Köpek Tasması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Köpek tasması köpeğe gerekli eğitimi vermek ve rahatça gezdirmek için oldukça önemli.  Köpeğiniz eğitimli – eğitimsiz de olsa köpeğinizi gezdirirken tasma kullanmakta fayda vardır. Köpek tasması kullanarak köpeğinizin ve kendinizin hayatını kolaylaştırmanız mümkündür. Tasmanın çeşitleri ve yapımında kullanılan malzemenin dahi büyük önemi bulunmaktadır. Tasma seçimini iyi yapmanız ve doğru tasmayı almanız önemlidir. Kullanım amacına, malzemesine göre birçok köpek tasması bulunmaktadır. Köpeğinizin cinsi, yaşı, karakter yapısı ve benzeri özellikler tasma seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardandır.

Köpek Tasması Çeşitleri

 1. Kullanım Amacına Göre Köpek Tasmaları
 • Eğitim tasması: Köpeğinizin itaat ve koruma eğitimi alması için kullanılmaktadır.
 • Gösteri tasması: Hareket ederken, rahat ve yeterince özgür olmasını sağlamak amacıyla kullanılmakta.
 • İz takip tasması: Köpeğin dikkatini dağıtmaması için dolaşmayan ve takılmayan tasma seçimlerinden biridir. Hafif, uzun ve pratik olması tercih eder.
 • Çoğaltıcı tasma: İki ve daha fazla köpeği olan kişiler için en uygun tasma çeşididir. Böylece aynı anda bütün köpeklerinizi gezdirmeniz mümkündür.
 • Gezdirme tasması: Köpeğiniz ile yaptığınız günlük gezintilerde kullanabileceğiniz tasma türüdür. Köpeğiniz ve sizin için olabildiğince rahat olmasına dikkat edilmelidir.
 • Bağlama tasması: Özellikle bahçede koruma köpeklerinin sabit kalması için boyun tasmasına takılan sağlam bir tasmadır. Kolayca kemirilmez ve kopmaz bir malzemeye sahiptir.
 • Uzatma Tasması: Köpeğinizin tasmasının uzunluğu değiştirebileceğiniz oldukça pratik bir tasmadır.
 • Malzemesine Göre Köpek Tasmaları
 • Deri: Doğal deri malzemelerden üretilmektedir. Deri tasmanın sahibin elini incitmeyecek yumuşaklıkta olmasına dikkat edilmelidir.
 • Sentetik: Naylon kayış ve fitilden imal edilmektedir. Sağlam, güvenilir ve pratik olmaları sebebiyle tercih edilmektedir.
 • Kombinli: Birkaç malzemenin bir arada kullanılması ile üretilmektedir. Deri tutamak ve metal zincir bir arada kullanılabilmektedir.
 • Kumaş: Küçük ırklı köpekler ya da kediler için kullanılmaktadır. Hafif oldukları için daha çok köpeklere şıklık kazandırmak için kullanılır.
 • Dokuma: İnce paraşüt ipinin dokunması ile üretilmektedir. Hem sağlam hem de kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
 • Zincir: Agresif ve sert köpekler için tercih edilmektedir. Zincir tasmalar sayesinde köpekleri zapt etmek daha kolay olmaktadır.

Köpek Tasması Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Köpeğinizin tasmasını sonuna kadar hızlı bir şekilde çektiğinizde boyun hasarına sebep olabilirsiniz. Boyun yaraları morarma, baş ağrısı, gırtlak kanseri, trakea ve kırık omurları içermektedir. Özellikle boyun yaralanmaları felce ya da nörolojik sorunlara neden olabilmektedir. Köpeklerin %91’i sahiplerinin tasmayı sertçe çekmeleri sonucu boyun yaralanması yaşamıştır.
 • Köpeklerde aşırı pençe yalama ve ön ayak ağzı tasmayla ilgili olabilmektedir. Tasmanın çekilmesi, ön bacakları besleyen sinirleri etkiler. Bu durum ayaklarda anormal sonuçlara sebebiyet vererek köpeklerin ayaklarını yalamasını sağlar. Genellikle alerjik bir durum olarak teşhis edilse de yapılması gereken tek şey tasmanın çıkartılıp boyun yaralanmasını tedavi ettirmektir.
 • Köpeklerin tasması tiroid bezinin olduğu bölgeye dayanmaktadır. Köpeğinizin tasmasını çektiğiniz zaman tiroid bezi travmatize olabilmektedir. Bu travma sonucunda tiroid bezi iltihaplanır. Tiroid hücrelerini çıkarmaya çalışarak vücudun kendi bağışık sistemi ile yok edilmektedir. Hücrelerinin yok olması tiroid hormonu eksikliğini ortaya çıkarmaktadır. Tiroid hormonu eksikliği ile kilo alımı, cilt problemleri, saç dökülmesi, organ yetmezliği ve kulak enfeksiyonu ortaya çıkabilmektedir.
 • Köpeklerde boyun tasması kullanımında boyun basıncının göz içi basınca etki ederek çeşitli sorunlara yol açtığı görülmektedir. Göz içi basınç ince kornea, göz yaralanmaları ve glokom gibi ciddi yaralanmalara sebep olur. Tasmanın sert çekilmesi kan ve lenfatik akışı baş kısmından kısıtlamaktadır. Bu durum da uzun zaman içerisinde çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir.

Doğru tasmanın seçilmesi ve tasmayı doğru şekilde kullanmak köpeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Tasma konusunda doğru adımlar atmak için uzmanların tavsiyelerinden faydalanınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap