Köpeklerin Kuyruk Sallaması Ne Anlama Gelir?

Köpeklerin kuyruk sallaması genellikle sahipleriyle iletişim kurmalarının bir yolu olarak görülmektedir. Bu nedenle köpeğinize kuyruk salladığında dokunmanızda bir sakınca görülmez. Köpeklerin kuyruk sallaması çoğu zaman olumlu hissettiklerini belli etmektedir. Fakat yine de köpeğinizin her kuyruk sallama hareketi olumlu duygular barındırmayabilir.

Köpekler Neden Kuyruk Sallar

Aslında onların kullandıkları bir dil olarak algılanabilir. Köpeğinizin hareketlerini gözleyerek ne kadar memnun ya da korku içinde olduklarını anlamanız mümkündür. Bu nedenle köpeğiniz kuyruğunu sallarken, altında yatan nedeninin ne olduğunu anlamaya çalışmalısınız. Çünkü köpekler sadece mutlu olduklarında kuyruklarını sallamazlar. Aynı zamanda korkarken, sinirliyken ve mutsuzken de kuyruklarını sallayabilirler. Saldırmaya hazırlanan bir köpeğin de kuyruk sallayabileceğini unutmamak gerekir.

Köpeklerin Kuyruk Sallaması Nedenleri

Köpekler 50 günlük olduklarında daha net bir şekilde kuyruk sallama hareketini gösterirler. Yavru köpekler annelerini emerken, kardeşleri ile aralarında ki rekabet nedeniyle kuyruklarını sallamaktadır. Yavru köpekler karınlarını doyurmak isterken aynı zamanda memeyi kaybetme korkusunu da beraber yaşarlar. Yetişkin köpekler başka köpeklerin annelerini emerken görmesiyle de kuyruklarını sallamaya başlayabilirler.

Bunun nedeni de dostluk duygusu ile rekabetin neden olduğu çelişkili durumdur. Köpekler cinsel yakınlaşma sebebiyle de kuyruklarını sallayabilir. Çünkü cinsel istekleri ile birlikte yaşadıkları tedirginlik onları çelişkiye düşürmektedir. Yine saldırmaya hazırlanan bir köpekte kuyruğunu sallayacaktır. Köpekler saldırma istekleri ile birlikte korkuyu da beraber hissetmektedir.

Köpeklerin çoğu zaman sahiplerini gördüğünde kuyruklarını salladıklarını bilinmektedir. Bunun asıl nedeni ise sahiplerinin ona mama mı vereceği, seveceği mi yoksa görmezden geleceği mi düşüncesiyle oluşa çelişkili duygulardır. Köpeğinizin kuyruğunu sallaması birçok faydayı da beraberinde getirmektedir. Köpekler kuyruklarını sallayarak anal bezlerinde ki kokuyu yayabilir. Bu sayede diğer köpekler, köpeğiniz hakkında fikir edinebilmektedir.

Farklı Köpeklerde Görülen Kuyruk Sallama Stilleri

Yumuşak huylu ve daha sakin köpeklerin genellikle daha geniş açılı ve seyrek kuyruk salladıkları bilinmktedir. Fakat daha agresif ve sert köpekler, daha hızlı ve net şekilde kuyruklarını sallamaktadır. Kendine güveni yüksek olan köpekler ise kuyruklarını daha dik tutarak sallayabilir. Bir köpeğin sürü içerisinde ki bulunduğu pozisyonu kuyruk hareketlerini takip ederek anlamak mümkündür. Sürünün lideri konumunda olan köpeğin kuyruğunun her zaman dik olduğunu görebilirsiniz. Daha alt pozisyonda olan köpeklerin kuyrukları ise lider köpeğe kıyasla daha aşağıda olacaktır.

Köpeklerin Kuyruk Sallaması Şekilleri ve Anlamları

  1. Kuyruğun yeri göstermesi: Köpeklerin kuyruğu yeri gösterirken genelde kulakları da geriye doğru yatar ve sırtları daha kambur durur. Köpeğiniz endişeli, stresli ya da korkmuş olduğunda kuyruğu yeri gösterebilir. Aynı şekilde kuyruğu sağa sola doğru sallanıyorsa etrafta olup biten durumları anlamakta zorluk çekiyor olabilir.
  • Kuyruğun rahat olması: Köpeğiniz halinden memnun, keyifli ve herhangi bir şeyden rahatsız olmadığında kuyrukları da rahat olmaktadır. Aynı zamanda hafifçe hareket ettirmeleri de aynı anlama gelmektedir.
  • Kuyruğun bacaklarının arasına sıkıştırılması: Bu kuyruk hareketi en bilinenlerden biridir. Köpekler genellikle korktukları bir durum ile karşılaştıklarında kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırır. Köpeğinizin fırtınalı bir gece geçirmesi ya da bir sokak hayvanı ilekarşılaşması korkmasına neden olabilir.
  • Kuyruğun dik olması: Köpeğiniz kendinden oldukça emin olduğunda genelde kuyruğu dikleşmektedir. Aynı hareket yeni bir köpekle tanıştıklarında da gerçekleşmektedir.
  • Kuyruğun katılaşması: Kuyruğun kaskatı olması onların bir tehlike sezdikleri anlamına gelmektedir. Tehlikenin geldiği yöne doğru odaklanırlar ve kuyrukları kaskatı duruma gelir.
  • Kuyruğun hızlı hareket etmesi: Köpeğinizin kuyruğunu hızlı hareket ettirmesi ve yarı yarıya kalkmış olması onun mutlu olduğunu ifade etmektedir. İşten eve geldiğinizde ya da beraber parka gittiğinizde bu kuyruk hareketini görmeniz mümkündür.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap