Canary Dog Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Canary Dog Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Canary Dog köpek ırkı 19. yüzyılda Kanarya Adaları’nda dövüş yarışmaları için tercih edilen, güçlü korumacı özel bir köpek ırkıdır. 1960’lı yıllarda nesilleri tükenme tehlikesi ile karşılaşsa da Amerika Birleşik Devletleri’nde yeniden üretilerek günümüzde popüler şekilde tercih edilmektedir. Heybetli, enerjik ve uysal köpek haline getirilmiştir. Şu anda ilk ortaya çıkış yıllarına göre bu köpekleri besleyip yetiştirmek kolay olmayabilir. Oldukça güçlü ve dayanıklı özelliğe sahip olan, yabancılara karşı agresifleşebilen bu özel ırk yavruluk sürecinde sosyalleştirilmelidir. Koruma ve bekçi köpeği olarak tercih edilen, kıvrak zekâsı ile dikkat çeken Canary Dog köpekler tüm uyarı, itaat ve komutlarınızı hızlı, kolay, pratik şekilde öğrenebilir. Doğru, sabırlı, özverili şekilde davranmazsanız çevresine karşı saldırganlaşabilen, saldırgan canlılara dönüşebilirler.

Canary Dog Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Canary Dog’un özellikleri şunlardır:

 • Adlarından da anlaşılabileceği üzere anavatanları Kanarya Adaları’dır.
 • Son hallerine ve popüler kimliklerine Amerika Birleşik Devletleri’nde kavuşmuşlardır.
 • Çok heybetli ve güçlü gövde, çene ve ağız yapısına sahiptir. 
 • Isırdığı herhangi bir nesneyi ağzından almanız neredeyse imkânsızdır.
 • İri köpek ırklarından olup erkekleri 60 kg, dişileri ortalama 45 kg’dır.
 • Erkek Canary Dog’lar 65 cm. yüksekliğine, dişileri en fazla 60 cm. yüksekliğine sahiptir.
 • Tüyleri kısa ve sık olduğu için bakım ve temizleme sırasında pek fazla zorluk çekmezsiniz.
 • Kırçıllı, koyu renkli, sarı tonlu tüyleri ile dikkat çekerler.
 • Geniş alanda koşma, oynama gereksinimleri yüksek olan köpekler egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için açık havada oyun oynamayı severler.   
 • Çok hareketli, güçlü, dinamik yapı özelliklerine sahip olup ailesi ve arkadaşlarıyla daha sakin, uysal hale gelirler.
 • Ailesine karşı sadık ve korumacı tavırlar sergileyen, kıvrak zekâsıyla ön plana çıkan köpekler özgürlüğüne düşkündür.
 • Olumlu, sabırlı eğitim sürecinden geçirdiğiniz takdirde eğitilmeleri oldukça rahattır.
 • İnatçı, saldırgan, agresif tavırları olsa da yumuşak, olumlu, dost canlısı hale dönüştürebilirler.
 • Eğitim ve sosyalleştirme sürecine köpeğiniz yavruyken başlamanız gerekir. Büyüdüğünde verdiğiniz komut ve uyarıları ceza olarak algıladığı için diğer canlılara karşı saldırgan tutumlar sergileyebilir.
 • Kalça çıkıklığı, obeziteye yatkınlığı bilinen, bunun dışında oldukça güçlü ve dayanıklı yapıya sahip Canary Dog’ları uzman veteriner hekim desteği alarak doğru, kaliteli beslenme, sağlık, bakım sürecinden geçirmeniz tavsiye edilir.
 • Ortalama 10 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

Canary Dog’un Karakteri Nasıldır?

Canary Dog’un karakteri güçlü, dayanıklı, aşırı sevecen olup aile ve sevdiklerine karşı oldukça uysal ve itaatkârdır. Sahibine karşı kibar ve sevecen tavırlar sergileyen Canary Dog’lar baskın, atılgan, cesaretli mizacıyla bilinir. Yabancı canlı ve cisimlerle karşılaştığında saldırgan, otoriter, tavırlar sergileyebilir. Özgürlükçü ruhları, daha geniş alanda rahat hareket etme eylemi göstermelerine neden olur. Evden ziyade bahçe ve dış mekânlarda yaşamak isterler. Apartmanda bakılması dış mekânlara göre daha zor ve uğraştırıcı olabilir. Her an hareketli olan enerjik yapısıyla dikkat çeken Canary Dog köpekler genellikle apartman ya da ev hayatından hoşlanmaz. Doğru, kaliteli eğitim sürecinden geçirildiğinde ev hayatıyla da uyum sağladığı görülmüştür. Huzursuz hissettiği an çevresindekileri saldırgan tutumlarıyla rahatsız edebilir. Bu yüzden köpek eğitmeni ya da uzman bir veterinerden destek alarak köpeğinizin olumsuz karakter ve mizacını daha uyumlu, itaatkâr, yumuşak ve iyi huylu hale getirebilirsiniz.

Canary Dog’un Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Canary Dog köpek ırkı bakımı sürecinde köpeğiniz dik ve kısa tüy yapısına sahip olduğu için fırçalama ve tarama işlemleri rahat, pratik şekilde yapılır. Sert yapılı fırça yardımıyla köpeğinizi haftada bir ya da iki defa taramanız gerekir. Kısa tüylü olması soğuğa karşı direnç özelliğini yitirdiği için köpeğinizi beslerken sıcak ortamları seçmeniz oldukça önem taşır. Soğuğa karşı etkin koruma güvenliği sunan, köpeğinizi sıcak tutan giysileri tercih ederek te köpeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyebilirsiniz. Köpeğinizi sıcak tutan, daha sevimli ve hoş görünmesine yardım eden cici kıyafetler seçmeniz önerilir. Köpeğinizi soğuk havalardan koruyan, gövde kısmını sıcak tutan köpek giysilerini giydirerek onunla keyifli, sıcak, rahat ve güvenli yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Köpeğinizin banyo periyotlarını da düzenli şekilde ayarlamalısınız. Köpeğinizin temizliği için oldukça önem taşıyan daha hijyenik ve sağlıklı şekilde gelişmesine olanak sağlayan banyo işlemini 6 ayda bir kez yapmanız, köpeğiniz ani yağmur, çamur gibi dış etkenlere bağlı olarak kirlendiyse daha kısa sürede yıkamanız gerekir. Duş esnasında kulak ve gözlerini yakmayan, hassas vücut yapısı için ideal olan duş, jel ürünlerini tercih etmelisiniz. Şampuan ürünlerinin göz ve kulaklarına kaçmaması için durulama işlemlerini bol duru su ile yapmanız gerekir. Köpeğinizin ağız, diş, tırnak ve vücut bakımını düzenli olarak yaparak sağlıklı, parlak,  hijyenik ve sevimli görünmesine yardım edebilirsiniz.

Canary Dog Nasıl Beslenir?

Canary Dog’un beslenmesi köpeğiniz aşırı kilo almaya müsait oldukları için aşırıya kaçılmamalıdır. Öğünlerin haricinde onlara çok fazla mama vermeden ideal, dengeli şekilde beslenmeleri sağlanmalıdır. Gün içinde 6 kahve fincanını iki öğüne bölerek verilmesi köpeğinizin gerek duyduğu besin ihtiyacını karşılamasına yardım eder. Veterinerin önerisi doğrultusunda köpeğinizin vücut yapısına uygun protein, vitamin, mineral değerleri yüksek, sağlık ve güven testlerinden geçirilen mamaları tercih etmelisiniz.  Ara öğünlerde köpeğinize konser ve mamaların yanı sıra temiz, sağlıklı su verebilirsiniz.  Köpeğinizi uzman doktor tavsiyesi ile besleyerek beslenme sürecini sağlıklı, sorunsuz, rahat ve güvenli şekilde geçirebilirsiniz.

Canary Dog Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Canary Dog’un ırkı Bardino majero köpeğe dayanır. Köpeğin soyu çoktan tükendiği için bu ırk, 1800’lü yıllarda Kanarya Adaların’da köpek dövüşlerinde tercih edilen, zamanla yetiştirilip günümüze getirilen özel tür köpeklerden oluşur. Dövüşlerin büyük kısmı Avrupa ülkelerinde yaygın hale gelerek eğlence aracı olarak görülmüştür. Dayanıklı, güçlü,  heybetli yapısı ile ön plana çıkan Canary Dog köpekler German shepherd dog adlı ırk ile dövüştürüldüğü için zamanla kanarya adalarındaki üretim ve kullanımı yasaklanmıştır. 1960’lı yıllarda nesli tüketilen Dr Carl Semencic aracılığıyla yeniden topluma kazandırılan Canary Dog’lar hayvan severler tarafından ilgiyle takip edilerek zamanla ev köpeği haline getirilmiştir. Yeni köpek cinsleri ile karşılaşıp onlarla olumlu bağlar geliştirerek ailelere katmak amacıyla ırk melezlenmesi yapılmış, kemik eklem ve kas yapıları oldukça güçlü olan Canary Dog köpekleri özellikle çiftlik, bahçe gibi dış alanlarda bekçi köpeği olarak kullanılmıştır.

Canary Dog Eğitimi Nasıl Verilir?

Canary Dog’un eğitimi özellikle yavruluk döneminde yapılmalıdır. İnatçı yapı özelliğinden dolayı ona kızmadan, olumsuz davranışlar sergilemeden olumlu, yumuşak, sabırlı uyarı ve davranışlarda bulunmalısınız. Inadı tuttuğunda kimsenin sözünü dinlemeyen bu köpekleri profesyonel, kaliteli şekilde eğitmek için alanında uzman eğitmen ya da veterinerlerden yardım alabilirsiniz. Ancak bu şekilde tatminkâr, başarılı verimli sonuçlar alabilir; köpeğinizi daha uysal, sevecen, sosyal ve olumlu davranışlar sergileyen bir canlı haline getirebilirsiniz.

Safkan Canary Dog Nasıl Anlaşılır?

Canary Dog’un safkan olup olmadığı köpeğin çeşitli test ve aşı aşamasından geçirilmesi ile ortaya çıkar.  Kökleriyle uyumlu DNA testinin yanı sıra aşılarının tam yaptırılmış olması Canary Dog’un safkan olduğunu gösterir. Canlı, kuvvetli, enerjik, uysal ve sevecen tavırları ile ön plana çıkan Canary Dog türüne sahip olmak için çeşitli araştırmalar yaparak uzman veteriner hekim ve köpek eğiticilerinden destek alabilir; aşıları tam yaptırılan DNA testinden geçirilmiş safkan köpekleri sorunsuz, emniyetli şekilde tercih edebilirsiniz.

Canary Dog Ne Kadar Yaşar?

Canary Dog köpek ırkı ömrü 9- 11 yıldır. Sakin, baskın, inatçı, şüpheci, iradeli, nazik yapısıyla ön plana çıkan köpekler sahibi ve ailesine karşı itaatkâr ve sadıktır.   Siyah kaplan desenli, silver fawn, fawn,red bundle, red fawn renk tonlarına sahip olan Canary  Dog’ları  sağlıklı ,kaliteli, doğru, eğitim, bakım, beslenme ve yetiştirme sürecinden geçirerek uzun ömürlülüğüne, sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Bedlington Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap