Pomeranian Boo Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Pomeranian Boo Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Pomeranian Boo köpek ırkı, günümüzde oldukça sevimli olmalarından dolayı sevilen ve evlerde bakımı yaygınlaşmakta olan küçük ırk köpekler arasında yer alan bir türdür. Spitz familyasının en küçük üyesidir. Almanya’nın Pomeryan bölgesinden türedikleri için bu türün ismiPomeranian olarak kalmıştır. Pomeranian Boo cinsi köpekler, ilk defa 1911 yılında varlıkları fark edilmişlerdir. 1900’lü yılların başında insanlar tarafından melezlenmiş oldukları bilinir. Kraliçe Victoria tarafından gösterimleri ile üremelerine izin verilmesinden sonra türetilmeye başlanmış bir cins. Pomeranian cinsi köpekler, melezlenmelerinden sonra sadece tek renk olarak görülmeye başlanmışlardır. Zamanla üzerlerinde yapılan çalışmalar sayesinde ise günümüzde çok farklı renkte var olabilmişlerdir.

Pomeranian Boo’nun Özellikleri Nelerdir?

Genellikle Pomeranian Boo cinsi köpekler, insanlarla kolay iletişim ve bağ kurabilen canlılar olarak bilinirler. Bu iletişimleri sayesinde de sürekli insanların içinde olmaya alışmışlardır. Pomeranian Boo’nun özellikleri şöyle:

  • Boyları en fazla 25 cm yüksekliğinde, ağırlıkları ise 3 ile 7 kg arasında.
  • Kürkleri karamel rengi, beyaz, kumral, krem rengi, gri, siyah veya geçişli olur. En çok karamel ve krem renkleri olmasından dolayı genellikle sadece bu renk oldukları biliniyor. Ancak üzerlerinde yapılan çalışmaların ilerlemesi ile beraber diğer renklerde de doğarlar.
  • Tüyleri yoğun ve parlaktır. Genellikle tatlı suratları ile beraber tüylerinin yumuşaklığı ile de ayırt edilebilirler.
  • Burunları uzun, kulakları da tam üçgen şeklindedir.
  • Ağızları geniş, salya akıtmaya da müsaittir.
  • Gözleri badem şeklindedir. Hangi renk olurlarsa olsunlar göz renkleri siyah veya siyaha yakın koyulukta olur.
  • Fazla tüy dökerler.
  • Kürklerindeki tüylerin sürekli taranması gereklidir. Yumuşak bir fırça ile tüylerin düzenli fırçalanması sayesinde tüy dökmesi azalabilir ancak asla tamamen bitmez.

Pomeranian Boo’nun Karakteri Nasıldır?

Pomerian Boo cinsinin karakteristik yapısı için alıngan, şımarık ve her zaman sahiplerinden ilgi bekledikleri söylenebilir. İlgiye aç bir cins olmalarından dolayı sürekli sahipleri ile zaman geçirmek isteyecekler ve sahiplerinden ilgi görmedikleri zamanlarda sahiplerine kırılacaklardır. Bu cins köpekler oldukça alıngan olmalarından dolayı ilgilerinin ve bakımlarının aksatılmaması gereklidir.

Pomeranian Boo’nun karakteri için bunlara ek olarak çok zeki oldukları, her zaman enerjik oldukları ve bağımsız ruhlarının olduğu söylenebilir. Ruhlarının bağımsız olmasından dolayı canları bir şey yapmak istemediği zamanlarda spor veya diğer çeşitli aktiviteleri kendilerine yaptırabilmek pek mümkün değildir. Yabancı insanları sevmezler. Özellikle eve sürekli yeni insanların gelmesi, Pomeranian Boo köpeklerinin çok sinirlenmelerine neden olabilir. Kızmalarından dolayı bildikleri şeyleri uygulamayabilirler. Ancak sinirleri genellikle çok uzun sürmez ve kısa sürede kızdıkları kişiyi affedebilirler.

Pomeranian Boo’nun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bakımı en fazla özen isteyen küçük ırk köpeklerinden biri Pomeranian Boo’dur. Gövdeleri sağlam olmasına rağmen psikolojik olarak çok hassas olan canlılar olmalarından dolayı bakımları yapılırken kendilerine kızılması Pomeranian Booköpeklerinin görmek istemeyecekleri durumlardan biridir. Özellikle tüyleri taranırken veya tırnakları kesilirken sahiplerinin kendilerine kızdığını hissetmeleri bu cins için çok üzücüdür. Pomeranian Boo köpek ırkı bakımı için mutlaka spor ve egzersizlere dikkat edilmelidir.

Pomeranian cinsi, yürümekten oldukça zevk alan canlılardır. Bunun için de her gün bir saat kadar yürümeleri sağlıkları için de yararlı olacaktır. Evde bakıldığı zamanlarda Pomeranian Boo’ya ait özel bir alanın yaratılmış olması gereklidir. İstediği zaman bu alanda zaman geçirebilmesi, daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Hareket istekleri fazla olan canlılardır ancak hareketi sevdikleri kadar uyumayı da severler. Bundan dolayı günün belli bir saati mutlaka bu tür canlıların uyuması için ayrılmalı, sürekli aktif olmaları için zorlanmamalı veya yoruldukları zaman daha fazla yürümeleri kendilerinden istenmemelidir.

Pomeranian Boo Köpek Irkı Nasıl Beslenir?

Pomeranian Boo’nun beslenmesi için köpeklerin cinsine uygun olan köpek mamalarının tercih edilmesi gereklidir. Bu mamalar, kendilerine sabah 1 ve akşam 1 olmak üzere toplamda iki öğün verilir. Pomeranian Boo cinsi de kilo almaya oldukça meyilli canlılar arasında yer alırlar. Bunun için de kendilerine verilen mama ölçüsüne dikkat edilmelidir. Fazla mama yedikleri zaman kilo alırlar ve iç organlarında yağlanmalar oluşabilir. Mama seçimleri, köpeklerin daha fazla sevdikleri aromalara göre yapılmalıdır. Ancak Pomeranian Boo türü, soğuk iklim hayvanları olmalarından dolayı balıkla beslenmeyi tercih ederler. Özellikle somonlu köpek mamalarını yemek karınlarının doyması ile beraber çok mutlu olmalarını da sağlayacaktır.

Pomeranian Boo Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Pomeranian Boo’nun ırkı Alman Spitz soyundan üretilmiş köpekler olarak bilinir. Ancak tam olarak hangi köpeklerin çiftleşmeleri ile bir araya gelmiş oldukları bir muammadır.

Pomeranian Boo Köpek Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Özellikle Pomeranian Boo cinsi köpekler, zekaları sayesinde eğitilmeye çok uygun canlılardır. Ancak kendilerine verilecek olan eğitim esnasında nazik ve sabırlı olunması gereklidir. Sahiplerinden gördükleri nazik tavırlar,Pomeranian Boo’nun eğitimi sürecinde en önemli unsurlardan biridir. İnatçı bir yapılarının olmasından dolayı karşılarında gördükleri inatçı tavırlar, bu cinsin eğitim almasına rağmen aldığı eğitimi uygulamamasına neden olabilir. Tuvalet ve komut eğitimini çok kolay ve hızlı bir şekilde tamamlayan bu cins köpekler, evlerin içinde kendileri için belirlenmiş olan petlere tuvaletlerini yapabilen canlılardır. Bundan dolayı da eğitimlerini almalarından sonra tuvalet için sürekli dışarı çıkarılmaya gerek duymazlar. Pomeranian Boo cinsinin yavruları, 2 aylık olana kadar anneleri ile beraber kalırlarsa annelerinden tuvalet eğitimini alan canlılardır. Bundan dolayı da kalan eğitimler kendilerine daha kolay bir şekilde sağlanabilir.

Safkan Pomeranian Boo Nasıl Anlaşılır?

Pomeranian Boo ırkının safkanlığı, genellikle DNA testi yöntemi ile anlaşılır. Pomeranian Boo’nun safkan olup olmadığı fiziksel ve karakteristik özelliklerine dikkat edilmesi sonucunda da anlaşılabilir. Ancak safkan olmayan türüyle çok yakın olmalarından dolayı fiziksel özelliklerine bakılarak doğrudan karar vermesi güçtür. Bazı Pomeranian Boo sahipleri köpeklerini tilkiye, bazıları ise bebeğe benzetir. Herkes tarafından güzel bulunan bu köpek cinsini bundan dolayı da safkanlarından ayırmak zordur. Ancak bazı karakter özelliklerine dikkat edilerek bu durum kolaylaştırılabilir.

Çok inatçı ve bağımsız olmasının yanında sahiplerine oldukça düşkün olan bu köpek cinsi, kalabalık bir ortamda insanlara yönelmek yerine sahibinin yanından ayrılmamayı tercih edecektir. Ayrıca Pomeranian Boo cinsi köpekler yeni tanıdıkları insanlara karşı oldukça temkinli davranmayı severler. Bundan dolayı da yeni gördükleri birine yaklaşmayı tercih etmeyecekler, bunun yerine bir köşede bu yeni kişinin hareketlerini incelemeye başlayacaklardır. Bunlar gibi ufak şeylere dikkat edilmesi ile beraber kolaylıkla bu cinsin safkanlığı tespit edilemese bile anlaşılmaya çalışılabilir. Pomeranian Boo ırkı, melezlenen ırklardan biri olmasından dolayı yeni doğan yavrularına hemen hayvan pasaportu verilir. Bunun için de anne ve babasının pasaport numarası gibi bilgileri de bu yavru ile verilir. Safkanlığı bu sayede de kontrol edilebilir.

Pomeranian Boo Köpek Irkı Ne Kadar Yaşar?

Diğer küçük köpekler gibi Pomeranian Boo ömrü çok uzun olan canlılar arasında yer almazlar. Pomeranian Boo köpek ırkı ömrü maksimum 12 yıldır. Sahipleri tarafından ne kadar sevildiğini bilirse, Pomeranian Boo köpeği o kadar mutlu bir yaşam sürecektir.

Ayrıca Bakınız: Newfoundland Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap