadır. Özellikle turunçgil kokusu köpeklerin korku rüyasıdır. Bazı durumlarda burun deliklerine zarar verdiği de bilinmektedir. Aynı şekilde acı biber kokusu da köpeklerin solunum yollarını olumsuz etkileyebilir. Burun kaşıntısına ve hapşırmaya neden olabilir.

Köpeklerin sevmediği bir diğer koku da amonyak kokusudur. Aynı şekilde naftalin kokusu da köpekleri oldukça rahatsız etmektedir. Temizlik maddeleri, parfüm ve kolonya içeren kokular köpekler için zararlı olabilir. Rahatsız olmalarını engellemek adına bu ürünlerden uzak kalmalarını sağlamak önemlidir.

En İyi Koku Alan Köpek Irkları

İnsanlardan çok daha iyi koku alma duyusuna sahip köpekler arasından da çok daha yüksek performans gösterebilen ırklar bulunmaktadır.

Bloodhound: İki hafta öncesinden kalan kokuları bile algıladıkları bilinmektedir. Bu nedenle polisler tarafından sıklıkla eğitilmektedirler.

Beagle: İyi iz sürerek tavşan bulma konusunda oldukça başarılılardır.

Alman Çoban Köpeği: Burun delikleri ve uzun ağzı ile zayıf kalan kokuları bile iyi algılarlar. Yıllardır kaçakçıları tespit etmek amacıyla kullanılmaktadırlar.

Labrador Retriever: Gizli eşyaları kolayca bulabilirler. Özellikle patlayıcı maddeler ve uyuşturucuların tespitinde başarı gösterirler. Aynı zamanda arı öldürücü bakteri bulunan kovanları da bulabilirler.

Aynı zamanda Bluetick Coonhound, Golden Retriever ve Basset Hounds cinsi köpekler de koku alma yeteneği yüksek köpekler arasında yer almaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap