Chesapeake Bay Retriever Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Chesapeake Bay Retriever köpek ırkı olumsuz hava koşullarına uyum sağlayan, güçlü, olağanüstü yüzücü özellikleri ile ön plana çıkan özel bir ırktır. Güçlü yapısı sayesinde şiddetli rüzgârlarla mücadele ederek ava ulaşmak için olağanüstü çaba sarf eder. Gövdesi boyundan biraz uzun olup arka kısmı ön kısmından daha yüksek yapıdadır. Kürkü çift katmanlı, yağlı, sağlam yapıdadır. Yoğun tüylere sahip kürkü oldukça sert ve dayanıklıdır. Tüyleri su geçirmez olup kürk rengi genellikle saz ya da ölü çimenin herhangi bir tonudur. Kahverengi renkleri ile bütünleşerek muhteşem görünür. Aile olarak rahatlıkla yetiştirebileceğiniz özel ırk iyi liderlik yapabileceğiniz şefkatli, oyun kabiliyeti yüksek, diğer evcil hayvanlarla dostluk kurabilen bekçi köpeğidir.

Chesapeake Bay Retriever Özellikleri

 • Ana vatanları Amerika Birleşik Devletleri’dir.
 • Adlarını yaşadıkları yerden alan özel ırk av ve bekçi köpeği olarak tercih edilir.
 • Orta boy köpek ırklarından olup yüksekliği 60 cm, ağırlıkları 35 kg’dır. Dişilerde bu ölçüler biraz daha azdır.
 • Kahverengi ve sarı tonlarındaki gözleri, aşağıya doğru satksn küçük kulakları, kıvırcık, sert, kahverengi, koyu, kızıl tüyleri ile ön plana çıkar.
 • Koku alma yetileri oldukça gelişmiş olup iz sürmede başarılıdır.
 • Vücudundaki yağ oranı soğuk hava şartlarından korunmasına yardım etse de oldukça kaslı, heybetli, atik ve çevik yapı özellikleri ile dikkat çekerler.
 • Perdeli ayakları yüzme konusunda başarı göstermesini sağlar.   
 • Hareketli, enerjik yapılı köpeklerin egzersiz ihtiyaçları yüksektir.
 • Kapalı ortamlarda apartman dairelerinde yaşamayı pek sevmezler.
 • Genellikle bahçe ve dış alanlarda daha rahat ve keyifli şekilde hareket ederler.
 • Aileden gördüğü her canlıya sadık olup zorlu her koşulda onları korur.
 • Kıvrak zekâları sayesinde eğitilmeleri kolay olsa da inatçı yapıları eğitilmelerini az da olsa zorlaştırabilir.
 • Kemik hastalığı, kulak enfeksiyonu, deri hastalığı gibi çeşitli hastalıklar köpeklerde az da olsa görülebilir.
 • Kilo almaya eğilimli oldukları için egzersiz, oyun, aktivite programını aksatmadan düzenli şekilde yapmanız önerilir.
 • Ortalama 12 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

Chesapeake Bay Retriever’in Karakteri Nasıldır?

Cesur olan Chesapeake Bay Retriever’in karakteri çalışkan, zeki, çevik ve güçlüdür. Öğrenmeye karşı hevesli olan köpekler zeki oldukları için verdiğiniz tüm uyarı, bilgileri pratik, rahat şekilde öğrenir. Hassas, sevecen, neşeli, canlı karakter özelliği ile dikkat çeken, sahibine itaatkâr, sadık olan bu köpekler kolayca eğitilerek geliştirilebilir. İyi huylu oldukları için sevdiklerine ve ailesine oldukça bağlıdır. Onlarla oyun oynama, ava çıkma etkinlikleri ve birlikte vakit geçirme oldukça zevklidir.

Özgürlüğüne düşkün, bağımsız otoriter yapıda oldukları için iyi, lider biri tarafından sahiplenip doğru, kaliteli, rahat şekilde yetiştirilebilir. Köpeğinize sabırlı, olumlu, tutarlı davranmalı, onlara karşı ısrarcı olmamanız önerilir. Ailesiyle olduğu kadar çocuklarla da arası iyi olan, çocuklarla oyun oynamaktan keyif alan bu köpekler yetişkin gözetiminde tutulmalıdır.

Ailesini ve sevdiklerini koruyan, diğer köpeklere saldırgan davranışlarda bulunabilen bu özel ırk köpekler kendisine meydan okunulduğunda karşılık verebilir. Aynı ortamda yaşadığı kedi ve evcil hayvanlarla anlaşabildikleri görülmüştür. Yabancı hayvanlara karşı kovalama eğimleri bulunan köpeklerin enerjik, dinamik yapısı geç olgunlaşmasında çocuksu karakterinin şekillenmesinde etkilidir.

Chesapeake Bay Retriever’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Chesapeake Bay Retriever’in bakımı tüy, ağız, diş ve vücut bütünlüğü üzerinde etkilidir. Çift katmanlı, dalgalı, yağlı, su tutmayan kürkünü haftada bir ya da iki kez tarayıp fırçalamanız gerekir. Bu sayede tüy dökülme problemlerini önleyerek tüylerinin daha gür, sağlıklı ve estetik şekilde uzamasına yardım edebilirsiniz. Yıl genelinde tüy dökümü orta seviyede gerçekleşirken mevsim geçişlerine bağlı olarak artış gösterebilir. Tüy dökülmesinin arttığı zamanlarda tüylerinin haftada iki ya da üç kez taranması gerekir. Tarama ve fırçalama işlemlerini yaparak köpeğinizin tüylerini ölü hücre ve bakterilerden koruyabilirsiniz. Köpeğinizin doğal cilt yapısını korumak için tarama işlemlerini düzenli, doğru, kaliteli,  periyodik olarak yapmanız, tarama sırasında hijyenik, kaliteli tarak ve fırçalar kullanmanız önerilir.

Tüy dökme dönemlerinde tüylerin taranmasına ek olarak köpeğinizi düzenli olarak banyo yaptırmanız gerekir. Banyo bakımı, ölü tüyleri köpeğinizin vücudundan uzaklaştırarak serinleyip rahatlamasını sağlar. Köpeğinize banyo işlemini nadiren yatırmalısınız.

Çok sık yaptırmanız halinde derisindeki faydalı yağları kısa sürede kaybedebilir.  Su tutmayan kürkünün yapısı bozulabilir. Su tutmayan kürkü ıslandıktan hemen sonra silkelenme sonucu sıvıyı vücudundan uzaklaştırır. Soğuk, kar ve buz gibi pek çok hava koşullarında ıslandığı takdirde çabuk kuruyan, özel kürk dokusuna sahiptir.

Köpeğinizin tırnak bakımı için, tırnaklarını ayda en az 1-2 kez kesmeni, kulaklarını kir ve enfeksiyon oluşumuna karşı kontrol ettirerek temizletmeniz gerekir. Köpeğinizin dişlerini haftada en az 2 ya da 3 kez fırçalamanız ağız ve diş sağlığını koruyacaktır. Burun, patik, göz ve tüm vücudun bakım ve kontrollerini düzenli olarak yaptırarak köpeğinizin daha sağlıklı, güçlü, kaliteli, keyifli bir hayat sürmesine yardım edebilirsiniz.

Chesapeake Bay Retriever Nasıl Beslenir?

Chesapeake Bay Retriever’in beslenmesi için öncelikle protein değerleri yüksek, kaliteli mamalar tercih etmeniz gerekir. Mama içeriği köpeğinizin durumuna, sağlıkla yapısına, yaşına göre değişir. Köpeğinize yüksek enerji desteği sağlayan en az %20 protein içeren özel formüle sahip mamaları almalısınız. Hekiminizin önerdiği doğru mamayı aldıktan sonra porsiyon miktarını köpeğinizin ihtiyacına göre ideal seviyede ayarlamalısınız. Mama miktarını sevimli dostunuzun aktif yapısına, sağlığına, boyuna, yaşına göre belirleyebilirsiniz.

Köpeğinizin ideal boy ve kilosuna göre hesaplanan yaş ve kuru mamaları, doktorunuzun tavsiyesi ile ihtiyaçlarına en uygun olan miktara göre vermeniz gerekir. Her köpeğin besin ihtiyaç ve tüketimi farklı olabileceği için günlük alması gereken kalori miktarının üzerine çıkılamamalıdır. İdeal seviyede beslendikleri takdirde kısa sürede forma girerek obezite sorunu yaşamazlar. Köpeğinize ek yemek verecekseniz günlük beslenme ihtiyacını karşılayan besleyici, vitamin, mineral, protein değerleri yüksek, ideal yağ içeren yiyecekleri tercih etmelisiniz. Pişmiş kemik, yüksek yağ içeren yiyecek, sofra atıklarından oluşan yiyecekleri köpeğinize asla vermemelisiniz.

Chesapeake Bay Retriever Köpek Irkı Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

ABD’de doğmuş olup köklerinin 1807’de İngiltere’ye ait bir gemide seyahat eden Sailor Conton isimli köpekten geldiği bilinmektedir. Kara gemiye oturduğunda rengi solmuş kızıl erkek ve siyah dişi köpeklerin gemideki canlıları kurtardığı bilinmektedir. Üstün yeteneklerle donatılan her iki köpek atılgan, cesur, koruyucu özellikleri ile ün kazanmıştır. Bütün yeteneklerini onlardan alan yavruları ördek avcılığında kullanılmıştır. Güçlü iş ahlakı, uyanıklığı, mükemmeliyetçi yapısı, zekâsı ve cesareti ile ön plana çıkan bu özel ırk, güçlü bir iradeye sahiptir. Uysal davranışları sayesinde sahiplerini dinleyerek uyarılarını dikkate alırlar. Tutarlı, özverili, hoşgörülü bir eğitim vermeniz önerilir. Köpeğinize yapmasını istemediğiniz şeyi her yaptığında ona müsaade ederseniz eğitim sürecini zorlaştırmış olursunuz. Ayrıca öğretmek istediğiniz uyarı ve talimatları öğrenebilmeleri için haftalarca beklemeniz gerekebilir. Keskin bakış, sözlü kısa uyarı ya da doğru liderlik yaparsanız inatçı ve sert davranışlarını tepkisiz hale getirerek daha hoşgörülü ve eğlenceli bir mizaç kazanmasına yardım edebilirsiniz.

Chesapeake Bay Retriever Eğitimi Nasıl Verilir?

Chesapeake Bay Retriever’in eğitimi erken yaşlarda verilmelidir. Yavruluk döneminden itibaren verilen eğitim sonrası köpeğinizin daha uyumlu, sosyal ve olumlu davranışlar sergilediğini görürsünüz. Zeki, kolay öğrenebilen yapıya sahip olduğu için bir komutu öğrenmesi için çok fazla tekrar etmenize gerek kalmaz. Eğitim aşamasında sert uyarı ve davranışlardan kaçınmanız gerekir. Sabırlı, nazik, olumlu davranarak övgü, ödül, pozitif pekiştirici yöntemlerini kullanarak eğitim sürecini daha başarılı, kaliteli, doğru ve sağlıklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Safkan Chesapeake Bay Retriever Nasıl Anlaşılır?

Chesapeake Bay Retriever’in safkan olup olmadığı köpeğinizin çeşitli test ve aşı aşamalarından geçirilmesi sonucu ortaya çıkar. Aşıları tam yaptırılan, kökleriyle uyumlu DNA testinden geçirilen özel ırk köpekler safkandır. Hassas ruhlu, iyi huylu, zeki ve cesaretli bu köpeğe sahip olmak için uzman bir veterinere danışabilir; detaylı araştırmaları yaparak bu safkan köpekleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Chesapeake Bay Retriever Ne Kadar Yaşar?

Chesapeake Bay Retriever köpek ırkı ömrü 10-12 yıldır. Mutlu sevecen, zeki, baskın, sessiz, koruyucu özellikleri ile dikkat çeken kökleri tarihe dayanan bu özel ırk köpekleri doğru, kaliteli eğitim, bakım ve beslenme sürecinden geçirerek ömrünü artırabilir; sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Canary Dog Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap