Border Collie Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Border Collie Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Border Collie köpek ırkı orta büyüklükteki çoban köpekleri arasında yer alır. Enerjik, çevik, dayanıklı ve zarif yapısı ile dikkat çeken bu ırk en akıllı türler arasında bulunur. Bu nedenle bu köpekleri eğitmek son derece kolaydır. Border Collie olarak bilinmelerinin yanı sıra İskoç Çoban Köpeği ve Highland Collie şeklinde de adlandırılır. Uzun ve kısa tüylü olmak üzere iki çeşidi vardır. Çalışkan bir yapıya sahip olan bu köpeklerde yüksek bir görev bilinci bulunur. Enerjik yapıları nedeniyle hareketli olduklarından gün içinde onları oyalayacak bir iş bulmak gerekir. Görünüş itibarı ile Avustralya Çoban Köpeğini andırır.

Border Collie Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda Border Collie’nin ırk özelliklerine daha yakından bakalım:

 • Enerjik yapıları ile hareketli bir yaşam sürdükleri için apartmanda yaşamakta güçlük çeker.
 • Köpek bakmak ile ilgili bir tecrübesi olmayan kişiler için zorlayıcı bir deneyim sunar. Bu nedenle ilk kez bir köpeğin sorumluluğunu üstlenip bakımını yapmak isteyenlere Border Collie sahiplenmeleri önerilmez.
 • İlgi ve sevgi istediği için uzun süre yalnız kalamaz.
 • Hem sıcak havalara hem soğuk havalara karşı son derece dayanıklıdır.
 • Sıcak kanlı bir köpek olduğu için sahipleri ile sevgi dolu bir ilişki kurar.
 • Diğer köpeklere karşı önyargılı bir yapısı olmasına rağmen eğer tehdit sezmezse kısa sürede alışıp dost olabilir.
 • Çocuklarla iyi geçinen köpekler arasında yer alır.
 • Orta derecede tüy dökülmesi sorunu bulunur. Bu nedenle haftalık olarak 1 ya da 2 kere taranması gerekir.
 • Eğitim süreci kolay bir şekilde geçer.
 • En zeki köpek türleri arasında yer alan Border Collie dünya genelinde ilk 3 içindedir.
 • Havlama sıklığı oldukça azdır.
 • En yüksek enerji seviyesine sahip köpekler arasındadır.
 • Oyun oynamak en sevdiği aktiviteler içinde yer alır.

Border Collie’nin Karakteri Nasıldır?

Genellikle herkesin Border Collie’nin karakteri dendiğinde akla ilk olarak zekâsı ve çalışkanlığı gelir. Eğitilmeye son derece müsait olan Border Collie pek çok iş için uygundur. Boş durmayı sevmediği için tüm gün bir işe ile meşgul olmak tam bu ırka göredir. Hızlı hareket etmesi ve yön değiştirme beceresi ile pek çok iş için biçilmiş kaftandır. Enerjisini atacak iş olmadığında huysuzlanıp havlayabilir. Hareketli yapısı ile pek çok spor dalında büyük başarılara imza atabilir. Rekabeti sevdiği için çeviklik gerektiren oyunlar içinde ilk sıralarda yer alması sürpriz olmaz. Kendisine verilen görevi her daim yerine getirir.

Border Collie ırkı sıklıkla ilgi bekler. Sevgiye aç olan bu türün çocuksu bir yanı bulunur. Bu nedenle sık sık sahibinin üstüne çıkıp kedini hatırlatmayı alışkanlık haline getirir. Ailesi ile arasında büyük bir bağ bulunduğu için onların her istediğini yerine getirmeye çalışır. Sahibini çok iyi tanıdığı için ne istediğini göz önüne alarak ona göre hareket eder. Sahibinden aldığı komutları yerine getirdikten sonra başarı elde ettiğini düşünüp övülmek ister. Daraldığı zaman mutsuz olacağı için ona yaşam alanı açmak çok önemlidir. Border Collie ile oyun oynamak, zaman geçirmek ve yürüyüş yapmak ona çok iyi gelir.

Border Collie’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çift katmanlı yoğun bir kürkü bulunan Border Collie’nin bakımı haftada bir ya da iki kere yapılmalıdır. Kısa ve uzun olmak üzere iki türü bulunsa da tüy bakım şekli aynı şekilde uygulanmalıdır. Bakım yapılacak iğnenin şekli tercihe bağlı olarak sık iğneli olabilir. Tüy bakımı ile köpeğin üstünde bulunan ölü tüyler toplanır. Aynı zamanda kiri bedenden ayırarak tüylere canlı bir görünüm kazandırmak amaçlanır. Tüy dökme mevsiminde yoğun bir dökülme yaşayan bu ırkın bakımı aksatılmamalıdır. Bu nedenle tüylerine iç içe girip yumak oluşturmaması için gün aşırı taramak son derece önemlidir.

Border Collie Nasıl Beslenir?

Border Collie’nin beslenmesi için veterinerin onay verdiği orta ırka uygun olan gıdalar tercih edilebilir. Aynı zamanda köpeğe zarar vermeyecek ev yemekleri de farklı türde gıda tüketmeleri için hazırlanabilir. Köpeğe yasaklı olan gıdalar sağlık açısından zarar teşkil edebileceği için verilen gıdalar gözden geçirilmelidir. Uzman veterinerlere göre Border Collie için en uygun köpek mamaları Royal Canin, Proplan, Acana ,Hills, N&D, Gimcat, Brit, Purina, Felix ve Brit Care markalarıdır. Mama tercih ederken köpeğin alerjik durumu olup olmadığına dikkat etmek sağlık açısından büyük önem taşır.

Enerjik yapılarına rağmen obezite riski taşıyan Border Collie ırkının beslenmesinde kalori miktarına dikkat edilmesi büyük önem teşkil eder. Köpeğin tükettiği kalori miktarına bağlı olarak 1,5 ya da 2 ölçekli kuru mamayı günde iki öğüne ayırarak beslenmesi sağlanabilir. Bu ırka mensup köpekler genel olarak bu ölçekle günlük besin değerlerini karşılasa da bazı köpekler özelinde ayarlama yapılabilir. Daha hareketli olan ve gün içinde yüksek miktarda kalori harcayan Border Collie türlerine daha fazla mama takviyesi yapmak mümkündür.

Border Collie Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

İskoç çoban köpeği grubu olan Collie’ye dâhildir. Toplamda 6 adet alt türü bulunan Collie uzun dönemler çoban köpeği şeklinde kullanılmıştır. Bunlar Uzun Tüylü Collie, Kısa Tüylü Collie, Welsh Sheepdog, Shetland Sheepdog, Border Collie ve Bearded Collie şeklindedir.

Border Collie Köpek Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Son derece Border Collie’nin eğitimi kolay bir süreçtir. Çok zeki bir ırk olan Border Collie verilen tüm komutları anında yerine getirir. Border Collie henüz yavru iken sosyalleştiremeye başlamak diğer köpek türleri ile kaynaşması açısından büyük önem taşır. Aynı zamanda bu süreç içinde insanlarla da yakın ilişki kurabilir. Verilen sosyalleşme eğitiminin yanı sıra temel eğitimler de yine yavruyken verilmelidir. Temel eğitimler içinde itaat, tuvalet eğitimi ve alan koruma gibi aşamalar bulunur. Çok zeki bir köpek olduğu için talimatları hemen kavrayacağı gibi öğrenmeye büyük bir heyecan duyar.

Border Collie’nin becerileri çok yönlü olduğu için pek çok alanda eğitim vermek mümkündür. Eğitim süreci içinde çobanlık, itaat, gelişmiş itaat, serbest itaat, agility, frizbi, flyball ve çeviklik gibi dersler verilebilir. Bu sayede köpek pek çok yeni şey öğrenebileceği gibi fiziksel aktiviteler içinde de bulunur. Öğrendiklerini yarışmalarda göstermekten çekinmeyen bu tür rekabet içinde olmaktan büyük keyif duyar. Aynı zamanda oyun oynamaktan da büyük keyif alır. Hareketli yapısı büyük cüssesi ile birleştiği zaman istemeden çocukları incitebileceği için bir yetişkinin gözetimi altında oyunlar oynanmalıdır.

Eğitim süreci içinde ödül koymak ve köpeği takdir etmek sonuca ulaşmayı kolaylaştırır. Sahibinden ilgi ve takdir görmek isteyen Border Collie bu sayede motive olur. Zeki ve yetenekli olduğu için pek çok işin altından kalkan bu ırka gerektiği özeni göstermek gerekir.

Safkan Border Collie Nasıl Anlaşılır?

Border Collie’nin safkan olup olmadığı fiziksel özelliklerinden anlaşılır. Orta genişlikte bulunan kafa yapısı düz bir yapıdadır. Geniş bir alın çıkıntısı bulunur. Burun kısmında uç kısma doğru incelmeler görülür. Kendine has kulak yapısı başka köpeklerde görünmediği için buradan safkan olduğu kolayca anlaşılır.

Border Collie Ne Kadar Yaşar?

Border Collie köpek ırkı ömrü 10 ile 14 yıl arasında değişiklik gösterir. Köpeğin ömrü bakım kalitesi ile doğru orantılıdır.

Ayrıca Bakınız: Boerboel Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap