İrlanda Setter Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

İrlanda Setter Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

İrlanda Setter köpek ırkı, göz alıcı kızıl tüylere sahiptirler. Bu özellikleri ile ‘Kızıl Setter’ olarak da anılmaktadırlar. Oldukça eğlenceli ve sevecen bu köpekler, üstün avlanma yeteneklerine sahiptir. Bunun yanı sıra İrlanda Setter’ları, çok iyi aile köpekleri arasında da yer almaktadır. Sevimli yüz hatları ve etkileyici bakışları ile bulundukları ortamlarda dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarırlar. Çocuklar ile de arası oldukça iyi olan İrlanda Setter’ları, günümüzde hala avlanma faaliyetlerinde de tercih edilmektedir. Enerjisi yüksek olan bu ırk, günlük olarak egzersiz yapmaya ihtiyaç duymaktadır. Bahçeli alanlara sahip evlerde bakılması, bu ırkın sağlıklı ve mutlu olabilmesi için en doğru tercih olmaktadır. İrlanda Setter’ları, oldukça zeki ve öğrenmeye açık köpeklerdir.

İrlanda Setter’ının Özellikleri Nelerdir?

Oldukça yetenekli bir av köpeği olan İrlanda Setter’ları, tüylerinin rengi ve atletik vücut yapıları ile dikkat çekmektedir. Kendine özgü belli başlı fiziksel özelliklere sahip olan bu ırk, diğer av köpekleri arasında kendini belli edebilmektedir. İrlanda Setter’larının özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • İrlanda Setter’ları, büyük ırk köpek kategorisinde yer almaktadır.
  • İrlanda Setter’larının yükseklikleri dişi ve erkeklerde, 55 cm ile 65 cm arasında değişmektedir.
  • İrlanda Setter’larının kilosu ise, 25 kg ile 35 kg arasında değişmektedir. Sahip oldukları kilogramlar, dişi İrlanda Setter’larında daha az olabilmektedir.
  • İrlanda Setter’larının en dikkat çekici yerleri ise tüyleridir. İrlanda Setter’larının tüyleri, parlak koyu kahverengiden kızıla dönük bir renge sahiptir.
  • İrlanda Setter’larının tüyleri oldukça yumuşaktır.
  • Kulak yapıları ise dalgalı bir tüy yapısına sahiptir ve sarkık bir formdadır.
  • İrlanda Setter’larının gözleri küçük bir yapıya sahip olup, ela ve kehribar rengindedir.
  • İrlanda Setter’larının kuyrukları uzun ve yere paralel bir şekildedir.
  • Vücut yapıları oldukça kaslıdır ve zarif bir görünme sahiptir.

İrlanda Setter’larının Karakteri Nasıldır?

İrlanda Setter’larının karakteri, oldukça enerjik ve birazda özgürlüğüne düşkünlüğü ile bilinmektedir. Bir insan gibi düşünebilme yetisine sahip olan İrlanda Setter’ları, sahiplerine karşı oldukça sevgi dolu ve korumacılardır. Sosyal yanlarının baskın olması, yabancılarla hemen kaynaşmasını sağlamaktadır. Gün içerisinde egzersiz yapma ihtiyacının fazla olmasından dolayı, küçük ve kapalı alanlarda kalmaktan hoşlanmamaktadırlar. Uzun saatler boyunca, yorucu egzersizler yapmaktan oldukça hoşlanan İrlanda Setter’ları, bu aktiviteleri sahipleri ile yapmak isterler. Bu nedenle köpek bakımı için vakti olmayan kişilerin beslemesi için pek uygun bir ırk değildir. Enerjisi ve hareketliliği, onların kendi başlarına özgürce davranmasını tetiklemektedir. Bu özgür ruh özelliği ise, İrlanda Setter’larına eğitim verirken sahiplerini zorlayabilmektedir.

İrlanda Setter’larının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İrlanda Setter’larının bakımı, sahiplerinin biraz yorulmasına neden olabilmektedir. Tüyleri ile popüler olan İrlanda Setter’larının, haftada en an üç ya da dört kez taranması gerekmektedir. İrlanda Setter’ları av köpeği olmalarından dolayı, kafaları sürekli yere yakın konumlarda dolaşırlar. Bu durum, özellikle kulak bölgesinde yer alan tüy yapılarının sürekli bakıma ihtiyaç duymasına neden olmaktadır. İrlanda Setter’larının bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, kulaklarıdır. Koku takibi için sürekli kafalarının yerde olması, bu ırkta kulak rahatsızlarının sıklıkla meydana gelmesine neden olmaktadır. Düzeli olarak kulakların dış çevresinde şişkinlik olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Kulakların nemli gazlı bez ile silinmesi ve kötü bir kokunun olup olmadığının da kontrol edilmesi gerekmektedir. Kötü koku oluşumları, genellikle köpeklerin kulaklarında bir enfeksiyonun olduğunun işaretidir. Bu gibi durumlarda mümkün olduğunca hızlı bir şekilde veterinere danışılması gerekmektedir. Bunların dışında tırnak ve diş bakımlarının da düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle tırnak bakımları, İrlanda Setter’larının fazla hareketli olmasından dolayı önemlidir. Düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi, başta kendilerini yaralamamaları için büyük bir öneme sahiptir.

İrlanda Setter Nasıl Beslenir?

İrlanda Setter’larının beslenmesi, bu ırkın bakımı konusunda dikkat edilecek noktalardan birisidir. İrlanda Setter’larının günlük öğün sayıları ve ölçekleri, bu köpeklerin yaşına ve kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Besin değeri bakımından yüksek olan mamaların tercih edilmesi, İrlanda Setter’ları için en doğru tercih olmaktadır. Oldukça hareketli olan bu ırkın, kolay kilo alma gibi bir sorunu yoktur. Ancak yine de uzman bir veteriner hekiminin önerdiği şekilde beslenme alışkanlığının sağlanması, bu köpeklerin sağlıkları açısından önemlidir.

İrlanda Setter Hangi Köpeklerden Oluşur?

İrlanda Setter köpek ırkı, on sekizinci yüzyılda İngiliz Seteri, Gordon Seter ve çeşitli Spanyellerin ve Puanterlerin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. İrlanda Setter’ları; Kızıl Seter, İrlanda Kızıl Seteri ve Madra Rua adlarıyla da bilinmektedir. Güzel görünümleri ve avcılık yetenekleriyle ünlenen bu ırkın tüyleri; beyaz ve kırmızı renklere sahipmiş. Kırmızı tüylerin üzerine beyaz lekelerin de yer aldığı bilinmektedir. İlk zamanlar daha kısa bacaklı, kızıl ve beyaz tüyleri ile bilinen İrlanda Setter’ları, günümüzde kızıl ve kahverengi tonlarındaki zengin maun rengiyle bilinmektedir. İrlandalı Setter’ları, başlangıçta kuş tarlalarında hızlı, çevik, enerjik ve verimli bir işçi köpeği olarak çalıştırılmıştır. Sonrasında ise göz kamaştıran güzelliği, zarifliği ve duruşuyla gösteri dünyasında büyük başarılar elde etmiştir. Günümüzde de bu başarılarının yanına; mükemmel bir aile köpeği olma başarısını ekleyerek büyük bir popülerlik kazanmıştır.

İrlanda Setter Eğitimi Nasıl Verilir?

İrlanda Setter’larının eğitimi oldukça sabır istemektedir. Bunun başlıca nedeni ise, eğitim süresi boyunca fazlası ile dikkatinin dağılabilmesidir. Dikkat eksikliği sorunu ile biline bu ırkın, eğlenceli bir şekilde eğitim sürecine dahil edilmesi gerekmektedir. Farklı köpek oyuncakları ve ödül mamaları ile eğitime katılması sağlanabilir. Zeki ve oldukça akıllı olan İrlanda Setter’ları, öğrendikleri tüm komutları eksiksiz bir şekilde yerine getirebilir. Eğitim süreçleri, tek bir kişi tarafından gerçekleştirilmelidir. Her seviyedeki eğitimleri alabilecek zeka yapısına sahip olan bu ırka, eğitim boyunca pozitif ve sakin bir şekilde yaklaşılmalıdır. Aksi halde, verilen eğitimden herhangi bir sonuç elde edilemez. Tüm bunların yanı sıra, eğitim sürelerinin kısa tutulması da dikkat dağılma sorununun yaşanmasını engellemektedir.

Safkan İrlanda Setteri Nasıl Anlaşılır?

İrlanda Setter’ının safkan olup olmadığını anlamak için ilk dikkat edilmesi gereken fiziksel özellik, tüyleridir. İrlanda Setter’larının kendine özel bir tüy rengi ve yapısı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, göz yapıları ve renkleri de İrlanda Setter’larının safkan olup olmadığının anlaşılmasında etkilidir. Kulak yapılarında yer alan tüyler dalgalıdır. İrlanda Setter’larının patilerinin üst kısımlarında da tüyler bulunmaktadır. Tüm bu fiziksel özelliklerinin yanı sıra, ebeveynlerinin görülmesi ve varsa secere bilgisinin kontrol edilmesi de safkan ayrımı yapılmasında tercih edilmektedir.

İrlanda Setter Ne Kadar Yaşar?

İrlanda Setter köpek ırkı ömrü yaklaşık olarak, 12 yıl ile 15 yıl arasında değişmektedir. Tabi ki her köpekte olduğu gibi sağlıklı bir bakım sayesinde, İralnada Setter’larnın da daha uzun süre yaşaması mümkündür. İrlanda Setter’larının sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olabilmeleri için düzenli sağlık kontrollerinin ve bakımlarının yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız: Danua Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap