Köpeğimin Beni Sevmesi İçin Ne Yapmalıyım?

Köpeğimin Beni Sevmesi İçin Ne Yapmalıyım?

Köpeğin sevgisini kazanmak isteyen evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Eğer köpeğiniz sizin yanınızda tutuk davranıyorsa ve sizi sevdiğini belli etmiyorsa bazı davranış kalıplarını değiştirmeniz gerekebilir. Köpek için evinizde güvenli bir ortam oluşturup onun temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra bazı ipuçlarıyla onun sizi sevmesini sağlayabilirsiniz. Köpeğimin beni sevmesi için ne yapmalıyım diyorsanız bu yazımızdaki tavsiyelere harfiyen uymanız gerekir.

Köpeğiniz İçin Rahat Bir Ortam Sağlayın

Köpeğinize rahat bir ev ortamı sağlamak, onun mutlu ve güvenilir hissetmesi için çok önemlidir. Çoğu köpek sahipleriyle birlikte aynı yatakta uyumayı sever. Köpeğin seveceği bir yer yapmak için istediğiniz odaya battaniyelerle yatak yapabilirsiniz. Bu alan köpeğe özel bir yaşam alanı olacağı için daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak köpeğin yatağı diğer evcil hayvanların ve çocukların onu rahatsız etmeyeceği bir yerde olmalıdır.

Köpeğinizi Sık Sık Tarayın ve Sevdiği Mamalarla Besleyin

Köpeği taramak ve sevdiği mamalarla beslemek çok çabuk bir şekilde onun kalbini kazanmanız için yeterli olur. Köpekler doğal yaratılışları gereği onlarla ilgilenen ve onları güzel gıdalarla besleyen kişileri sever. Köpeğinizin damak zevkini öğrenmek için farklı mamaları nasıl tükettiğine ve en çok hangisini seçtiğine bakabilirsiniz. Bu sayede köpeğin sevdiği mamaları ona vererek lezzetli öğünler oluşturabilirsiniz. Köpeğe ayrıca ödül mamaları vermek ve kürkünü zaman buldukça tarayıp tüylerini düzenlemek onun sevgisini kazanmada çok etkilidir.

Köpeğinize Olumlu Pekiştirme Eğitimi Uygulayın

Köpekle iletişim kurmak onunla sıkı dost olmak için hem gerekli hem de eğlenceli bir süreçtir. Köpeği yanınızda gezdirirken veya dinlenirken otur, dur, gel, kalk, yürü gibi komutlara alıştırmanız tavsiye edilir. Bu komutları uygularken köpeğiniz size uyum gösterdiğinde ona ödül mamaları veya sözlü övgülerle olumlu pekiştirme yapın. Aferin demek veya clicker eğitimi vermek köpekle aranızdaki bağı güçlendirir.

Yaramazlık Yapınca Köpeğinizi Cezalandırmayın

Köpeği cezalandırmaktan kaçınmak onun kalbini kırmadan sıkı dost olduğunuzu gösteren bir detaydır. Köpekler zaman zaman yaramazlık yapabilir ve bu tür durumlara hazırlıklı olmanız gerekir. Köpeğimin beni sevmesi için ne yapmalıyım diyorsanız ona asla bağırmayın, vurmayın veya korkutmayın. Öfkeyle hareket ettiğinizde köpeğiniz sizden korkacağı için siz sevmek yerine daha çok korku duygusunu ön plana çıkarabilir.

Köpeğinizi Sosyalleştirin

Köpeğinizi diğer hayvanlarla sosyalleştirmek onun daha mutlu ve heyecanlı bir hayat sürmesini destekler. Köpeğin sevgi ve bağlılık duyusunun gelişmesi için onun sosyal bir canlı olması gerekir. Bu yüzden diğer köpekler ve insanlarla bağlantı kuran köpeğiniz daha mutlu olur ve size bağlanır. Örneğin köpeğin parkta koşmasına izin verirken diğer köpeklere yaklaşmasını sağlamak sosyalleşmesi için iyi bir fırsattır.

Köpeğinizin Sağlığını Koruyun

Köpeğinizin genel sağlığını korumak evcil hayvan bakımında temel görevinizdir. Ancak temel ihtiyaçlarını yeterli seviyede karşılamadığınızda köpeğinizden sizi sevmesini beklemeniz doğru olmayacaktır. Köpeğin kendini yaralaması veya hastalanması durumunda etkili tedavilerden geçmesini sağlamanız gerekir. Bu konuda masraflardan ve imkanlardan ödün vermeden köpeğiniz için en ideal tedavi yöntemlerini seçmeniz önemlidir.

Köpeğinizin Nelerden Hoşlandığını Öğrenin

Köpeğin hoşlandığı şeyleri öğrenmek onunla sıkı bağlar kurmada elinizi güçlendirecek çok önemli bir detaydır. Eğer sahibi olduğunuz köpeğin size yakın davranışlarda bulunmamasını ve sevgisini göstermediğini düşünüyorsanız bazı ipuçlarını kullanarak çözüme kavuşabilirsiniz. Bazı köpekler sahiplerine bir şeyler getirmeyi veya toprağı kazmayı sevebilir. Bunun gibi hoşlandığı şeyleri iyice öğrendiğinizde birlikte daha kaliteli ve keyifli zaman geçirerek köpeğinizin sizi çok sevmesini sağlarsınız. Ayrıca köpeğin hoşlandığı şeyleri yapmasına izin verdiğinizde onun öz saygısını da artıracağınız için ona bu yaklaşımınızı asla unutmayacaktır.

Köpeğinize Oyuncaklar Alın

Köpeğinize eğlenceli oyuncaklar alarak onun günün her anında eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda bile köpeğinizin can sıkıntısını önlemek için onun oyuncaklarıyla oynamasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte daima uygun büyüklükte ve küçük parçaları olmayan oyuncaklar seçmeniz gerekir. Çünkü köpek oyuncaklarının boğulma tehlikesi yaşatmaması için belirli ebatta olması önemlidir.

Köpeğinizi Sık Sık Yürüyüşe Çıkartın

Köpeği yürüyüşe çıkarmak onun yeni çevreler keşfetmesini sağladığı için önemli bir aktivitedir. Doğası gereği bacaklarını esnetmeyi ve etrafını keşfetmeyi seven köpeklerle egzersiz yapmak aranızdaki bağı güçlendirir. Özellikle yürümeyi çok seven köpeklerin ödül olarak sık sık yürüyüşlere çıkarılması tavsiye edilir. Köpeğimin beni sevmesi için ne yapmalıyım diyorsanız bu yazımızdaki tavsiyeleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerin Havlama Zamanı ve Nedenleri Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap