Köpeklerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Köpeklerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Köpekler koku alma duyularının oldukça gelişmiş olması ile bilinmektedir. İnsanlara nazaran kırk kat daha güçlü bir koku alma yetisine sahip olan köpekler, bu nedenle bazı kokulardan oldukça rahatsız olmaktadır. Birçok köpek gelişmiş koku yetilerinden dolayı belli başlı kokulardan rahatsızlık duymaktadır. Öyle ki bu kokulara karşı ciddi alerjik reaksiyon gösteren köpeklerde bulunabilmektedir. Genel olarak köpeklerin sevmediği kokular şu şekilde sıralanabilir;

  • Köpekler kimyasal içerikli ürünlerin kokusundan oldukça rahatsızlık duymaktadır. Özellikle kimyasal içerikli temizlik maddeleri köpeklerin nefes borularının hasar görmesine neden olabilmektedir.
  • Turunçgiller köpeklerin sevmediği kokular arasında yer almaktadır.
  • Sirke çeşitleri de köpekleri rahatsız eden ve köpeklerin sevmediği kokular arasındadır.
  • Naftalin ve amonyak kokuları da köpekleri oldukça rahatsız etmektedir.
  • Acı biber gibi keskin kokular, parfüm ve özellikle oda parfümleri de köpeklerin sevmediği kokuların başında yer almaktadır.

Köpeklerin Koku Hassasiyetinin Olumlu Yönleri Nelerdir?

Köpekler üstün koku alma yetenekleri ile oldukça eski zamanlardan beri özellikle avcılar tarafında yardımcı olarak kullanılmaktadır. Köpeklerin koku hassasiyetlerinin olumlu yönleri arasında yer alan bu durum, günümüzde de hali hazırda tercih edilmektedir. Bazı polis departmanlarında kullanılmak için özel eğitimlere tabi tutulan köpekler, koku alma hassasiyetleri üzerinde eğitilmektedir. Bu sayede, birçok polis departmanında aktif bir şekilde köpeklerin bu özellikleri kullanılmaktadır.

Kimyasal İçerikli Kokuların Köpeklere Zararları Nelerdir?

Evlerde sıklıkla beslenen köpekler, ev temizlik ürünlerinin kimyasal içerikli olmasından rahatsızlık duymaktadır. Köpek sahiplerinin ev işleri için tercih edeceği tüm temizlik ürünlerinin içeriklerinin, köpeklere uygun olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Kimyasal içerikli kokuların köpeklere zararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Özellikle çamaşır suyu ve amonyak gibi kokular, köpeklerin burun ve nefes borularının tahriş olmasına neden olabilmektedir. Evlerde zeminlerin çamaşır suyu ile silinmesi ve bu zeminin köpekler tarafından yalanması, köpeklerin ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olabilmektedir.
  • Bu tarz içeriklere sahip olan kokular, köpeklerin kronik olarak hapşırmasına ve kaşınmasına neden olmaktadır.
  • Naftalin kullanımı, köpeklerin tadabileceği ürünler arasında yer almaktadır. Naftalin ürünlerinin köpekler tarafından yenmesi gibi durumlar köpeklerin zehirlenmesine ve ölüm gibi oldukça ciddi sonuçların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Köpeklerin Sevmediği Kokular İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Evlerde bakımı gerçekleştirilen köpeklerin bakım süreçleri oldukça zordur. Köpeklerin beslenmesi, rahat ve huzurlu bir yaşam alanına sahip olması, kendilerine zarar verebilecek ortamların düzenlenmesi ve sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi köpek sahiplerinin bu canlıların bakımı için yapması gereken en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra, köpeklerin sevmediği kokular için önlemler alınması da gerekmektedir. Ev içerisinde oda parfümü ve parfüm kullanılmaması, köpeklerin sigara dumanına maruz bırakılmaması, ev temizliği için kimyasal içeriğe sahip olmayan ürünlerin tercih esilmesi bu konuda alınacak önlemlerin başında gelmektedir. Bahçeli alanlarda bakılan köpekler için de bahçede bulundurulan çiçeklerin doğru şekilde tercih edilmesi gerekmektedir. Köpekler birçok çiçek kokusundan da rahatsızlık duymaktadır. Köpek sahiplenirken tüm yaşam koşullarının bu canlılara göre baştan tasarlanması gerekmektedir. Aksi halde, sahiplenilen canlı için uygun bir yaşam ortamı temin etmek mümkün değildir.

Köpeklerin Sevmediği Kokulara Karşı Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Köpekler belli başlı kokulara karşı hassasiyet göstermektedir. Köpeklerin sevmedikleri kokulara maruz kalması, köpeklerin bazı fiziksel reaksiyonlar vermesine neden olabilmektedir. Köpekler her ne kadar kokusunu sevmediği şeylere yaklaşmasa da bazı durumlarda meraklarına yenik düşer ve kokunun kaynağının tadına bakmak isterler. Bu gibi durumlar, köpeklerde kokulardan kaynaklı belirtilerden ziyade, vücut sağlığının zarar görmesine bağlı olarak vücudun reaksiyon göstermesine neden olabilmektedir. Kusma, bayılma, ishal ya da yüksek ateş gibi vücut reaksiyonlarının meydana gelmesi, sevilmeyen zararlı içeriklere sahip koku kaynaklarının tadına bakılmasından meydana gelebilmektedir. Köpeklerin sevmediği kokulara karşı fiziksel belirtileri ise genellikle kaşınma, gözlerde sulanma ve akma, uzun süren hapşırma atakları, öksürme ya da patiler ile burun ya da kulak kaşıma olarak kendini gösterebilmektedir. Bu gibi kokulara maruz kalan köpekler genellikle o ortamlardan uzaklaşma eylemi göstermektedir.

Köpek Bakımında Kokuların Önemi Nedir?

Kokular konusunda hassas olan bu canlıların vücut bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle köpeklerin yıkanması sırasında tercih edilecek şampuanların kesinlikle kimyasal içerikli olmaması gerekmektedir. Köpeklere özel olarak üretilen ve kokusuz olan şampuanların tercih edilmesi, köpeklerin hem deri hem de gelen vücut sağlıkları için büyük önem taşımaktadır. Köpek bakımında kokular oldukça dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Köpekler için tercih edilen ıslak şampuanlar gibi kuru şampuanlarının ve ağız bakım ürünlerinin de kokusuz ve kimyasal içeriğe sahip olmaması gerekmektedir. Ayrıca köpek sahipleri tarafında alınacak bu önlemler, kişileri zorlayabilen köpeklerin vücut bakımlarının daha kolay bir şekilde tamamlanabilmesine de imkan sunmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Köpek Epilepsi Nöbeti Nasıl Olur?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap