Beslenmesi Yasak Köpek Cinsleri Nelerdir?

Beslenmesi yasak köpek cinsleri için Türkiye’de bir yasa çıkarılmış ve bu durum resmi bir hal kazanmıştır. Yasa çıkmadan önce bu köpek ırklarını sahiplenen kişilerin köpeklerini kayıt ettirmeleri için belirli bir süre tanınmıştır. Bu sayede belli koşullar dahilinde bu köpek ırklarını besleme şansları bulunmaktaydı. Fakat yasadan sonra belli ırkları sahiplenmek tamamen yasaklandı ve yasağa uymayanlar içi de çeşitli cezalar getirilmiştir. Türkiye’de beslenmesi yasak olan köpekler ise Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve Japanese Tosa gibi tehlikeli ırklardır. Bu ırkların Türkiye’ye girişi, reklamının yapılması, sahiplendirilmesi, takas edilmesi, hediye edilmesi ya da sergilenmesi yasaklanmıştır. Yasaklanan köpek ırklarını sahiplenmenin para cezası 9 bin TL civarındadır. Ayrıca köpeğin sizden alınacağını ve barınağa gönderileceğini de bilmelisiniz. Bu köpek ırklarının genel itibariyle güçlü kas ve çene yapıları bulunmaktadır. Ayrıca diğer köpekler oranla daha sert bir yapıları bulunmaktadır.

Beslenmesi Yasak Köpek Cinsleri

Pitbull Terrier

Türkiye dahil birçok ülkede beslenmesi yasak olan köpekler arasında yerini almaktadır. Çok güçlü çene yapıları sayesinde 1 tona kadar basınç kullanma yetenekleri bulunmaktadır. Sadece sahiplerini tanırlar. Eğitim verildiği süre içerisinde inatçı ve sert tavırlar sergiledikleri bilinir. Bu nedenle eğitimleri için onlarla çok iyi bir bağ kurmanın yanı sıra sabırlı davranmak önemlidir. Pitbull Terrier köpekleri düşmanları ile ölesiye mücadele edebilir. Ancak iyi bir eğitim sayesinde kim iyi niyetli kimin kötü niyetli olduğunu anlayabilirler.

Japanese Tosa

Japon dövüş köpeği olarak adlandırılmaktadır. Zeki, cesur, dayanıklı ve saldırgan köpeklerdir. Tehdit edici olabildikleri için aile yaşantısına ayak uyduramazlar. Aileye alışsalar dahi lider karakterleri sebebiyle itaat etmeyi reddederler. Bu nedenle sosyalleşmeleri oldukça zordur. Türkiye ile birlikte Danimarka, Norveç, İzlanda, Yeni Zelanda ve Malezya gibi ülkelerde de beslenilmesi yasaktır.

Presa Canario

Oldukça sert bir karaktere sahiptir. Bu nedenle evcil hayvan olarak tercih edilmesi mümkün değildir. Söylenilen şeyler yapmak istemez ve itaat etmez. Mastiff ve Pitbull kırmasıdır. Sadece Amerika’da suçluların yakalanması için kullanılır.

Amerikan Bulldog

Aile üyelerine karşı oldukça uyumlu ve sevecenlerdir.  Fakat yabancılara ve diğer hayvanlara karşı her zaman şüpheci davranırlar. Otoriter kişilikleri nedeniyle diğer evcil hayvanlar ile birlikte yaşamaları için küçük yaşlardan itibaren eğitilmeleri gerekir. Çok güçlü ve atik köpeklerdir. Ailelerine karşı bir tehdit hissettiklerinde onları canları pahasına korurlar. Danimarka ve Singapur gibi ülkelerde de beslenmesi yasak köpekler listesinde bulunmaktadır.

Bandog

Oldukça kaslı ve ağır bir vücutları bulunmaktadır Birçoğu ülkede dövüş köpeği olarak kullanılmaktadır. Sahiplerine karşı çok sadıklardır ve onları memnun etmek için yaşarlar. Bir tehlike sezdikleri zaman havlamak yerine direkt olarak tehlikenin üzerine giderler. Yanlış eğitilmeleri sonucu çok tehlikeli ve sert köpekler haline gelebilir. İlk defa köpek besleyecek kişiler için önerilmemektedir. Bandog köpeklerinin içgüdüsünden anlayacak kişiler tarafından yetiştirilmeleri gerekmektedir.

Wolfdog

Genetikleri ile çok fazla oynandığı bilinmektedir. Vahşi kurt kırması oldukları bilinir. Bu nedenle diğer köpeklere kıyasla çok daha güçlü bir kas yapısı bulunmaktadır. Kondisyonları oldukça güçlü ve hareketleri öldürücü olabilmektedir. Dengesiz tavırlar sergiledikleri de bilinmektedir. Verecekleri tepkileri öncesinde kestirmek zaman zaman imkansız olabilir.

Napoliten Mastiff

Ciddi ve güçlü dış görünüşleri ile birçok kişiyi ürküten köpeklerdir. Adaleli bir vücut yapıları bulunmaktadır. İnsanlara karşı barışçıl tutumları ile bilinmektedir. Fakat horlama, tüy dökme ve salya dökme gibi sorunlar nedeniyle apartman hayatına uygun değillerdir. Yabancılara karşı her zaman kuşkulu davranırlar. Diğer hayvanlar ile yalnız kalmamaları önerilmektedir.

Dogo Argentino

Yeni insanlar ve hayvanlar ile tanışırken daima kuşkucu olurlar. Ailelerine bağlı olurlar ve onların zarar görmesine asla izin vermezler. Dominant bir köpek ırkı olduğu için erken sosyalleştirme ve yeterli eğitim ile agresif tavırları baskılanabilir. Portekiz, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde de yasaklı köpekler arasında yer almaktadır.

Boerboel

Asıl üretim amacı insanların evlerini aslanlardan ve leoparlardan korumaktır. Kökeni Güney Afrika’ya dayanmaktadır. Kadın ve çocuklara oldukça hassas davranması ile bilinmektedir. Fakat fiziksel özellikleri ve yabancılara karşı sergilediği şüpheci tavırlar nedeniyle apartmanda bakılmaya uygun değildir. Yasaklanmadan önce de ülkemizde çok yaygın görülen bir köpek türü değildir.

Brezilya Mastiff (Fila Brasileiro)

Güçlü ve kaslı bir kemik yapısına sahiptir. Sahiplerine bağlıdırlar. Fakat diğer hayvanlara ve yabancılara karşı şüpheci olabilirler. Bu nedenle her an saldırıya geçmeye hazır köpeklerdir. Evde bakıma uygun değillerdir. Aynı şekilde küçük bahçelerde beslenilmesi de önerilmemektedir. Sahip oldukları yüksek enerjiyi ancak geniş arazilerde atmaları mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap