Köpeklerde Veteriner Korkusu Nasıl Aşılır?

Köpeklerde veteriner korkusu nasıl aşılır? Köpeklerin hemen hemen hepsinde veteriner korkusu vardır. Bunun nedeni de veteriner kliniğinin bilinmedik bir ortam olması, güvenilir gelmemesidir. Genellikle kötü anıları içermesidir. Ayrıca ortamdaki diğer hayvanlardan dolayı kendini rahatsız hissedebilecek olan dostunuzun veterinere gidileceği zaman agresif davranması, veterinerde de bu hareketlerini devam ettirmesi mümkündür. Köpeğinizin veterinere gitmekten korktuğunu nasıl anlarsınız?

Köpeklerde Veteriner Korkusu Aşma Yolları

Köpeklerde veteriner korkusu oldukça yaygın. Bunun farklı nedenleri var. Bu korkunun aşılması için ise köpeğinizin veteriner kliniğinin korkulacak bir yer olmadığını anlamasını sağlayınız. Orada kendini güvende hissetmesi, veterinerden de korkmaması için yapmanız gereken şeyleri bilmeniz oldukça önemlidir. Köpeğinizin veteriner kliniğini ve veterineri yalnızca kontrol ve muayene ya da rahatsızlık sırasında görmemesi oldukça önemlidir.

Köpeklerde Veteriner Korkusu: Veteriner Kliniğini Ziyaret Edin

Köpeğinizin herhangi bir rahatsızlığı olmasa bile veteriner kliniğini ziyaret edin. Bu sayede köpeğiniz veteriner kliniğini yalnızca hasta olduğu zaman gittiği ve ona müdahale edildiği bir yer olarak görmeyecektir. Ayrıca veterineri de sık sık görmesi onun için daha güvenli ve daha az korkulası bir şekilde bunları öğrenmesini sağlar.

Ziyaretlerin çok uzun aralıklarla olmaması da önemlidir. Köpeğinizin rutin kontrolleri haricinde de kliniği ziyaret etmesine izin verin. Orada özgürce dolaşması ortamı tanıyarak oraya karşı güven kazanması için etkili olacaktır. Veterineri de belli aralıklar ile görmesi, o kişinin yalnızca onu muayene eden ya da onun canını acıtan kişi olmadığını öğrenmesini sağlar. Bir dostunuz gibi güvenli bir kişi olarak onu tanıyacak olan köpeğiniz veterineri gördüğü zaman da agresif hareket göstermeyi bırakır.

Köpeğin Veterinerde Ortamı Tanımasına İzin Verin

Veterinere kontroller haricinde gittiğinizde köpeğinizin etrafı incelemesine ve tanımasına izin verin. Bu sayede köpeğiniz stetoskop, muayene masası gibi farklı objelerden de korkmayacaktır. Bu objelere alışması, kontroller ve rahatsızlıkları sırasında da daha az agresif davranış göstermesini sağlar.

Veterinerde köpeğiniz için farklı oyuncaklar bulmanız mümkündür. Bu oyuncakları tanımasına izin verip, ona oyuncak alarak ve oynamasına izin verebilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz kliniğin yalnızca rahatsızlandığı zaman gittiği bir olmadığı anlar.

Ortamı tanıması sırasında onu ödüllendirmeniz de ayrıca pekiştirici bir davranıştır. Köpeğiniz muayene masasına çıktığı zaman ona ödül maması verebilirsiniz. Etrafta dolandığı süre içinde eşyaları tanırken sakin davranışlar gösterdiği zaman da onu ödüllendirebilirsiniz.

Köpeğe Veterinerin Yaklaşımı Korkuyu Azaltıcı Etkisi

Veterinerin köpeğinize nasıl davrandığı, korkunun ortadan kaldırılması için oldukça etkilidir. Köpeğiniz ile olumlu ilişkiler geliştiren, onunla oyun oynayan ve ziyaretleriniz sırasında köpeğinize ilgi gösteren veterinerler genellikle köpeklerde veteriner korkusu oluşmasını engeller. Bu sayede köpeğiniz veterineri gördüğü zaman korkmak yerine bir arkadaşının yanına gelmiş gibi mutlu olur.

Veteriner Kliniğinin Dizaynı Önemli

Köpeğinizin veteriner kliniği içinde kendini güvende hissetmesi için diğer hayvanları görmemesi, ortamda kendini güvende hissetmesi önemli. Genellikle veteriner klinikleri buna uygun şekilde dizayn edilse de köpeğinizde güven oluşturmayan bir ortam onların gergin hissetmesine yol açar. Köpekler canının yanmasından çok ortamın güvensiz hissettirmesinden dolayı korkarlar. Ayrıca uygulamaların yapıldığı aletlerin köpeğinizin korkmasına neden olması da mümkündür. Bu nedenle de veterinerin iç dizaynının nasıl olduğu ve aletlerin köpeğinize ne hissettirdiği çok önemlidir. Bu aletler sıradan ziyaretler sırasında köpeğiniz ile tanıştırıldığı ve ödüller ile pekiştirildiği zaman köpeğinizde daha az korku uyandırır.

Kontrol Sırasında Köpeğin Yanında Olmak

Muayene, kontroller ve aşı gibi uygulamalar sırasında köpeğinizin yanında olmanız ona destek olduğunu gösterir. Ayrıca size güvendiği için sizi yanında gördüğü zaman daha az korkacaktır. Doğal olarak daha az agresif ya da korkmuş şekilde hareket edecektir.

Köpeğinizin yanında olarak onunla sakin bir ses tonuyla konuşmanız, onun korkusunu yenmesini sağlayabilir. Bazen yanınızda bir oyuncağını da götürmeniz gerekir. Onun kendini güvende hissetmesi için yanında durduğunuz sırada oyuncağına yakın olmasını da sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap