Boerboel Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Boerboel Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Boerboel köpek ırkı, büyük boy köpekler arasında yer alan ve görüntüleri ile korkunçluk yaratmalarından dolayı kendilerine yaklaşanları genelde kendilerinden uzak tutan canlılar arasında yer alırlar. Genellikle bekçilik ve koruma amaçları ile kullanılan bir köpek ırkıdır. Bu ırk, geçmişte değerli madenlerin ve tarlaların başına bırakılan cinsler arasında yer alırlar. Kas oranları çok yüksek köpeklerdir. Kasları sayesinde oldukça fazla güçlü köpekler arasında da yer alırlar. Genellikle boyları kısa olarak bilinir ancak ağırlıkları pek çok köpek ırkına göre fazladır. Koruyucu özelliklerini en fazla çocuklar üzerinde gösteren bir ırktır. Evde yaşamları pek uygun olmasa da çocuklara karşı duydukları sevgi ile beraber sahiplenme duygusu sayesinde çocuklu aileler tarafından tercih edilebilecek olan canlılar arasında yer alırlar. Pek çok köpek ırkı, sahiplerini kıskanmaları ile bilinir. Ancak Boerboel köpekleri için herhangi bir şekilde kıskanma durumlarının olduğu söylenemez. Bu cins köpeklerde genellikle sağlık sorunları görülmez. Bundan dolayı da açık alanların bekçiliği için oldukça uygun olarak melezlendikleri pek çok kişi tarafından söylenebilir.

Boerboel Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Bekçilik ve itaat konusunda oldukça başarılı görülmekte olan Boerboel’in özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Yükseklikleri erkekler için en fazla 70 cm, dişileri içinse en fazla 60 cm olmaktadır.
  • Ağırlıklarından dolayı dev köpekler arasında anılırlar. Erkeklerin de dişilerin de ağırlıkları 90 kilograma kadar çıkabilir. Ancak ortalama ağırlıkları 50 kg civarında olur.
  • Boerboel cinsi köpeklerin tüyleri çok kısadır. Bundan dolayı da sürekli tarama gibi ihtiyaçları olmadığı gibi tüy dökme gibi sorunları da olmaz.
  • Günümüzde nadir bulunabilen ırklar arasındadır. 1980 yıllarının başlarında bu ırkın soyunun tükendiği söylenmiş, sonradan yeniden üremeleri artmıştır ancak bugün bu sayı oldukça fazla sayıda olduklarını söyleyecek kadar fazla değildir.
  • Sosyal köpek türleri arasında yer almazlar. Çocuklar ile aralarının çok iyi olduğu söylenebilir ancak hem kendi türünden hem de diğer türden köpeklere karşı oldukça agresif tavırlar sergilemeleri ile beraber saldırgan olabilirler. Bunun için henüz küçükken insanlar ile beraber bir arada bulundurulmaları gibi diğer köpekler ile de bir arada bulundurularak sosyalleşmesinin sağlanması gereklidir.
  • Oldukça hızlı hareket edebilen bir köpek cinsidir.
  • Tüylerinin rengi kahverengi, kızılımsı kahverengi, sarımtırak veya bej renklerinde olabilir.
  • Patileri vücut ağırlığı ile doğru orantılı olan bir köpek ırkıdır. Köpek kilo aldıkça patilerinde de büyüme olur.

Boerboel’in Karakteri Nasıldır?

Boerboel’in karakteri, zeki, çevik ve itaatkar olarak tanımlanabilir. Özellikle sahibine ve ailesi olarak benimsediği kişilere karşı oldukça fazla itaatkar olabilir. Bunların yanında kıskanç bir köpektir. Sahibinin yanına ve evi olarak bildiği yere yabancıların girmesini istemediği gibi, sinirlenerek farklı tepkiler vermeye oldukça meyilli bir cinstir. Zeki bir ırk olmasından dolayı genellikle bir kez tanıdığı birini veya başka bir canlıyı unutmaz. Bu özelliğin kendisine katılabilmesi için mutlaka küçük yaşlardan itibaren başka köpeklerle veya kendi ırkından köpeklerle bir arada zaman geçirmesi gereklidir. Koruma durumu kendileri için gerekli olmadığı sürece kimseye zarar vermezler ancak buna rağmen günümüzde pek çok ülkede bakımı yasak olan ırklar arasında yer alırlar.

Boerboel’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Boerboel cinsi köpekler, hareket etmek zorunda olan köpekler arasında yer alırlar. Bundan dolayı da Boerboel’in bakımı evlerin içinde yapılmaya uygun değildir. Boerboel cinsi köpeklerin mutlaka bahçeli bir alan içinde kendilerine ait bir yaşam alanına sahip olmaları ve her gün kendileri ile oynanarak hareket etmeleri sağlanmalıdır. Bununla beraber Boerboel cinsi köpeklerin tırnak bakımlarına karşı oldukça dikkat edilmesi önemlidir. Patilerinin bakımları ne kadar düzenli yapılırsa hayvanlar o kadar rahat hareket edeceklerdir. Bunlarla beraber sıcak iklim ile ilgili sorunu olmayan Boerboel cinsi köpeklerinin soğuk havalarda doğrudan dışarıda bırakılmamasına özen gösterilmelidir. Tüylerinin uzun olmaması, bu cins köpeklerin kendilerini soğuktan kolaylıkla koruyamamalarına neden olur ve özellikle fazla soğuk coğrafyalarda köpekler hastalanıp ölebilirler.

Boerboel Nasıl Beslenir?

Boerboel ırkı köpekler, kaslı canlılar olmalarından dolayı beslenmelerinin genellikle protein ağırlıklı olması gereklidir. Bunun için de Boerboel’in beslenmesi için mutlaka veterinerleri ile iletişime geçilmesi gereklidir. Boerboel ırkının beslenme ihtiyaçları, yaş gruplarına göre değişiklik gösterir. Bundan dolayı her yaşta ve durumda Boerboel için farklı bir beslenme düzeni oluşturulabilir. Genellikle bu ırkın beslenmesi köpek maması ile yapılır. Mama ile beslenmeleri vücut sağlıklarını korumak amacı ile gerçekleştirilir. Diğer köpeklerini sağlıklarının korunması amacı ile verilmeyen besinlerin tümünün Boerboel ırkından da uzak tutmak oldukça doğru bir karar olacaktır. Özellikle yapay besinlerin, şekerin ve bozuk besinlerin Boerboel ırkından uzak tutulması, ömrünün sonuna kadar sağlıklı bir şekilde yaşamasını destekleyecektir.

Boerboel Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Boerboel’in ırkı, tam olarak hangi köpeklerden oluştuğu bilinmeyen bir ırktır. Bulldog ile beraber Matiff cinsi köpeklerin birleşiminden meydana geldiği düşünülen Boerboel cinsinin henüz bu iki ırkın hangi köpeklerinden oluştuğu hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir ve araştırmaları ile beraber geliştirmeleri de devam ettirilmektedir.

Boerboel Köpek Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Boerboel ırkı olarak bilinen köpekler, bekçilikte ve itaat etmekte genetik olarak oldukça başarılı köpekler olarak bilinirler. Bundan dolayı da Boerboel’in eğitimi sahipleri için zorlu bir süreci beraberinde getirmez. Oldukça zeki olmaları ile itaat istekleri birleştiği zaman bu cinin eğitimlerinin kolayca verilebilme durumları ortaya çıkar. Ancak bu köpeklere de verilmek istenen tüm eğitimlerin küçükken verilmesi gerekecektir. Yaşlarının geçmesi ile beraber, itaat özellikleri kalacaktır. Ancak özel olarak bir amaca yönlendirilmek istenmeleri durumunda yaşlarının geçirilmesi, alacakları eğitimi alamamalarına veya çok uzun bir süre içinde, çok uzun uğraşların verilmesi ile gerçekleşebilir.

Safkan Boerboel Nasıl Anlaşılır?

Genellikle köpeklerin safkan olup olmadıkları, günümüzde en garanti yöntemlerden biri olan DNA testi yöntemi ile anlaşılır. Köpeklerin doğumunun gerçekleşmesinden sonra kolaylıkla DNA testi uygulaması kendilerine yapılabilir ve safkan olup olmadıkları anlaşılabilir. Bununla beraber Boerboel’in safkan olup olmadığı doğum karnesinden anlaşılabilir. Eğer doğum veteriner veya farklı bir sağlık kuruluşunda gerçekleşmişse, hem anne hem de yavrular için bir kimlik kartı oluşturulur. Bu kart üzerinden de safkanlık durumu öğrenilebilir. Fiziksel özelliklere bakılması ile de safkan Boerboel olup olmadığı kolaylıkla öğrenilebilir. Kaslı yapısının yanında yüz şekline ve kulaklarına dikkat edilmesi gereklidir. Safkan Boerboel cins köpeklerin kulakları dik ve üçgen yapıda olur. Özellikle ayakta oldukları zamanlarda eğer köpeklerin kulakları dik durmuyorsa, mutlaka DNA testi yaptırılması gereklidir.

Boerboel’in Ne Kadar Yaşar?

Boerboel ırkının yaşam süresi, ortalama 10 yıl olarak bilinir. Erkekleri ile dişilerinin yaşam süreleri arasında pek bir fark yoktur ve Boerboel köpek ırkı ömrü en fazla 12 yıla kadar çıkabilir. Sağlıklı ve dayanıklı bir köpek ırkı olmalarından dolayı Boerboel cinsi köpekler bir hastalığa yakalanarak hayatlarını kaybeden köpekler arasında değillerdir. Fiziksel bir sorun yaşanmadığı ve bakımlarının iyi yapıldığı süre boyunca bu süreden daha az yaşadıkları pek rastlanan durumlar arasında değildir.

Ayrıca Bakınız: Belçika Kurdu Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap