Köpeğin Çiftleşmesi Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde çiftleşmenin anlaşılması için bazı belirtilerin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Sizin evde bulunmadığınız süre içinde köpeklerinizin çiftleşip çiftleşmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Uzmanlara göre köpeklerin çiftleştiğinin en belirgin işareti dişi köpeğin hamile kalmasıdır. Dişi köpeklerde hamilelik belirtilerinde ilk olarak meme uçları şişmeye ve belirgin hale gelmeye başlar. Köpeğin çiftleşmesi konusunda şüphelendiğiniz tarihten sonraki 1 veya 2 hafta içinde iştahsızlık başlamışsa dişi köpeğin hamile kalma olasılığı yüksek görülmektedir.

Köpeğin Çiftleştiğini Anlamanın Yolları

Köpeklerde çiftleşmeyi anlama yöntemleri arasında en önemli işaret dişi köpekte başlayan hamilelik belirtileridir. Köpeklerinizin çiftleşip çiftleşmediğini merak ediyorsanız öncelikle erkek köpekten ziyade dikkatinizi dişi köpek üzerinde odaklamanız gerekir. Dişi köpeğin çiftleşmeden şüphelendiğiniz günden itibaren ilk 1 veya 2 hafta içinde mamasına karşı ilgisiz olmaya başlaması hamilelik belirtisidir. Bunun dışında dişi köpeklerde çiftleşme sonrası kanama veya ağlama gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda dişi köpeğin hamile kalma olasılığı yüksek olduğundan veterinerinizle iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Çiftleşmeden Sonra Dişi Köpekte Kanama Olur mu?

Dişi köpeğin çiftleşmesinden sonra kanaması sık görülen bir durumdur. Köpekler çiftleştikten sonra belirli bir süre boyunca kanlı akıntı görülebilir. Vulvanın hafif şişmesi ile birlikte kanlı akıntı daha belirgin olabilir. Bu süre dişi köpeklerde ortalama 2-9 gün arasında değişiklik gösterse de genelde 3 günlüktür. Bu süreçte dişi köpekler erkek köpekleri cezbedebilir ancak üremek için tam hazır olup olmadığını söylemek mümkün olmayabilir. Bu nedenle erkek köpeklerden hamle olsa bile dişi köpek bu aşamada onları genellikle reddeder.

Dişi Bir Köpeğin Hamile Kalması Ne Kadar Sürer?

Dişi köpeğin hamile kalma süresi, çiftleşme anından itibaren 63 gün olarak sayılır. Dişi köpek iki veya üç kez çiftleştirildiyse yumurta süresinde değişiklik görülebilir. Eğer dişi köpek çiftleşme gerçekleştikten bir veya iki gün sonra yumurtalar döllendiyse bu süre değişebilir. Uzmanlara göre dişi köpeklerde gebelik yumurtaları yaklaşık 48 saat verimli kalır.

Köpeklerde çiftleşme öncesi bazı değişiklikler görülebilir. Dişi köpeklerde yaklaşık 10 gün sonra kanama daha sulu hale gelip durabilir. Bu zamanda dişi köpek çiftleşmek için en verimli döneminde olacaktır. Köpeklerde proöstrus aşaması olarak bilinen bu süreç bazı köpek ırklarda 20 gün kadar sürebilir. Kanamanın sona ermesi doğurganlığın zirvesinde olduğunu gösteren önemli bir işaret olarak görülebilir.

Köpeklerin Çiftleşmesi Ne Kadar Sürer?

Köpeklerin çiftleşme süresi ortalama 10 dakikadan 1 saate kadar değişiklik gösterebilir. Dişi ve erkek köpeğin yavrulamak için birbirine bağlanması genellikle 1 saate kadar devam edebilir. Bu tür durumda köpekler birbirine kilitlendiyse sakin bir şekilde ve uzaklaşmaya çalışmadan bir süreliğine durmaları gerekebilir. Köpeklerde çiftleşme sırasında gerçek boşalma hızla gerçekleştiği için hamilelik durumu buna göre belli olur. Bir köpeğin çiftleşmesi için geçen süre onların tecrübelerine ve duygusal durumlarına bağlıdır.

Köpeğin Hamile Kaldığını Anlamak Ne Kadar Sürer?

Dişi köpeğin hamile kaldığını anlamak için belirli bir süre geçmesi gerekir. Dişi köpeklerde fetüs, çiftleşme gününden sonraki 22. günde şekillenmeye başlar. Sonraki 28. veya 30. güne gelindiğinde uzman veteriner ultrason cihazıyla fetal kalp atışlarını tespit edebilir. Ancak pek çok köpek ırkında hamileliğin ilk 3 haftalık kısmında dişi köpekte herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Dişi Köpekler Çiftleşmeden Sonra Ağlar Mı?

Dişi köpeklerin çiftleşmeden sonra inlemesi nadiren de olsa dikkat çeken bir durumdur. Köpeğin çiftleşme sonrası ağlayıp inleme sesleri çıkardığını fark ederseniz bu süreçte zarar görmüş olabilir. Böyle durumlarda dişi köpeği sakinleştirip erkek köpeği oradan uzaklaştırmak son derece faydalı olacaktır.

Dişi Köpek Kaç Kez Hamile Kalabilir?

Dişi köpeğin hamile kalma sayısı bir yılda ortalama 2 keredir. Fakat köpeğin ırkına, karakterine ve bakım koşullarına göre bu süre değişiklik gösterebilir. Bazı köpekler için yılda 3 kere hamile kalmak normal olabilir. Dişi köpeklerde hamilelik döngüsü değişebilir ve her döngü farklı zamanlarda gerçekleşebilir.

Dişi Köpek İlk Denemde Hamile Kalabilir Mi?

Dişi köpeğin hamile kalması için ilk kızgınlık döngülerinden birinde olması yeterlidir. Erkek ve dişi köpeğin birkaç gün içinde birden fazla kere çiftleşmesini sağlamak başarılı üreme şansını arttıracaktır. Köpeğin çiftleşmesi konusunda detaylı bilgileri veterinerinizden öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Köpeğimin Beni Sevmesi İçin Ne Yapmalıyım?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap