Greyhound Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Greyhound Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Greyhound köpek ırkı, uzun, ince ve zarif yapısı ile dikkat çeken bir köpek ırkıdır. Tazı olarak da adlandırılan bu ırk, English Greyhound olarak da anılmaktadır. Oldukça hızlı bir koşuşa sahip olan bu ırk, avlanma konusunda ustadır. Dünyada bilinen eski köpek ırkları arasında yer alan Greyhound’lar, sahiplerine karşı sadık olmaları ile bilinmektedir. Gerginlikten mümkün olduğunca uzak duran bu köpekler, asil bir havaya sahiptir. İnce ve uzun bacak yapıları, koşu rekorları kırmalarını sağlamaktadır. Büyük ırk köpekler kategorisinde yer alan Greyhound’lar, kaslı vücut yapılarına sahiptirler.

Greyhound Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Greyhound’lan tarihte bilinen eski ve en hızlı koşan köpekleri arasında yer almaktadır. Bu ırkın kendine özgü bir havası ve karakteristik bir tarzı vardır. Oldukça nazik ve asil bir havaya sahip olan Greyhound’lar, diğer fiziksel özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Greyhound’ların özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Greyhound’lar, ortalama olarak 70 cm yüksekliğe ve 30 kg ağırlığa sahiptirler.
  • Greyhound’ların sahip oldukları kürkleri kısa ve düz bir yapıya sahiptir.
  • Tüyleri genellikle; beyaz, gri, krem, siyah ve kahverengi tonlarında ve tek renktir. Ancak bazı cinslerinde bu renklerin bir arada görülmesi de mümkündür.
  • Greyhound’lar, fit ve zarif bir dış görünüme sahiptirler.
  • Kafa yapıları sivri bir formdadır. Gözleri ise, küçüktür.
  • Greyhound’ların ön bacak yapıları düz iken, arka bacak yapıları kaslı ve daha güçlü bir yapıya sahiptir.
  • Greyhound’ların kulak yapıları ise, küçük ve geriye doğru katlı bir şekildedir.
  • Greyhound’ların kuyruk yapıları, uzun ve ince bir forma sahiptir. Aşağı kısımdan başlayan kuyruk, yukarıya doğru hafif bir eğriye sahiptir. Ayrıca, kuyruğun uç kısmında hafif bir kıvrılmada mevcuttur.
  • Greyhound’ların kuyrukları, hızlı koşmaları sırasında bir dümen gibi görev alırken, yavaşlama süreçlerinde de fren görevi görmektedir.
  • Greyhound’ların kuyruk yapılarında kısa tüyler yer almaktadır.

Greyhound’un Karakteri Nasıldır?

Greyhoun köpek ırkı karakteri, uyanıklığı ve koruyucu iç güdüsü ile ön plana çıkmaktadır. Sessiz ve sakin bir köpek olan Greyhound’lar, sevecen ve sahiplerine oldukça bağlıdırlar. Aileler için oldukça ideal olan Greyhound’lar, çok fazla havlamazlar. Gergin ortamlardan rahatsız olurlar. Fazla bağırılmasından rahatsız olan Greyhound’lar, sakin ve huzurlu ortamlardan hoşlanmaktadır. Yabancılara karşı belirli bir ölçüde sakin kalmaktadırlar. Aynı zamanda, oldukça zeki olan bu ırkın eğitiminin küçük yaşlarda başlaması, sosyal bir karaktere sahip olması açısından olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

Greyhound’un Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Greyhound’un bakımı, egzersiz ihtiyacı açısından kişileri biraz zorlayabilir. Günlük olarak koşu yapması, bu ırklar için gerekli olan egzersizler arasında yer almaktadır. Tüylerinin kısa olması ise, tüy bakımlarının kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi adına sahiplerine avantaj sunmaktadır. Dışarıda uyumaya pek uygun olmayan Greyhound’ların, ev ortamında uyumasında fayda vardır. Büyük geniş bahçe alanına sahip evlerde ya da çiftliklerde kolaylıkla yaşayabilirler. Günde yaklaşık olarak 15 saat gibi bir süre uyuma alışkanlıklarının olmasından dolayı, apartman dairelerinde bakımı gerçekleştirilebilir. Bu gibi durumlarda, düzenli olarak egzersiz yapmasına imkan sunulmalıdır. Greyhound’ların tırnaklarının on beş ile yirmi günde bir kesilmesi gerekmektedir. Bu işlem hem kendilerine zarar vermemesi adına hem de sağlıklı bir ayak yapısına sahip olup, düzgün bir şekilde yürüyebilmeleri adına oldukça önemlidir. Aynı şekilde, kısa aralıklar ile kulak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Kulak yapılarında şişkinlik olup olmadığının ve koku oluşumlarının meydana gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Bu kontroller ile kulak yapılarında meydana gelebilecek enfeksiyona bağlı rahatsızlıkların, erken bir süreçte tespit edilmesini ve tedavi sürecinin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Hafta bir kere dişlerinin fırçalanması ve gözlerinin kontrol edilmesi de Greyhound’ların rutin bakımları arasında yer almaktadır.

Greyhound Nasıl Beslenir?

Greyhound’ların beslenmesi, belirli kurallara göre gerçekleştirilmelidir. Oldukça uzun uyku sürelerine sahip olan Greyhound’ların, düzenli ve dengeli beslenme saatlerinin olması gerekmektedir. Bu ırkların avcılık dürtülerinin çok kuvvetli olmasından dolayı, kıkırdak harici bir kemik verilmemesine büyük özen gösterilmelidir. Greyhound’ların bol protein ve tahıl içerikli mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Beslenmesine uygun olarak, düzenli bir şekilde egzersiz yaptırılması da bu ırkın kilo kontrolünün sağlanması için önemlidir. Büyük ırklara özel olan kuru mamalar ile beslenmesi gereken Greyhound’lar, uzman veteriner hekimlerin belirleyeceği düzende ve ölçekte mama tüketimlerini gerçekleştirmeleri, sağlıklı bir yaşama sahip olabilmeleri için önemlidir.

Greyhound Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Greyhound’un ırkı, oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Tazı benzeri olan Greyhound’lar, Antik Yunanistan’ın bahsettiği, Antik Mısır döneminde duvar çizimlerinde tasvir edildiği, Romalılar döneminde ise şiirler aracılığıyla övüldüğü ve yabancı bazı kaynaklara göre de İncil’de ismi geçen tek köpek ırkı olduğu bilinmektedir. Greyhound’lar, on altıncı yüzyılda kaşiflerle, on yedi ve on sekizinci yüzyıllarda ise, yerleşimciler ile ABD’ye ulaşmıştır. Greyhound’lar ilk başlarda av köpeği olarak görevlendiriliyorlardı. 1800’lerin ortalarından sonlarına kadar ise köpek gösterilerinde yer alan ilk köpek ırklarından birisi olmuştur. 1885 yılında ise AKC tarafından tanınmıştır.

Greyhound Eğitimi Nasıl Verilir?

Greyhound’ların eğitimi, köpek bakımı ve eğitimi hakkında tecrübeli olan kişiler için pek zor değildir. Greyhound’ların eğtiminin ayırt edici bir özelliği bulunmaktadır. Bu da eğitim süreçlerinde koku odaklı çalışmalar yerine, görme duyusunun kullanılmasını sağlayacak çalışmaların tercih edilmesidir. Greyhound’lar, takip etme konusunda oldukça ustalaşmışlardır. Bu özelliklerinin eğitim süreçlerinde kullanılması, daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Küçük yaşlarda Greyhound’ların eğitimine başlanması, bu köpeklerin farklı çevrelere, seslere, hayvanlara ve insanlara alıştırılması, bu ırkın ileride asosyal, çekingen ve agresif olmamasını sağlamaktadır. Eğitimler sırasında kişilerin sabırlı olması ve köpeklere karşı agresif, olumsuz ve sert tavırlar sergilememesi oldukça önemlidir. Eğitimler sırasında, köpek oyuncaklarının kullanılması ve beslenme düzenlerine uygun ödül mamalarının köpeklere doğru zamanlarda verilmesi, Greyhound’ların eğitim süreçlerinden keyif almasını sağlayacaktır. Aynı zamanda, eğitimlerin olumlu sonuçlar vermesine de büyük katkı sağlayacaktır. Tüm koşulların yerine getirilmesi ile Greyhound’lara istenilen tüm eğitimler rahatlıkla öğretilebilir.

Safkan Greyhound Nasıl Anlaşılır?

Greyhound’un safkan olup olmadığı, belirgin fiziksel özellikleri ile anlaşılabilir. Oldukça farklı fiziksel özelliklere sahip olan bu ırkın, uzun ve sivri kafa yapılarından, kaslı bacak yapılarından ve fit vücut yapılarından safkan olup olmadığı anlaşılabilir. Bunun yanı sıra, sahiplenilecek Greyhound yavrusunun ebeveynlerinin görülmesi de safkan bir Greyhound olup olmadığının anlaşılmasında tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Greyhound Ne Kadar Yaşar?

Greyhound köpek ırkı ömrü, ortalama olarak 11 yıl ile 13 yıl arasında değişmektedir. Greyhound’ların sağlık ve uzun bir ömre sahip olabilmesi için fiziksel kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, kolay kilo alabilen bir yapıya sahip oldukları için beslenme düzenlerine ve egzersizlerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Greyhound ırkı, sevgi dolu bir ailede ve sağlıklı bir şekilde yaşadığı sürece oldukça uzun bir ömre sahip olmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerin Tuvalet Alışkanlıkları Nasıl?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap