Köpeklerde Obezite Nasıl Engellenir Çözüm Yolları

Köpeklerde obezite ne yazık ki sık görülen bir durumdur. Köpekler de bizler gibi bazı koşullar sonucu obeziteye yakalanmaktadır. Obezite sorunu; köpeğin beslenme ve yaşam şekli sonucu biyolojik etmenlerle birlikte oluşan normalin üstünde bir kilo durumudur. Obezite artık normal kilolu olmanın üstünde bu kilonun biyolojik olarak köpeğinizin sağlığı için tehlikeli olmaya başladığının habercisidir.

Köpeklerde aşırı kilolu olma durumu genetik ve hormonal kaynaklı da olabilmektedir. Bu yazımızda köpek dostlarımız için bu hastalık öncesinde ve sonrasında neler yapabileceğimizi öğrenelim.

Köpeklerde Obezite Öncesi Egzersiz ve Aktiviteler

Köpeğinizin obezitiye yakalanmaması için alabileceğiniz önlemler ve yapabileceklerinizi konuşalım. İlk akla gelenlerden biri de köpeğinizin günlük olarak atması gereken enerjiyi atması için olanaklar sağlayın. Hareketsizlik obeziteye zemin hazırlayacaktır.

Düzenli yürüyüşler için haftalık düzeninize aktivite olarak yer açabilirsiniz. Bu egzersizler yürüyüş, koşu vb. için zaman aralığı ekleyebilirsiniz. Bu aktivitelere yüzmeye de yer verebilirsiniz. Kaslarını ve vücut yapısını oldukça destekleyecektir.

Köpeklerde Obezite Öncesi Beslenme

Obezitiye yakalanmadan önce bir dikkat edeceğiniz unsurda beslenme şekli ve düzeni. Köpeğinizin mama saatlerini belli aralıklarla değişikliğe gidiniz bütün hayatı boyunca aynı düzende gitmemesi önemlidir.

Mama seçimini yaparken kaliteli olmasına ve köpeğinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Kalitesiz mamalardaki yüksek orandaki şeker ve yağ miktarı oldukça fazladır. Bunun için veterinerinize danışabilirsiniz. Karbonhidrat oranı daha az olan mama türleri seçimleriniz arasında olmalı. Ayrıca kendi hazırlayacağınız besin ve mamalarda oldukça sağlıklı olacaktır.

Yeterli miktarda protein alması oldukça önemlidir. Kendi pişirdiğiniz hazırladığınız mamalarda et ve et ürünlerini mama tarifleri ile birleştirerek sunmanız oldukça destekleyici olacaktır.

Günlük verilen mama miktarının üstüne çıkmayınız ve öğünlerini atlamayınız. Kullanacağınız ödül maması miktarı da fazlalık göstermemeli.

Su tüketimi köpeğinizin tüm yaşamı boyu önem arz etmekte. Su kabında taze ve sürekli su bulunduğuna dikkat ediniz.

Köpekleri Kısırlaştırma Kilo Alımına Yol Açar

Kısırlaştırma sonrası pet sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı durum kilo alımı. Kısırlaştırma işlemi pati dostunuz da bazı hormonal değişikliklere yer vermektedir. Bu hormonal değişiklik sonucu kilo alımı başlar. Bunun için kısırlaştırma sonrası dönemde mutlaka kısırlaştırılmış pet mamaları kullanmanız büyük önem arz etmektedir.

Kısırlaştırma sonrası da egzersiz ve aktivitelerinizi artırabilirsiniz. En azından köpeğinizin bu hormonal değişikliğe fizyolojik yapısı alışana kadar.

Köpeklerde Obezite Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinizin kilo alımı obeziteye girmişse fiziksel olarak artık köpeğiniz de bazı aksaklıklar meydana gelecektir. Bunları gözlemleyerek de fark edebilirsiniz. Örneğin aşırı kilo kaynaklı nefes alıp verme problemleri başlayacaktır. Horlama olarak da uyurken kendini belli edecektir. Bunun için temiz hava alımı oldukça önemli olacaktır.

Temiz hava için yapacağınız yürüyüşleri kilo kaynaklı kısa, dinelerek ve vücudunu çok zorlamayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Köpeklede obezite daha sonrasında bazı hastalıkları da tetikleyebilir.

Köpekte Obezitenin Tetikleyebileceği Hastalıklar

Köpeklerde şeker hastalığı: düzenli egzersiz ve diğer veteriner kontrolü ile önerilenler ile durumun daha çok ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Köpeklerde karaciğer yetmezliği:  karaciğer birçok hormonun ve vücuttaki besinlerin kullanabilir hale gelmesini sağladığından birçok işlev gerçekleşmektedir. Burada beslenme oldukça önem kazanmaktadır.

Köpeklerde böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları: obezite sonrası vücuttaki birçok organ ve işleyiş etkilendiğini görüyorsunuz. Burada da su tüketimi oldukça önem kazanmaktadır.

Köpeklerde deri hastalıkları ve tüy sorunları: bunu belirtiler arasında yazmıştık zaten. Organların düzenli ve yeterli çalışmaması deri de sertleşme ve tüy dökülmesini hızlandırmayla sonuçlandırır. Ayrıca bu sorun pet dostunuzun da bu döngüye girmesi sonucu streste olduğunu da göstermektedir. Bunun için koşulsuz sevgi ve ilginiz önem arz etmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap