Yavru Köpek Sahiplenme ve Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpek sahiplenme ve yavru köpek bakımı konusunda ilk defa köpek sahiplenecekler biraz tereddüt edebilirler. Yavru köpek sahiplenme öncesinde yavruların bakımının daha zor olabileceği düşünülebilir. Aslında köpeklerin bakımı her dönemde birbirine benzer. Yetişkin bir köpeğin de yavru bir köpeğin de tüylerinin taranması, temiz olması, yeterli ve dengeli beslenmesi önemlidir. Yalnızca yavru köpek sahiplenmeden önce iyice düşünüp karar vermelisiniz ve kendinizi ona hazırlamalısınız.

Yavru Köpek Sahiplenme ve Yavru Köpek Bakımı

Köpek sahiplenme öncesinde iyice düşünün. Köpek sahibi olmak yalnızca bir dostluk kurmayı gerektirmez. Aynı zaman sorumluluk almayı da gerektirir. Bu nedenle sorumluluk almaya hazır olup olmadığınızı düşünerek köpek sahiplenin. Bu sayede onunla bağ kurmak için kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Temel Köpek Bakımı ve Temizliği

Köpeğinizin genel bakım ve temizliğini düzenli şekilde yapmanız onu hastalıklardan korur. Bu nedenle de farklı rahatsızlıklara karşı bir önlem olarak köpeğinizin temizliğini yapmalı, onun bakımına dikkat etmelisiniz. Bu sırada köpeklerin bakım ve temizliği için doğru ürünleri kullanmalısınız.

Köpeklerin dişleri farklı rahatsızlıklara oldukça açıktır. Bu nedenle de köpeğinizin diş bakımı için doğru ürünleri kullanmalı, düzenli şekilde diş bakımını sağlamalısınız. Köpeğinizin dişlerini düzenli şekilde fırçalamanız uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Köpekler için özel üretilen diş fırçalarını ve diş macunlarını bu işlem için tercih edebilirsiniz.

Yaz ve kış aylarında köpeklerin farklı düzenlere uygun olarak yıkanması gerekir. Örneğin yazın haftada bir kez, kışın ise iki haftada bir kez olacak şekilde köpeğinizi yıkayıp iyi şekilde kurulamanız onun temiz kalmasını sağlar. Köpeğinizin tüy bakımı için tarama da önemlidir. Düzenli şekilde tüylerini tarayarak dökülen tüyleri temizleyebilir ve köpeğinizin cildinin hava almasını sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizin Göz ve Tırnak Bakımını İhmal Etmemelisiniz

Sevimli dostunuzun yüzünü nemli ve temiz bir bez ile düzenli şekilde silmelisiniz. Gözlerinde çapak birikebilir, yüzüne toprak, toz gibi maddeler yapışabilir. Bunları temizlemek için birkaç günde bir olacak şekilde köpeğinizin yüzünü temiz ve nemli bez ile silerek temizliğini sağlamanız mümkündür.

Köpeğinizin tırnaklarını kesmek için ona uygun bir köpek tırnak makası edinin. Bu sayede tırnaklarının doğru ve ona zarar vermeden kesilmesini sağlamanız mümkün olabilir. Tırnaklarını keserken dikkatli olun ve onun sakin olması için öncesinde enerjisini harcamasına izin verin. Tırnak kesme işlemi sırasında tırnakları fazla dipten kesmeyin. Fazla dipten keserseniz köpeğinizin etini de kesmeniz ve kanamaya sebep olmanız olasıdır.

Her ırk köpeğin zamanla tüyleri uzar ve bu nedenle de tıraş edilmesi gerekir. Köpeğinizi isterseniz evde tıraş edebilir, isterseniz de bir köpek kuaförüne götürebilirsiniz. Bu sayede tüylerinin onun ihtiyacına uygun uzunlukta tıraş edilmesini sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin tüylerinin daha sağlıklı olması ve yaz aylarında ona fazlalık yapmaması için tıraş düzenini iyi ayarlamanız konforu için iyi olacaktır. Köpek sahiplenme öncesinde köpeğinizin bakımına dair yeterli bilgiyi edinmeniz, sonrasında onun temizlik ve bakımını daha kolay gerçekleştirmenize fayda sağlayacaktır.

Yavru Köpek Sahiplenmeden Önce

Yavru köpek sahiplenmeden önce köpeğinizin bakımına, temel temizliğine, beslenme ve ihtiyaçlarına yönelik bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bu sayede köpeğinize doğru bakımı kolaylıkla verebilirsiniz. Ayrıca onun bakımı ile ilgili bilgi sahibi olduğunuz için korkmanız ya da endişe etmeniz gerekmez. İsterseniz ilk dönemlerde köpeğinizin tırnaklarını bir köpek kuaförüne kestirebilir, nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. İlerleyen dönemde ise bu tür bakım ihtiyaçlarını gidermek, onunla keyif vakit geçirmenizi pekiştirecektir. Yavru köpek sahiplenmeden önce kendinizi buna hazırlayın. Sonrasında ise yavru dostunuzla vakit geçirmenin keyfini çıkarın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap