İtaatkar Bir Köpek İçin Pozitif Köpek Eğitimi Nedir?

İtaatkar bir köpek için pozitif köpek eğitimi nasıl veriliyor? Köpek eğitimi için pek çok yöntem mevcut. Bazı insanlar cezaların caydırıcılığına inanırken bazı insanlar ödüllerin cazibesinden faydalanır. Cezalar caydırıcı mıdır? Bu nasıl uygulandığına göre değişir eğer uyguladığınız ceza köpeğinizin kendisine yada size karşı olan özsaygısını yitirmesine sebep oluyorsa bu eğitim değil zulümdür. Evet bu yolla hayvanlar eğitilebilir. Fakat onların dostluğu veya arkadaşlığı kazanılamaz.  Mesela elektrik şoku, ses bombaları hayvanları ürkütüp acı çekmelerine sebep olur. Bu duruma şaşırabilirsiniz ama bu yöntemleri kullanan insanlar hala var.

İtaatkar Bir Köpek İçin Pozitif Köpek Eğitimi

İslama göre hayvanlara ceza vermek hiçbir koşulda eğitici değildir. Hayvanlar kesinlikle yaptıkları davranışla ceza arasında doğru bir bağ kuramazlar. Evet cezalandırıldıklarını anlarlar ama ne için cezalandırıldıklarını anladıkları şüphelidir. Daha kötüsü sizin verdiğiniz ceza yüzünden kendini suçlayıp sorunun kendisi olduğunu bile düşünebilir.

Bilim adamları hayvanların ceza yöntemiyle eğitilemeyeceklerini savunur. Araştırmalar gösteriyor ki korku ve acıyla aldıkları komutlarla sizi de bağdaştırır. Yani elinizde ki nesneden değil onu kullanan sizden korkmaları  çok olağandır.

Olumlu pekiştirme köpeklerin ödüllü davranışlar yoluyla eğitilme sistemidir. Köpeğinizle karşılaşabileceğiniz pek çok sorun var ve olumlu pekiştirme her zaman sorunlara çözüm olabilir.

Pozitif Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Ailenizin okulda kazandığınız her başarı için 1 TL verdiğini düşünün ne kadar sevinirdiniz değil mi. Ya da patronunuz her başarınız için maaşınıza 10 TL eklese büyük bir motivasyon olurdu sizin için. Köpeklerin parayla bir ilgisi yok ama isterseniz onların ilgilendiği şeylerle bunu başarabilirsiniz.

Köpeklerin önemsediği şeyler övgü ve yemektir. Bazı köpekler yemekten çok övülmeyi severken bazılarının kalbi midesinden geçiyor.

Köpeğinize Pekiştirme Eğitimi Verirken Zamanı İyi Ayarlayın

Köpeğinizi olumlu pekiştirme ile eğitirken zamanlama sizin için her şeyden daha fazla önemli. Zamanlama sayesinde köpeğiniz ödül ve davranış arasında ki doğru bağlantıyı kurabilecek.

Zamanlamayı doğru tutturmak için köpeğinizi gözlemleyin davranışı sergiledikten sonra proaktif olarak onu ödüllendirin. Daha sonra aynı şeyi tekrar edeceğiniz zaman köpeğiniz doğru bağlantıyı anlamak için daha dikkatli olacak. Örneğin köpeğinize kalk komutu verdiniz ve köpeğiniz kalktı ona ödül maması verdiniz. Köpeğiniz şimdi heyecanlanıp daha fazla ödül maması için harekete geçecek ama ne yapması gerektiği hakkında bir fikri yok. Eğer çalışmanın burasında pes edip ona bütün ödül mamalarını verirseniz kaybedersiniz. Bekleyin bir daha ki komuta kadar ona hiçbir şey vermeyin.

Köpeğiniz sakinleştiğinde ona tekrar kalk deyin ve ödül maması verin. Burada dikkat etmeniz gereken şey köpeğiniz birkaç hareketi üst üste yapıyorsa ona hiçbir şey vermemenizdir. Mesela kalk dediniz önce yattı, yuvarlandı. Sonra kalktı gibi bir şey olursa köpeğiniz bunları da ödülle pekiştirir. Yada kalktı ve zıpladı. Böyle bir durumda zıplamayı da ödülle pekiştirir.

Köpeğinizin yapması gereken hangi davranış ise ona odaklanın ve eğitimi sulandırmasına müsaade etmeyin.

Köpeğinizle İletişimi Onun Anlayacağı Şekilde Kurun

Size bir ipucu köpeğiniz sizin anlattıklarınızı anlamıyor. Onunla iletişiminizde onun akıl seviyesine inin. Evet elbette onunda aklı var. Başka türlüsü olur mu? Yalnız onların aklı ancak yemek kazanmaya yetecek kadar. Köpeğinizle iletişim kurmak için komutları, ifadeleri, el ve kollarınızı, beden dilinizi, ses tonunuzu kullanabilirsiniz. Göz teması kurarak iletişimi sürdürebilirsiniz.

Köpekler kelimeleri anlamaz ancak öğrenebilirler. Kalk kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek için yardımınıza ihtiyacı var. İlk seferlerde onu elinizle çekiştirin, kalk deyip kaldırın ve ödül maması verin. Otur deyin ve oturtup ödül maması verin. Böylece kelimelerin gerçek anlamından emin olabilirler.

Onlar öğrenirken sizde eğitimli bir köpekle yaşamanın ayrıcalığını fark edebilirsiniz. Köpeğinize olumlu pekiştirme yöntemiyle öğretebileceğiniz bazı komutlar şunlar. .

 • Bana bak. “gözlerim üstünde”
 • Patilerinin üzerine kalk
 • Bana doğru Gel
 • Yere Yat
 • Yerde Uzan
 • Hedefe doğru Koş
 • Topuk “bana yakın yürü”
 • Bırak “ dokunma veya yerden bir şey alma”

Köpeğinize Olumlu Pekiştirme İçin Aşağıdaki Adımları Yapın

 • Tutarlı olun. Yani her zaman olumlu davranışlar için ödül verin ve olumsuz davranışlar için vermeyin. Sadece olumlu davranışlar için ödül verin.
 • Yemek eğitimi verin.
 • Dışarı çıkma eğitimi verin.
 • Sevme kuralları eğitimi verin. Örneğin insanların üzerine zıplamamak gibi.

Köpeklere Olumlu pekiştirme İçin Aşağıdakiler Yapmayın

 • İstemediğiniz davranışları ödüllendirmeyin. Örneğin bahçenize giren bir hayvanı yakaladığı için başını okşarsanız başka canlılara zarar vermenin iyi bir şey olduğunu düşünecek. Dışarıda bir gürültü olduğunda bahçeye salarsanız dışarıda olan bitenle ilgilenmenin ödül kaynağı olduğunu düşünecek.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap