Danua Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Danua Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Danua köpek ırkı dünyanın en büyük köpek ırklarından olup “Great dane” olarak bilinir. Geçmişte pek çok araştırmaya konu olan Mısır ve Çin gibi önemli kaynaklarda, antik toplumun tarihi kalıntılarında resmedilen özel köpeğin Almanya kökenli olduğu ortaya çıkmıştır. Mastiff cinsi olan Danua köpekler insanlarla çok iyi yakın ilişkiler kurabilen özverili, nazik, sevgi dolu, dost canlısı köpeklerdir. 19. yüzyılda Alman yetiştirici çalışmalarından günümüze kadar ulaşan köpekler Almanya’nın ulusal köpeği olarak kabul edilmiştir. Alman köpek anlamına gelen Deutsche Dogge lakabı ile popüleritesini arttırarak tüm dünyada yüksek ün kazanmıştır. İri cüsseleri, güçlü yapıları ile ön plana çıkan Danua köpekler heybetli, cesur görünseler dahi oldukça uysal ve dost canlısıdırlar.   

Danua Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

 • Ana vatanları Almanya olup tarihleri oldukça eskidir.
 • Dünyanın en büyük köpek ırklarından olan yetişkin Danua’lar ortalama 80 cm. yüksekliğine sahiptir.  
 • 75 kg. ağırlığında olup boyları 1 metreyi, ağırlıkları 100 kg’ı bulur. Bu oranlar dişilerde daha az seviyede seyreder.
 • Tüy renkleri genellikle beyaz üstüne siyah leke şeklinde olup tüyleri oldukça kısadır.  
 • Bazı Danua’lar tek renkli yapısı ile dikkat çeker.
 • Siyah ve koyu renkte gözleri, sarkık kulakları, büyük kafaları, sarkık yanakları ile hayvan severler tarafından yoğun ilgi görür.  
 • Av köpeği olarak kullanılan Danua’lar sahiplerini mükemmel şekilde korur.
 • 3 yaşına gelene kadar erişkin sayılmayan zeki köpekler, özellikle yavru döneminde daha uysal ve sosyaldirler.
 • Diğer evcil ve insanlarla oldukça iyi anlaşan sakin, uysal, özgür ruhlu köpekler yaşam alanları dışında fazla hareketli değildirler. 
 • Gerekmediği sürece havlamazlar.
 • Çok fazla hareketli olmadıkları için egzersiz konusunda çok istekli değildirler.
 • Az tüy döken özel cins köpeklerin bakımı rahat ve pratik şekilde gerçekleştirilir.
 • İri cüsseli, uzun bacaklı olmaları eklem, kemik rahatsızlıkları, kalça çıkıklarına yatkın olmalarına neden olur.
 • Kalp hastalıklarına da meyilli olan bu ırka düzenli olarak egzersiz yaptırılmalıdır.
 • Tüyleri kısa olduğu için sıcak ve soğuk havalara karşı hassasiyet gösterirler. 
 • Ortalama 10 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

Danua’nın Karakteri Nasıldır?

Girişken, hareketli, dev, kibar ve cesaretidir. Koruma içgüdüsü gelişmiş özellikleri ile ön plana çıkan köpekler dışarıdan saldırgan gibi görünseler de aslında daha nazik, sevgi dolu, dost canlısı canlılardır. Saldırganlık içgüdüsü az görülen,  yavru döneminde yeterli sosyalleştirildiğinde çevresine, ailesine ve sahibine oldukça olumlu, arkadaş canlısı davranış sergileyen özel bir köpek ırkıdır. Eğitim sürecine özellikle yavruluk döneminde başlayarak rahatça sosyalleştirilebilirler. İleriki dönemlerde eğittiğinizde yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilirler. Büyük cüsselerine rağmen apartman hayatına kolayca uyum sağlayabileler.  Ev içinde genellikle kanepede yatarak yaşarlar. Köşe yastığı gibi nitelendirilen kapalı ortamda sevdikleriyle rahatlıkla uyum sağlayan bu köpekler oyun oynamayı ve hareket etmeyi aslında pek sevmez. Aşırı egzersizden kaçınarak tüylerini düzenli olarak fırça ile temizlemeniz önerilir. Aşırı şişkinlik oluşmaması için bakım sürecini gün içinde yaymanız gerekir. Kilo almaya müsait olduğu için aşırı beslemeden kaçınmalı, mama, besinleri ideal ölçüde vermeniz gerekir.

Danua’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Danua’nın bakımı iri, heybetli duruşundan dolayı düzenli ve periyodik olarak yapılmalıdır. Sahipleri ile vakit geçirmekten oldukça hoşlanan iri köpekler hareket etmekten hoşlanmadığı için egzersizlerini artırıcı eylem, aktivitelerde bulunmalarını sağlamalısınız. Köpeğinizi çeşitli oyun aktivitelerine dâhil ederek, hareketlerini artırarak çevresi ile daha uyumlu, ılımlı, dost tavırlar sağlamasına yardım edebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde kemik, eklem rahatsızlığı, kalça çıkıklığı gibi bir sorun yaşamaması için egzersizlerini düzenli olarak yapması gerekir. Köpeğinizin tüylerini tarak, fırça yardımı ile tarayarak daha gür, sağlıklı ve bakımlı şekilde görünmesine yardım edebilirsiniz. Hareket etmeyi pek sevmeseler bile geniş alanda sevdikleriyle hoşça vakit geçirirler. Özgürce koşuşturup oyun oynamaktan çok keyif alırlar. Gezi sırasında köpeğinize köpek tasması takarak ani gelişen saldırgan tavırlarını dizginleyebilirsiniz. Köpeğinizin ağız ve diş sağlığını korumak için dişlerini düzenli olarak fırçalamayı ihmal etmemeniz, veteriner hekim kontrollerini aksatmamanız tavsiye edilir.

Danua Köpek Irkı Nasıl Beslenir?

Danua’nın beslenmesi için iri heybetli, cüsseli olmalarından dolayı daha cömert davranılmalıdır. Mama ihtiyacı yüksek Danua’ların sağlıklı gelişimini destekleyen, protein, mineral, vitamin değeri yüksek mamalar tercih edilmelidir. Minder köpek olarak anılan bu özel ırk köpekler bir köşede usul usul oturarak zaman geçirebilir. Yürüyüş ihtiyaçları yaklaşık bir saat olup bakımı da oldukça rahat ve pratik şekilde gerçekleştirilir. Tüyleri kısa olduğu için tarama ve fırçalama işlemlerini sorunsuz, rahat şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Köpeğinizi sık olmamak kaydıyla banyo yaptırarak ağız, diş sağlığını koruyarak gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Köpeğinizin tüylerini tarayıp fırçaladıktan sonra kürkünün daha estetik,   parlak, gür, bakımlı bir görünüm kazandığını fark edersiniz.

Danua Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Danua’nın ırkı Almanya menşeili olsa da Danimarka kökenlidir. 16. yüzyıldan bu yana korumacı kimliği ile ön plana çıkan özel ırk köpekler İngiltere’den getirilen İrlanda kurt köpeği ile İngiliz Mastiff melezlenmesi ile ortaya çıkarılmıştır. Önceleri domuz avı için kullanılan özel ırk, günümüzde sessiz, uysal, gözlemci tavırlarıyla ailelerinin en çok tercih ettiği sevecen, dost canlısı köpeklerdir. 1870 yılında adını duyuran Danua köpekler Almanya’da ulusal köpek olarak ilan edilmiştir. Daha sonraları dünyanın pek çok bölgesinde sahiplenilen özel ırk ülkemizde diğer türler kadar yaygın olmasa da hayvan severlerin tercih ettiği popüler bir köpek cinsidir.

Danua Eğitimi Nasıl Verilir?

Danua’nın eğitimi sabırlı, sakin, uysal yapısı sayesinde oldukça kolay ve pratiktir. Köpeğinizi eğitirken ona sert tepkilerde bulunmayarak sabırlı, özverili, olumlu davranmanız gerekir. Çeşitli ödüllendirmelerle köpeğinizin eğitim sürecini daha keyifli, sorunsuz hale getirebilirsiniz. Köpeğinizin eğitimine yavruluk döneminde başlayarak ısınma, saldırma eylemlerini en az seviye indirebilirsiniz. Uysal, sevecen yapılarından dolayı çok fazla saldırma eylemi göstermezler. Köpeğinize tuvalet, itaat, sosyalleştirme eğitimleri yaparak hijyenik, sağlıklı, sorunsuz, güvenli şekilde gelişim göstermesini sağlayabilirsiniz. Eğitim sürecinde köpeğinizle olumlu bağlar geliştirerek çevresi ile daha sosyal, uysal hale getirebilirsiniz. Yavruluk dönemi sonrasında verdiğiniz eğitim ve talimatlara karşı köpeğiniz saldırgan tutumla karşılık verebilir. Danua’ları kontrol edebilmek için muhakkak itaat eğitimi vermeniz gerekir. İtaat eğitimi sonrasında köpeğinizin bağlılık derecesi artacaktır. Danua’ların size sadakat bağı ile bağlı kalmasını istiyorsanız, sizi sadece düzenli mama ve su veren kişi olarak tanımasını istemiyorsanız tüm eğitim süresi boyunca ona sabırlı, özverili davranarak olumlu talimatlar vermelisiniz. Olumlu tavır ve yaklaşımınız köpeğinizin size sevgi ile yaklaşmasını sağlar.

Safkan Danua Nasıl Anlaşılır?

Danua’nın safkan olup olmadığı köpeğinizin aşılarının tam, DNA testinden geçirilmiş olmasına bağlıdır. Sadık, cesur, uyumlu, sessiz, kararlı, cesaretli yapı özellikleri ile ön plana çıkan köpekler, aşıları tam, kökleriyle uyumlu, DNA testinden geçirilmiş safkan, özel bir ırktır. Bu köpeğe sahip olmak için detaylı bir araştırma yaparak alanında uzman veteriner ve köpek eğitimcilerinden yardım alabilir; safkan bu köpekleri sorunsuz, rahat, emniyetli şekilde sahiplenebilirsiniz.  

Danua Ne Kadar Yaşar?

Yaklaşık Danua köpek ırkı ömrü 8-10 yıldır. Çekingen, emin, dost canlısı,  bağlı, nazik tavırları ile ön plana çıkan Danua köpekler siyah, kaplan, desenli mavi gibi renk tonlarıyla hayvan severler tarafından oldukça yoğun ilgi görür. Köpeğinizin ömrünü, sağlıklı gelişimini artırmak için doğru, kaliteli, bakım, eğitim, beslenme sürecinden geçirmeniz gerekir. Alanında uzman veteriner hekimlerden yardım alarak köpeğinizin yaşına, vücut yapısına, cinsine uygun eğitim, bakım ve beslenme programını uygulayarak gelişim sürecini sağlıklı, sorunsuz, emniyetli şekilde atlatabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Chesapeake Bay Retriever Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap