Köpeklerin Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Yavru köpek ağız kokusu köpek sahiplerinin en sık karşılaştığı durumlar arasındadır. Sadece yavru köpeklerde değil, aynı zamanda yetişkin köpeklerde de ağız kokusu sorunları görülmektedir. Bu durumu önlemek için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Özellikle mama tercihi ağız kokusunu önlemede en etkili unsurdur. Köpeklerde ağız kokusunu gidermek için öncelikle beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekir. Buna ek olarak ağız kokusunu gidermek için köpeğinizin ağız bakımı ve hijyenine de dikkat etmelisiniz.

Köpeklerde ağız kokusunu gidermek için beslenmenin dışında köpekler için özel olarak üretilen diş fırçası ve macunlarıyla dişlerinin fırçalanması da oldukça faydalıdır. Zaman zaman farklı hastalıklara bağlı olarak da köpeklerde ağız kokusunun oluşması mümkündür. Köpeklerin ağız kokusu için beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmeniz önerilmektedir.

Köpek Ağız Kokusu Neden Olur?

Köpeklerde ağız kokusu nedenleri arasında tüketilen mamalar ilk sırada gelmektedir. Tercih edilen mamaların içeriğine ve mama dışında verilen gıdalar ağız kokusunun en birincil nedenidir. Köpek ağız kokusunda da tıpkı insanlarda olduğu gibi yeterli hijyene dikkat edilmemesi de önemli bir unsur olarak değerlendirilmektedir.

Köpeklerde ağız kokusunun ortaya çıkmasına neden olan başlıca unsurlar kısaca şöyledir:

  • Ağızda biriken bakteriler ve yemek artıkları,
  • Diş eti hastalıkları ve çürükler,
  • İç parazit,
  • Yavru köpeklerde diş değişimi,
  • Beslenme alışkanlıkları ve mama tercihi,
  • Çiğ gıdaların tüketilmesi vb.

Köpeklerde bazı hastalıkların da ağız kokusuna neden olduğu görülmektedir. Bu tür rahatsızlıklardan kaynaklanan ağız kokusuna çözüm için mutlaka veteriner hekim önerisine göre ilaç kullanımı gerekecektir. İlerleyen dönemlerde bu rahatsızlıklar tedavi edilmediği takdirde ağız kokusundan çok daha farklı sorunların da ortaya çıkması mümkündür.

Köpeklerde Ağız Kokusunu Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Köpeklerde ağız kokusunu önlemek için köpeğinizin bazı alışkanlıklarını değiştirmeniz gerekecektir. Bu alışkanlıklar arasında özellikle beslenme alışkanlıkları ilk sırada yer almaktadır. Ağız kokusunun önlenmesi için mama seçimleri en başta dikkat edilmesi gereken unsurdur. Buna ek olarak köpeklerde ağız kokusunu önlemek için şu yöntemlere başvurulması gerekir:

  • Düzenli olarak köpeğin dişlerinin temizlenmesi – fırçalanması,
  • Çiğ gıdaları vermekten kaçınmak,
  • Kuru mamaların tercih edilmesi vb.

Ağız kokusunu önlemek için uyguladığınız tüm yöntemlere rağmen hale ağzı kokusu şikayetleri devam ediyorsa bu durumda farklı sağlık sorunlarından şüphelenilebilir. Bu sağlık sorunlarının giderilmesi halinde ağız kokusu problemleri de ortadan kalkacaktır. Sağlıklı beslenme ağız kokusunu büyük ölçüde azaltır. Özellikle köpeğinize kendi yediğiniz yiyeceklerden veya çiğ et, balık ya da tavuk gibi gıdalar vermekten kaçınmanız gerekecektir. Köpeklerin ağız kokusu için köpeğinizin yaşam koşullarında ufak değişikliklere giderek başarılı sonuçlar alabilirsiniz.  

Köpeğin Ağzı Nasıl Temizlenir?

Köpek ağız kokusu damlası veya özel olarak üretilen diş macunu ve fırçaları ile temizlik yapılması mümkündür. Köpeğinizin ağız bakım rutinine alışması için ödül maması vermeyi de tercih edebilirsiniz. Dişlerde özellikle tartar ve plak oluşumunu engellemek ve bakteri yerleşimini önlemek için köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamanız gerekecektir. Buna ek olarak köpeklerin dişleri için diş ipleri de yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Köpekler için ayrıca özel olarak üretilen spreyler ve ağız çalkalama ürünleri de etkili sonuçlar vermektedir. Florür köpekler için zararlı olduğundan köpekler için özel olarak üretilen diş macunlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Yaş ya da yumuşak gıdalar köpeklerin dişlerine yapıştığı için dişlerde çürümelere de neden olabilir. Bu çürümelere bağlı olarak gelişecek ağız kokuları ise ancak düzenli şekilde fırçalama ve ağız bakımı ile mümkün olacaktır.

Köpeklerde İç Parazit Ağız Kokusu Yapar Mı?

Ağız kokusu yapmayan köpek maması seçerken aynı zamanda bu mamaların kaliteli olmasına da özen göstermeniz gerekecektir. Köpekler farklı nedenlere bağlı olarak parazit sorunları yaşayabilir. Özellikle yavru köpeklerde iç parazit sorunları ağız kokusuna neden olan önemli bir etkendir. İç parazit enfeksiyonuna sahip olan köpeklerde kötü ağız kokusu yaygın olarak görülen bir belirtidir. Ayrıca yine yavru köpeklerde diş değişimi de ağız kokusuna neden olan bir unsur olarak değerlendirilebilir.

Evcil hayvanlarda parazit sorunlarının görülmesi ciddi sağlık sorunlarına da yol açacaktır. Bu nedenle köpeğinizin erken yaşlardan itibaren tüm parazit ve diğer aşılarının ihmal edilmeden yapılması gerekecektir. Ağız kokusunu da tetikleyen bir unsur olması nedeniyle parazite karşı önlem alınması bir hayli önemlidir.

Köpek Ağız Kokusu Doğal Çözümleri Nelerdir?

Köpek ağız kokusu doğal çözüm önerileri de tercih edilebilir. Özellikle elma, havuç gibi sağlıklı ve sert meyvelerin tüketimi faydalı olabilir. Ancak bu meyveleri verirken çekirdeklerini aldığınızdan emin olun. Bunun dışında nane, probiyotikler, Hindistan cevizi yağı gibi ürünlerle de köpeklerde ağız kokusunun önlenmesi mümkündür.

Köpeklerde çoğu zaman ağız kokusunun nedenleri besleme alışkanlıklarından kaynaklanır. Bu nedenle ağız kokusu yapmayacak mamaların tercih edilmesi köpeğinizin sağlığı için önemlidir. Köpeklerin ağız kokusu sorunları yaşaması halinde tüm doğal yöntemlere ve hijyen önerilerine rağmen sonuç alamadığınız durumlarda uzman bir veteriner kliniğine gitmeniz önerilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap