Köpekler Neden Sahiplerini Yalar: Köpek Davranışları

Köpekler neden sahiplerini yalar? Heyecanlandıklarında sizin yüzünüzü yalamaya başlayan pati dostlarımızın yalama hareketi aslında birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bizler sadece bunu bir sevgi ve heyecan göstergesi olarak algılasak da. Bazı pati sahiplerinin hoşuna gitse de bazılarımız bu durumdan çok hoşlanmamaktadır.

Köpeklerimizin bu davranışı genellikle kendi içlerinde geliştirdikleri bir davranıl olsa da içgüdüsel olarak da bu tutuma girerler. Gelin bu davranışın içgüdüsel tarafını ve kendi içlerinde geliştirdikleri bir davranış olarak altında yatan sebepleri inceleyelim.

Köpekler Neden Sahiplerini Yalar

Bizlerde kanımız kaynadığında pati dostlarımızı alıp bağrımıza basmak isteriz bazen de öpmeye doyamayız. Köpeklerimiz de emin olun bu hissiyatlara sahip ve bu doyamadıkları anda sevgilerinin en üst düzey de olduğu anda yüzünüzü veya sizi yalayarak bunu gösterirler.

Köpeklerimizin öpmesi bizi daha derinden hissetmeleri olarak algılayabiliriz. Kopeklerinizin size yalaması hoşunuza gitmeye bilir. Bu durumlarda sert tepkiler vermeniz köpeğiniz tarafından sevilmediğini hissettirecektir. Bu durumlarda yalamaya başladığında sarılmaya çalışmanız dikkatini hızlıca başka şeylere çekmeye çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Köpeklerde Yüksek Doz Heyecan

Pati dostunuzla çok güzel anlar yaşadınız ve adrenalin seviyesi hat safhaya çıktığında bu dışarı sizin etrafınızda çılgınlar gibi hareketler göstererek yalamaya başlaması olacaktır. Bir nevi heyecandan ne yapacağını bilememek diyebiliriz. Bu durum da sizde heyecanına ortak olabilirisniz.

Köpekler Tanıma Amaçlı İnsanları Yalama Gereği Duyarlar

Köpeklerimizin koku ve tat alma duyuları birçok duyusuna göre kat be kat daha fazladır. Buda bir şeyi keşfetme ve tanıma adımlarında bu duyularını kullanmalarına sağlar. Yalama hareketi tat alma duyusunu kullanarak sizleri tanımaya çalıştığının bir göstergesidir. Çünkü biyolojik olarak bizler de bilişsel durumlarda fizyolojik tepkiler veririz. Terleme gibi düşünebilirsiniz. Aşırı stresliyken yada efor harcadığımız da vücudumuzdan salınan ter bir tepkidir. Köpeklerimiz de vücudumuzdan bu tarz veriler almak için yalama işlemi gerçekleştiriyor olabilir.

Köpeklerin Temizleme İsteği

Köpekler neden sahiplerini yalar? Kedi ve köpek dostlarımızda çok sık karşılaşılan bir durum. Kendilerini temizler gibi sizleri de belki temizleme ihtiyacı duymuş olabilirler. Kısacası bu doğal temizlenme sürecine sizleri de kattıkları kesin. Fazla salya akıntısı sizlerin istemeyeceği bir durum olabilir yanınızda bir yardımı ile köpeğinizin temizlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Köpeğiniz Dikkat Çekmeye Çalışıyor Olabilir

Köpeğinizle geçirdiğiniz vakitte azalma meydana gelmiş olabilir. Çok yoğun bir dönemdesiniz ve pati dostunuzu biraz geri de bırakmış olabilirsiniz. Bu durumda köpeğiniz ilgi ihtiyacının olduğunu ve ona olan sevginize ihtiyacı olduğunu göstermek istiyor olabilir. İlgi ihtiyacı sonucu gösterilen yalama davranışı sizinle daha çok yakınlaşmak isteğidir. Bu durumları asla geri çevirmeyiniz ve ihtiyacı olan sevgiyi ve şefkati gösteriniz.

Köpekler Korku Hissine Kapıldıklarında

Köpeğiniz de bazı durumlarda korkuyor olabilir. Bazen karanlık bir koridor bazen birden gözüne takılan bir oyuncaktan. Bu durum da yüksek heyecanı adrenalin seviyesini artıracaktır ve sizin yüzünü yalamaya başlayacaktır. Sizleri bir ebeveyni ve koruyucusu olarak gördükleri için bu davranışı sergilerler. Bu davranış ayrıca size güvendiklerini yanınızda güvende hissettiğinin göstergesidir.

Köpekler Tarafından Tadımıza Bakmak İçin Yapılan Yalama Hareketi

Bizleri merak eden ve sürekli tanıma çabası içerisinde olan köpeklerimiz bu davranışa giderler. Koku alma duyuları oldukça gelişmiş köpeklerimizin parfüm kokusu ve benzeri kokular ilgisini çekecektir. Tat alma duyuları da oldukça geliştiği için tadına bakmak isteyecektir.

Ayrıca derimizde ki ter de köpeklerimizin dikkatini çekeceği için arada tadına bakmak isteyecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap