Pomeranian Boo Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Pomeranian Boo köpek ismini Pomeranya’dan almaktadır. Pomeranya ise bugünkü Polonya ve Almanya’yı ifade etmektedir. Pomeranian Boo köpeği ataları büyük Spitz köpekleridir. Pomeranian Boo köpeği 1888 yılında Kraliçe Victoria’nın bir Pom görüp onu sahiplenmesi ile tanınmıştır. Kökenlerinin Almanya olduğu söylense de aslında ataları Rusya, Sibirya ve Kuzey Kutup bölgelerinde bulunan büyük Spitz köpekleridir.

1700 ila 1800’lü yıllarda bugünkü görünümlerinden çok daha büyük olan Sptiz köpekleri, melezlenerek modern bir görünüm alması sağlanmıştır. Bazı üreticiler çeşitli ilham yöntemleri ile Pomeranian cinsi köpeklerin daha sevimli ve küçük hallerini üretmiştir. Bugün ise Pomeranian köpekleri Avrupa ile birlikte İngiltere’de de hızla popülaritesini arttırmıştır. 1891 yılında ilk Pomeranian köpek kulübü kurulmuştur ve ırkın belli standartları belirlenmiştir. Birçok yarışmada ve programda kendilerini gösterdikleri bilinmektedir.

Pomeranian Boo Köpek Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Kalın tüyleri ve peluş bir görünüme sahiptir. Tüyleri pofuduk ve kabarık bir görünümdedir. Minik bir tilkiyi andırdıkları bilinir. Sürekli gülümser gibi görünmeleri de ayırt edilen bir diğer özellikleridir.
 • Gözleri badem şeklindedir ve göz çevreleri siyah renktedir. Gözleri gibi burunları ve kürk renkleri de koyu renklerde karşınıza çıkmaktadır. Kulakları küçüktür ve her zaman dik durur.
 • Üst ve alt dişleri birbirine bindiği için kuvvetli makas ısırıklarına sahip bir çene yapıları bulunmaktadır.
 • Kuyrukları uzun ve kıvrıktır. Vücudunda yer alan tüyler kadar uzun tüyler ile kaplı bir kuyrukları vardır. Boyunları ise kısadır.
 • Vücutları kısa ve düz bir duruşları vardır.Ön taraftan bakıldığında kalın görünüm, ince kemikli ve orta boyda bacakları dikkat çekmektedir. Arka tarafa doğru daralan bir vücutları ve dar bir kalçaları vardır.
 • Kızı, turuncu, gri, beyaz, limon, samur, krem, siyah, kunduz ve kahverengi tüy renkleri görülebilir.
 • Tüyleri sürekli uzar ve bu nedenle devamlı bakıma ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca tüy yapısı sayesinde birden fazla tüy kesim modeline sahip olabilirler. Böylece farklı görünüşlere sahip olmaları normaldir.

Pomeranian Boo Köpek Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve ayrılma kaygısı yaşayabilirler. Bu nedenle uzun süre eve gelmeyen kişiler tarafından bakılması tavsiye edilmemektedir. Yalnız kaldıklarında çok fazla havlayarak gürültüye neden olabilirler.
 • Pomeranian köpekler inatçı tavırları ile bilinmektedir. Bu nedenle ilk defa köpek besleyecek  kişiler için uygun olmayabilirler. Pomeranian köpekleri yavruluktan itibaren Alfa kişiliğiniz ile eğitmelisiniz. Böylece eğitiminde ve davranışında daha az sorun yaşarsınız.
 • Akıllı, hareketli, çevik ve dışa dönük karakter yapıları ile bilinmektedir.
 • Aile üyeleriyle iyi anlaşsa da özellikle sahibine karşı güçlü bir bağı bulunmaktadır. Sahiplerini çok fazla benimsedikleri için kıskançlık yaşamaları mümkündür. Bu nedenle büyük köpeklere karşı saldırgan tavırlar göstermeleri dahi mümkündür.
 • Dikkat çekmeyi ve övülmeyi severler.
 • Oyuncu köpeklerdir ve eğlenmeyi severler. Çevreleri ile kısa sürede uyum sağlayabilirler.

Pomeranian Boo Bakımı

Özellikle yavru Pomeranian köpekleri çok küçük olduğu için kaçmasına karşın önlemler almak gereklidir. Pomeranian köpeklerinin tüylerinin sağlıklı kalması için günde en az bir defa taranması gerekir. Böylece tüylerinin düğümlenmesi engellenmiş olacaktır. Belli zamanlarda tıraş ettirmeniz de tüy sağlıkları için olumlu etki gösterecektir. 1 ya da 2 ayda bir banyo yaptırabilirsiniz. Özellikle dışarıda sık vakit geçirdiklerinde banyo yaptırmanız iyi olacaktır. Egzersiz seviyeleri düşük seviyde bulunduğu için kilo almaya meyilli köpek türlerindendir. Bu nedenle beslenmelerine özen göstermelisiniz. Yavru Pomeranian köpeklerin çok fazla egzersiz yapmasını engellemelisiniz. Çünkü kemikleri henüz gelişim aşamasında olduğu için zarar görmeleri kolaydır. Merdiven inip çıkmaları ve bir yerden atlamaları engellenmelidir.

Pomeranian Boo Fiyat

Ülkemizde genellikle ücretli satılan bu yavruların fiyatları pet shoplarda ve internet sitelerinde değişiklik göstermektedir.

İnternet Sitesi Pomeraian Boo Sahiplenme İlanları

Pomeranian boo fiyat başlangıç genellikle 4 bin tl ile 20 bin tl arasındadır. İnternet sitelerinde daha fazla ilan olduğu için rakamları biraz daha düşük olduğunu bilmenizi isteriz. Bu yavruların fiyatları renklerine ve yaşlarına göre değişmektedir. Pomeranianlar küçükken yuvarlak surat olsa da büyüdülerinde bazen tilki surat olabiliyorlar. Bu şekilde insanları kandıran kişiler olduğunu bilmenizi isteriz. Bu yüzüden alacağınız yerin kesinlikle güvenilir bir yer olması gerekmektedir. Bu duruma düşmemek için şecereli yavru köpeklere yönelmenizde fayda vardır. Bu köpeklerin ataları belli olduğu için kesinlikle herhangi bir kırmalık bulunmuyor. Fiyatları normal yavrulara göre daha pahalı olduğunu bilmenizi isteriz. Kayıtlı olduğu federasyonları öğrenip araştırmanızda fayda vardır.

Örnek bir site vermemiz gerekirse aşağıdaki linki tıklayarak ilan sahiplerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://petyasam.com/irk/pomeranian-boo/

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap