Köpeklerde Göz Çapaklanması Nedenleri

Köpeklerde göz çapaklanması ya da kuruluğu çeşitli hastalıklar ve alerjik durumlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi göz sulanması, katarakt ve konjoktivit gibi rahatsızlıklar çapaklanmanın sebepleri olabilmektedir.

Çoğu köpek sahibi köpeklerde göz çapaklanması durumunu normal kabul etmektedir. Fakat bu durumun çeşitli nedenleri olabileceği için yeterince üzerine düşmek önemlidir. Ayrıca tedavi edilmediğinde daha ciddi ve kalıcı sonuçlara neden olabilmektedir. Köpeklerde yaşanan göz problemlerinin ihmal edilmemesi gerekir.

Sağlıklı bir köpeğin gözleri parlak, canlı, çapaksız ve temiz olmaktadır. Bu nedenle çapaklanmanın normal bir durum olarak kabul edilmesi yanlıştır. Köpeklerde çapaklanma sorunun başlıca nedenleri ise şöyle sıralanabilir;

  • Göz nezlesi
  • Soğuk algınlığı
  • Gençlik hastalığı
  • Aşırı sigara dumanına maruz kalmak
  • Kimyasal maddelere maruz kalmak (deodorant ve temizlik ürünleri gibi)
  • Yaşanılan ortamda ki hava

Köpeklerde göz çapaklanması özellikle gözleri daha çıkık olan ırklarda daha sık görülmektedir. Çünkü gözyaşı kanalları ile burun delikleri arasında ki bağlantı zayıf olmaktadır. Bu nedenle daha fazla çapaklanma ve göz akıntısı durumu görülebilir. Bu köpek türleri ise; Retriever, Setter, Buldog ve Terrier gibi köpek ırklarıdır.

Köpeklerde Göz Çapaklanması Tedavi Yolları

Köpeklerde meydana gelen göz çapaklanması ve akıntı probleminin veteriner hekim tarafından tedavisi sağlanmalıdır. Problemin temelinde hangi sebepbin olduğu tespit edilmeli ve bu yönde bir tedavi uygulanması sağlanmalıdır. Köpeğiniz basit bir göz nezlesi ya da soğuk algınlığı yaşıyorsa tedavisi kolay olabilir.

Antibiyotik bazlı merhemler, suni gözyaşı ve damlalar ya da asit borik içeren solüsyonlar kısa sürede iyileşmeyi sağlayacaktır. Bu ilaçlar sayesinde akıntı tedavi edilirken ilk birkaç günde artması normal karşılanmalıdır.

Köpekler oldukça zeki hayvanlardır. Bu nedenle siz problemini fark etmeseniz bile sizin anlamanız için çeşitli yollar deneyebilirler. Köpeğinizi takip etmek ve veteriner hekiminize başvurmayı aksatmamak önemlidir. İlk başlarda çapaklanma normal karşılanır ve tedavi sağlanmazsa uzun vadede körlük ve hatta hayati rahatsızlıklar yaşanabilir.

Köpeklerde Göz Çapaklanması İçin Evde Ne Yapılabilir?

Köpeğinizin çapaklanma problemini neden yaşadığını bilmeden evde tedavi yöntemleri uygulamanız yanlıştır. Fakat sorunun ne olduğunu veteriner hekiminizden öğrenmeniz ve ciddi bir sorun olmaması ile evde alternatif çözümler uygulayabilirsiniz.

Öncelikle köpeğinizin gözlerini ovuşturmadan ılık suyla yıkayabilirsiniz. Ardından papatya çayını bir sargı bezine batırarak köpeğinizin gözlerini temizleyebilirsiniz. Köpeğinizin alerjik reaksiyon gösterebileceği her türlü temizlik ürünü ve parfüm ürünlerini ortadan kaldırmalısınız.

Köpeklerde Göz Temizliği

Köpeklerin göz temizliğine özen göstermek ve aksatmamak oldukça önemlidir. Köpeğinizin gözlerini düzenli olarak temizlemeyi alışkanlık haline getirmeli ve herhangi bir göz problemi gördüğünüzde veteriner hekime başvurmalısınız.

Köpeğinizin gözlerini doğru ve etkili temizlemek için yeterince ışık bulunan bir ortam seçmelisiniz. Ardından köpeğinizin her iki gözünü, göz kapaklarını aşağı çekerek kontrol etmelisiniz. Sağlıklı bir köpeğin göz yapısı canlı olacağı için herhangi bir kalıntı, çapaklanma ya da kızarıklık kontrol edilmelidir.

Köpeğinizin gözlerini temizlediğiniz esnada çıplak elinizin göz bebeğine temas etmediğine emin olmalısınız. Aksi halde köpeğinizin gözleri mikrop kapabilir. Göz temizleme işlemini uygun bir bez ve solüsyon yardımıyla sağlayabilirsiniz. Bu şekilde köpeklerde çapaklanma probleminin önüne geçebilmek mümkündür.

Köpeklerde Göz Temizliği İçin Hangi Malzemeleri Kullanmalısınız?

  • Köpeğinizin göz çevresindeki tüylerini temizlemek için uygun bir makas,
  • Çeşitli göz solüsyonları,
  • Temiz, yumuşak ve tüysüz bir bez,
  • Göz damlası ya da çeşitli solüsyonlar kullanabilirsiniz.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap