Pekinez Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Pekinez köpek ırkı kökeni yedi yüz yıl öncesinin Çin kraliyet ailesine dayanmaktadır. Çin kökenli olan bu ırkımız geçmişte ülkesinde kutsal sayılmaktadır. Köpek ırkları arasında küçüklüğü ile dikkat çeken Pekinez köpeğinin görüntüsü sizi yanıltmasın küçük olmalarına rağmen taşıdıkları cesaret ve sahiplerini aşırı koruma duygusuyla bekçi köpeği olarak bile kullanılabilirler. Aşırı havlamaları sebebiyle de bekçi köpeği olarak kullanılabilirler. Aslana benzemelerinden dolayı Budizm inancında önemli sembolik bir yerleri vardır.

Pekinez Köpek Irkı Görünüşü ve Vücut Yapısı

Küçük ırk köpek ırkı olup ağırlıkları üç kilogram ile altı kilogram arasında değişmektedir. Boy uzunlukları on beş ile otuz santim arasında değişmektedir. Kısa boylu ve basık suratlıdırlar. Hemen hemen her renkte olabilseler de en sık görülen renkleri samur rengi, kırmızı, krem ve altın sarısı rengidir. Yaşam süreleri on iki ila on beş yıl arasında değişiklik göstermektedir. Köpeğinizin bakımına özel ilgi gösterdiğinizde daha uzun süre yaşayabilirler. Egzersiz ihtiyaçları diğer köpek ırklarına göre daha azdır.

Pekinez Irkı Köpeklerin Karakter Özellikleri

Sahiplerine karşı aşırı bağımlı ve kıskançtırlar. Yabancılarla araları çok iyi değildir bu durumda sahiplerinin onların tek dostu olduğunu söyleyebiliriz. Pekinez ırkı köpekler çocuklar ile iyi anlaşırlar. Zeki olan bu köpek ırkı aynı zamanda inatçı bir karaktere de sahiptir. Oyun oynamayı ve sahipleri ile vakit geçirmeyi özellikle kucakta sevilmeyi çok severler. Uzun süre yalnız kalamayan bu ırkın bakımı için özel ilgi ve alaka gerekmektedir. Sahip oldukları sahibine aşırı bağlılık, korumacı tavırlar ve havlamaya yatkınlık gibi öne çıkan özellikleri dolayısıyla bekçi köpeği amacıyla da yetiştirilebilirler.

Pekinez Köpek Irkı Sağlığı

Pekinez ırkı köpekler genellikle genetik hastalıklara yatkın ırk köpeklerdir. Bu köpekleri sahiplenmeden önce anne ve babası genetik bir hastalık taşıyıp taşımadığı  açısından kontrol edilmelidir. Bu köpekler bir çok hastalığa karşı yatkınlık gösterirler. Pekinez ırkı köpekler kilo almaya oldukça yatkın ırklardır bu yüzden hayvanın kilosuna dikkat edilmezse horlama sorunları, obezite gibi problemler ortaya çıkabilir.

Pekinez Köpek Irkı Yatkın Olduğu Hastalıklar

  • Patella çıkığı
  • Nefes darlığı ve akciğer problemleri
  • Göz kapağının içe batması

Pekinez Irkı Köpeklerin Beslenmesi

Köpeklerin vücut yapıları ve metabolizmaları insanlarınkinden farklı olduğu için onlar için özel olarak üretilmiş köpek mamaları ile beslenmelidirler. Veterinerinizden pekinez ırkı köpeğiniz için en uygun köpek mamasını öğrenip temin edebilirsiniz. Kaliteli ve doğru mama köpeğinizin sağlığını daima olumlu yönde etkileyecektir.

Pekinez Irkı Köpeklerin Bakımı

Uzun tüy yapısına sahip olan bu köpekler fazla tüye de sahiptirler. Bu yüzden düzenli olarak taranmaları gerekir. Düzenli tarama ile tüylerin keçeleşmesinin önüne geçilebilir. Normal su ve şampuan ile yıkama dışında kuru şampuan ve pudralama yöntemi de köpeğinizin temizlenmesini derisinin ve tüylerinin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Gözlerini temizlemelisiniz.

Dişlerinin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Veteriner hekiminizin oluşturduğu aşı takvimine uymalısınız. Solunum problemlerine yatkınlıkları dolayısıyla kilolarına dikkat edilmeli aşırı kilo alımının önüne mutlaka geçilmelidir. Soğuğa karşı hassas olan pekinez ırkını sıcak alanlarda tutmaya özen göstermelisiniz.

Pekinez Irkı Köpekler Evde Beslenir mi?

Soylu ırk olarak kabul edilen pekinez ırkı köpekler için en uygun yaşam alanı evdir. Evde pekinez beslemek bu yüzden önemlidir. Genellikle diğer köpeklerin aksine süs köpeği olarak kullanıldıkları için keyiflerine ve rahatlarına oldukça düşkündürler onlar için bu konforu en iyi ev ortamında sağlayabilirsiniz. Evde pekinez bakımı köpeğinize vereceğiniz doğru bir eğitim ile evinizin içinde sizinle rahatlıkla yaşayabilecek bir dost kazanmış olursunuz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap