Poodle Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Poodle Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Poodle köpek ırkı, zeki, aktif ve zarif yapısıyla dikkat çeken bir cinstir. Bazı bölgelerde daha çok Kaniş, Barbone ya da Caniche adlarıyla anılır. Bu ırkın bünyesinde standart, oyuncak ve minyatür olmak üzere toplam üç ayrı çeşit bulunur. Kare orantılarına sahip olan bu köpek hafif bir şekilde yaylanıp kısa adımlarla hareket etmesi ile ünlüdür. Av köpeklerinden geldiği hakkında çeşitli söylentiler mevcuttur. Atletik yapısını da iddialara göre bu soyundan gelmesine borçludur. Karakteristik görüntüleri arasında yoğun ve kıvırcık tüyleri de bulunur. Diğer köpeklerden farklı olan duruşu ile gururlu ve özgüvenli görünür.

Poodle’ın Özellikleri Nelerdir?

Poodle’ın özellikleri şu şekildedir:

 • Fransa kökenli bir ırktır.
 • Boyutlarına göre üçe ayrılan Poodle ırkı oyuncak, standart ve minyatür olarak adlandırılır.
 • Ortalama bir yetişkinin boyu 45 ile 55 santimetre arasında değişiklik gösterir.
 • Standart Poodle köpeklerinde erkekler 40 kiloya ulaşabilirken dişi olanlar ise 30 kiloya kadar çıkabilir.
 • Minyatür Poodle köpeklerinin uzunluğu ortalama olarak 35 santimetreye kadar ulaşır. Minyatür türünün ağırlıkları ise yaklaşık olarak 7 kilo kadardır.
 • Oyuncak olarak da bilinen Toy Poodle türünün uzunluğu yaklaşık olarak 25 santimetreye kadar ulaşır. Oyuncak Poodle’ların ağırlığı ise ortalama olarak 4 kiloya kadar yükselir.
 • Sert ve sık bir tüy yapısına sahiptir.
 • Tüylerinin rengi en çok beyaz ve krem şeklinde görülür. Daha az rastlansa da kahverengi, siyah ve sarı tonlarında olan Poodle köpekler de mevcuttur.
 • Gözlerinin şekli yuvarlaktır.
 • Genel olarak koyu gözlü bir cinstir.
 • Enerji dolu olan bu cins gün boyu hareket halindedir.
 • Gün aşırı egzersiz ihtiyacı duyar.
 • Çok fazla havlama eğilimi bulunan bu köpekler gürültü çıkarmaya müsaittir.
 • Neşeli ve sevecen bir yapısı vardır.
 • Oyun oynamayı ve eğlenceli aktivitelerde bulunmayı sever.
 • Zekâ seviyeleri oldukça yüksektir.
 • Sahipleri ile derin bağ kurduğu için kısa sürede aile gibi olur.
 • İlgiden hoşlanan bu cins sıklıkla sevgi gösterilmesini ister.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmayan sosyal bir cinstir.
 • Yavru döneminde iken sosyalleştirilmeyen bu cins ileriki yaşlarda insanlara karşı agresif tutumlarda bulunabilir.
 • Hassas göz ve kulaklara sahip olduğu için bu bölgelerden iltihap kapmaya yatkındır.

Poodle Köpek Irkı Karakteri Nasıldır?

Poodle’ın karakteri oldukça neşelidir. Cana yakın bir yapısı bulunan Poodle oyun oynamayı ve sahibi ile eğlenmeyi çok sever. Sahibine karşı itaatkâr olan bu küçük cins girdiği ortama uyum sağlamakta zorluk çekmez. Bunda kıvrak zekasının da etkisi vardır. Sahibini mutlu etme gayesiyle hareket ettiği için verilen komutları kısa bir zaman içinde yerine getirir. Sevimli olduğu kadar sadakatiyle de dikkat çeken bu cins kısa sürede ailenin bir parçası olur. Ailesini mutlu etmeyi sevdiği kadar ailesinde sevgi görmeyi de ister. Yalnız kalmayı sevmeyen Poodle cinsi böyle zamanlarda terk edildiği hissine kapılır.

Hareketli bir yapıya sahip olan Poodle gün boyunca yerinde durmaz. Bu nedenle oyun oynamak ve yürüyüş yapmak gibi aktiviteler içinde yer almak onun için olmazsa olmaz aktivitelerdir. Aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yaparak enerjisini dışarı atma isteği bulunur. Yabancı insanlara karşı çekingen duygular hissetmeleri sosyalleşmelerine engel oluşturmaz. Bu nedenle girdiği ortamda yeni insan ve köpekler ile bir araya gelmek onun için eğlenceli bir aktivitedir. Sevimli görünüşü ve cana yakın hareketleri ile kısa bir sürede ilgi odağı olmayı başarır.

Poodle’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Poodle’ın bakımı tüy özelinde zahmetli değildir. Kendine has gösterişli bir kürk yapısına sahip olan bu cinsin tüy dökme sorunu yok denecek kadar azdır. Tüy dökme konusunda farklı bir sıkıntısı bulunur. Poodle ırkının dökülen tüyleri yere düşmek yerine kendi bedeninde birikmeye başlar. Zaman içinde biriken bu ölü tüyler temizlenmediği taktirde keçeleşme gibi sorunları ortaya çıkarır. Bu nedenle daha çok yoğun tüy bulunan bölgeler başta olmak üzere haftada 3 kere fırçalamak keçeleşme gibi sorunları ortadan kaldırır. Tüylerin nispeten az olan kısımlarını haftada 2 kere fırçalamak bakım için yeterlidir.

Fırçalama yaparken nasıl bir tarağın kullanıldığı önemlidir. Tercih edilecek tarak köpeğin cildine ve tüylerine zarar vermeyecek bir yapıda olmalıdır. Tarak yerine tüyleri almayı sağlayan eldivenlerle de ölü tüyleri temizlemek mümkündür. Keçe olan bölgedeki tüylerin rengi köpeğin genel renginden farklı bir tona sahip olur. Bunu göz önüne almak ölü tüylerin temizlenmesini kolay bir hale getirir. Tüylerin dökülmesi matlaşma oluşturduğu için bu durum fark edildiği zaman tüy tıraşı işlemi yapılması gerekir.

Poodle Nasıl Beslenir?

Poodle’ın beslenmesi köpeğin yaşı, boyu, kilosu ve ihtiyaç duyduğu besin değerleri göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. Poodle cinsi köpeğin hangi türde olduğu beslenme şeklini doğrudan etkiler. Her köpeğin ihtiyaç duyduğu besin değeri ve kalori miktarı birbirinden farklı olduğundan özel bir beslenme programı hazırlamak yararlı olur. Dikkat edilmesi gereken nokta ise Poodle ırkı köpeğe çok yemek verilmemesidir. Köpeğe ödül için verilen fazladan mamalar ilerleyen dönemde pek çok sağlık sorunu olarak kendini gösterebilir. Bu nedenle öğünler belirlenen miktarda ve saatte verilmelidir.

Poodle ırkı köpekler için uygun olan bazı hazır mama markaları bulunur. Uzman veterinerlerin önerdiği markalar Royal Canin, Pro plan, Hills , ND, Gimdog, Brit Care, Purina, Acana, Orijen, Reflex ve Enjoy şeklindedir. Bu markaların bünyesinde bulunan kuru mama, yaş mama ve çeşitli ek gıdalar Poodle cinsi için oldukça uygundur. Öğün miktarı tüm Poodle cinsi köpekler için aynıdır. Günde 2 öğün şeklinde tüketilmesi gereken kuru mama cinslere göre farklı ölçekler içerir. Standart Poodle 1,5 ile 3 ölçek, Minyatür Poodle yaklaşık 1 ölçek ve Oyuncak Poodle yarım ya da çeyrek mama tüketir.

Poodle Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Poodle’ın ırkı hakkında birbirinde farklı görüşler bulunur. Yaygın görüş bu cinsin anavatanının Fransa olduğu yönündedir. Bununla birlikte bu köpeğin atalarının Orta Asya’dan geldiğini iddia edenler bulunur. Aynı zamanda Avrupa’daki kıvırcık tüylü köpeklerin soyundan geldiği iddiası da mevcuttur. İspanyol, Portekiz, Fransız, Alman, Macar ve Rus su köpeklerinin melezlenmesi sonucu bugünkü hale geldiği hakkında görüşler mevcuttur. Tarihi çok eski zamanlara dayanan bu köpek için net konuşmak oldukça güçtür.

Poodle Eğitimi Nasıl Verilir?

Poodle’ın eğitimi akıllı olmaları nedeniyle son derece kolaydır. Sahibine karşı itaatkâr olan bu köpek söz dinleyen bir yapıya sahiptir. Hızlı öğrenmeleri eğitim sürecinde büyük bir avantajdır. Eğitmen işinin ehli değilse bu köpeklerin kötü şeyleri de kolaylıkla öğrenmesini sağlar. Şımarık bir şekilde yetişmemesine dikkat etmek gerekir. Eğitim esnasında sert davranmak ters bir etki yaratacağından köpek ile iyi geçinmeye çalışmak her iki taraf için de sağlıklı bir sürecin yaşanmasını sağlar. Oyun oynayarak temel eğitim sürecini eğlenceli bir şekilde geçirmeye müsait bir türdür.

Safkan Poodle Nasıl Anlaşılır?

Poodle’ın safkan olup olmadığı DNA testiyle kesin olarak belli olur. Fiziksel olarak ise kendilerine has kıvırcık tüyleri ve yuvarlak koyu gözleri kendini ele verir. Tipik yürüyüşleri yine onları diğer köpeklerden ayıran özellikler arasındadır.

Poodle Ne Kadar Yaşar?

Poodle köpek ırkı ömrü yaklaşık olarak 15 yıldır. Bu süre iyi bir şekilde bakılan köpekler için daha fazla olur.

Ayrıca Bakınız: Pembroke Welsh Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap