Köpeklerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Köpeklerin Tırnağı Nasıl Kesilir

Köpeklerde tırnak kırılması gibi sorunların yaşanmaması açısından düzenli aralıklarla tırnak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Sizinle birlikte evde yaşayan evcil dostunuzun aynı zamanda uzun tırnaklarıyla istemeden de olsa size ya da eşyalara zarar vermemesi için de tırnaklarının kısa tutulması gerekecektir.

Tavsiye edilen süreler içinde köpek tırnağını kesmek için basit birkaç adımda işlem yapılması gerekecektir. Köpek tırnak kesimi şu şekilde yapılabilir:

  • Köpeğinizin patisini tutabilecek şekilde patisini kaldırın.
  • Patisini açarak tırnakların öne çıkmasını sağlayın.
  • Özel tırnak makası ya da elektrikli törpü ile tırnağın fazla kısmını kesin.
  • Kesme sırasında ufak parçalar halinde dikkatli şekilde işlem yapın.
  • Yeterince kesildiğinden emin olana kadar küçük bölümler halinde kesmeye devam edin.
  • Canlı dokuya zarar vermemeye özen gösterin.
  • Beyaz tırnakta yandan bakıldığında hafif pembemsi canlı dokuyu kesmekten kaçının.

Sanıldığının aksine köpeklerin tırnaklarının kesilmesi oldukça kolaydır. Beyaz tırnaklı köpeklerin tırnak kesimi siyah tırnaklı köpeklere göre daha kolaydır.

Köpeklerin Tırnakları Doğru Şekilde Nasıl Kesilir?

Köpeklerde tırnak batması veya kırılma, kanama gibi sorunların olmaması içi doğru şekilde kesilmesi son derece önemlidir. Köpeklerin tırnaklarının doğru şekilde kesilmesi için en temel unsur canlı dokuya zarar vermemek olacaktır. Bunun için tırnak keserken tercih edeceğiniz tırnak makasının köpeğinizin tırnağı ile uyumlu olması gerekir. Köpekler için özel olarak üretilen tırnak makaslarının kullanımı son derece önemlidir.

Köpeklerin tırnakları iki tabakadan oluşur. Üst tabaka cansız, alt tabaka ise canlıdır. Kreatin dokunun olduğu üst tabaka tırnaklarının boyunun uzadığı kısımdır. Tırnak kesiminin bu tabakada yapılması gerekecektir. Canlı alt tabakanın kesilmesi halinde köpeğinizin canı yanar ve kanama sorunları görülebilir. 

Köpeklerin Tırnağı Normal Makasla Kesilir Mi?

Köpek tırnak makası kullanılmadığı takdirde doğru bir şekilde köpeğinizin tırnaklarını kesemeyebilirsiniz. Canlı tabakadaki damaların zarar görmemesi için normal tırnak makası veya farklı unsurlar ile kesme işleminin yapılması önerilmez. Canlı yapının zarar görmesi halinde kanamayı durdurmakta güçlük çekebilirsiniz. Can dostunuzun tırnağını keserken onlar için özel olarak üretilmiş tırnak makaslarını tercih etmeniz gerekecektir. Tırnakları son derece sert ve farklı bir yapıda olan köpeklerin normal tırnak makası ile tırnaklarının kesilmesi hem zor hem de tehlikeli olabilir.

Köpeklerin Tırnakları Ne Kadarda Bir Kesilir?

Köpek arka ayak tırnakları ile ön ayak tırnaklarının kesimi birlikte yapılabilir. Genelde köpeklerin tırnaklı hızlı bir şekilde uzadığı için haftada bir tırnak kesim işlemlerinin yapılması gerekebilir. Yavru köpeklerin tırnak kesimine alışması zaman alabilir. Bu nedenle onları alıştırmak için de farklı yöntemler kullanılarak tırnak kesimlerinin yapılması gerekecektir. Genelde 1 – 2 haftalık süreler içinde tırnak kesimi yapılabilir. Köpeğinizin tırnağının uzadığını fark ettiğiniz zaman belirli bir periyot olmadan da kesim yapabilirsiniz.

Köpeğimin Tırnağını Keserken Kanadı Ne Yapmalıyım?

Köpeğim tırnağını kestirmiyor diyenlerin sayısı oldukça fazladır. Tırnağını keserken çığlık atan, kaça veya saldırma eğilimi gösteren köpeklerin bu sürece alıştırılması gerekecektir. Zaman zaman bu davranışlarına rağmen köpeğin tırnağını kesenler canlı dokuya da zarar verebilir.

Köpeklerin tırnakları kesilirken canlı dokunun zarar görmesi halinde kanama meydana gelecektir. Bu kanamayı durdurmak için bez veya kağıt havlu ile buz sararak kanama bölgesine sıkıştırılır. Kan akışının durdurulmasını yönelik farklı işlemler de yapılabilir. Bir miktar stipik pudra ya da mısır nişastası dökülebilir. Köpeklerin tırnak kesimi sırasından kanama olması halinde ilk müdahaleden sonra en kısa süre içinde veteriner hekime danışılması önerilmektedir.  

Siyah Tırnaklı Köpeklerin Tırnağı Nasıl Kesilmelidir?

Siyah tırnaklı köpeklerde tırnak kesimi beyaz tırnaklı köpeklere göre çok daha zordur. Siyah tırnaklı köpeklerde canlı dokunun kolayca görülememesi canlı dokuya zarar vermeden keseceğiniz miktarı belirlemenizi zorlaştıracaktır. Bu nedenle siyah tırnaklı köpeklerin tırnaklarını keserken çok daha dikkatli olmanız gerekir.

Köpek tırnak kesimi için özel olarak üretilmiş makaslar ile bir ışık kaynağı altında dikkatli şekilde köpeğinizin tırnağını kesebilirsiniz. Ufak parçalar halinde sadece üst kısımdan yavaş yavaş kesme işlemi yapılabilir. Eğer köpeğinizin tırnağını kesmekte tereddüttünüz varsa mutlaka bir uzman veteriner kliniğine gitmeniz önerilir. Bu sayede daha kısa sürede ve güvenli şekilde köpeğinizin tırnağı kesilecektir.

Evde Köpek Tırnağı Keserken Dikkat edilmesi Gerekenler

Evde köpek tırnak kesimi sanıldığının aksine zor bir iş değildir. Biraz deneyim ve cesaretle bu işlemi güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Evde eğer kendiniz köpeğinizin tırnağını kesecekseniz bazı araçlara ihtiyacını olacaktır. Evde köpek tırnak kesiminde dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

  • Özel tırnak makası, pıhtılaştırıcı toz gibi ürünler seçilmelidir.
  • Tırnaktaki pembemsi canlı dokuya zarar vermekten kaçınılır.
  • Ödül mamaları ile olumlu davranışlarının ödüllendirilmesi sağlanır.

Genelde köpek sahipleri tarafından tırnak kesiminde arka ayaklar unutulmaktadır. Arka ayakları da aynı hassasiyetle kesmeniz gerekecektir. Köpeklerin tırnağı kesim sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise canlı dokuya zarar vermemek olacaktır. Dikkatli bir şekilde evinizde de köpeğinizin tırnağını kesebilir ve daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Köpek Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap