Yavru Köpeklerde Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Yavru Köpeklerde Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Yavru köpeklerde karın şişliği veteriner tedavisi ile geçirilebilir. Yavru köpekte karın şişliği çok sık rastlanan bir sorundur. Yavru köpeklerde oluşan karın şişliği basit nedenlerle oluşmuş olabilirken çok ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Ancak genel olarak bu sorunun nedeni köpeğin karnında oluşan gaz birikimidir. Köpeğin beslenme düzenine göre gaz oluşumu görülebilir. Gaz nedeniyle karın şişkinliği oluştuğunda bu sorundan korkulmamalı ve düzenli bir beslenme ile geçirilmelidir.

Köpeklerde karın şişkinliği saptandığında kendi kendine geçmesi beklenmemeli ve derhal veterinere gidilmelidir

Yavru Köpeklerde Karın Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde karın şişliği belirtileri kendini çok çabuk gösterir. Yavru köpeklerin hassas olması bu belirtileri çok çabuk göstermelerine neden olur. Belirtiler şunlardır:

 • Karında belirgin bir şişlik ve sertleşme
 • Ağızdan sürekli salya akması
 • Çok hızlı nefes alışverişi
 • Karın şişliğine bağlı olarak köpekte huzursuzluk mutsuzluk ve isteksizlik durumu
 • Aşırı gaz oluşumu
 • Çok kötü kokulu gaz
 • Hızlı kilo kaybı ve iştahsızlık gibi belirtiler ile karakterizedir.

Yavru Köpeklerde Karın Şişliği Nedenleri Nelerdir?

Yavru köpeklerde oluşan gaza birçok sebep yol açar. Özellikle yavru köpeklerin çöp karıştırmasından ve çöpteki zararlı yiyecekler yemesinden gaz oluşumu ortaya çıkar. Yavru köpeğin çöp karıştırması önlenmelidir.

 • Diğer bir neden ise aerofajidir. Aerofaji insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yemek yerken yemekle beraber mideye çok fazla hava girmesi durumudur. Bu sorun yemeğin çok hızlı yenmesiyle oluşur. Bu sorunun oluşmaması için köpeğin yavaş yavaş yemek yemesi sağlanmalıdır.
 • Karın şişliğinin en büyük nedeni köpeklerde hamilelik durumudur. Hamile köpeğin karnı şişer ve eskiye göre sessizlik ve yalnızlık ile kendini gösterir. Bunun yanında diğer nedenler:
 • Obezite oluşumuna bağlı olarak karnın şişmesi ve gaz oluşumu
 • Alerjiler de köpekte karın şişkinliği yapabilir.
 • Gastrit dilatasyon volvulus köpekte yüksek seviyede karın şişliği yapar.
 • Mide ve bağırsak hastalıkları
 • Köpekte gaz sorunu gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Yavru Köpeklerde Gastrit Dilatasyon Volvulusa Bağlı Karın Şişliği Nedir?

Gastrit dilatasyon volvulus yavru köpeklerde en çok görülen karın şişliği nedenidir. Köpeğin şuur kaybına neden olabilecek seviyede yüksek ağrı oluşturur. Göğüsleri iri ve derin olan köpeklerde daha sık rastlanan bir sorundur. Bu nedenle büyük ırk köpeklerde bu soruna daha sık rastlanır.

Bu sorun köpeklerin mama yiyememesine ve yediklerini de kusmasına neden olur. Bu nedenle kontrol altına alınmadığında daha büyük sorunlara yol açabilir.

Köpeklerde Obeziteye Bağlı Karın Şişliği Nedir?

Köpeklerde obezite karın şişliğine neden olan diğer büyük bir sorundur. Aşırı beslenme ile beraber oluşan aşırı kilo obezite olarak adlandırılır. Köpek obezite olduğundan hareket edemez seviyeye gelir ve sürekli aynı pozisyonda kalır.

Bu durumda köpeğin karnında gaz oluşumu yapar. Hareket kısıtlığı köpeğin obezite olmasına ve karın şişkinliğine yakalanmasına neden olur. Bu sorunun yaşanmaması için köpeğin beslenmesine önem gösterilmelidir. Yavru köpekte karın şişliği beslenme düzeni ile büyük oranda kontrol altına alınabilir.

Yavru Köpeklerde Karın Şişkinliğine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Yavru köpeklerde oluşan hastalıklar neticesinde karın şişliği ve ağrısı görülebilir. Bu hastalıklar:

 • Bağırsak parazitleri
 • Kolit
 • İltihabi bağırsak hastalığı
 • Lenfoma
 • Gastrointestinal kanserler
 • Ekzokrin
 • Pankreas yetmezliği
 • Pankreatit gibi hastalıklar karın şişkinliğine neden olabilir.

Yavru Köpeklerde Karın Şişliği Nasıl Tedavi Edilir?

Yavru köpeklerde karın şişliğini tedavi etmek için öncelikle buna neden olan sorunlar saptanmalıdır. Karın şişliğine neden olan sorun obezite ise köpeğin kilo vermesi için uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Köpeğin rutininin hızlı bir şekilde değişmesi psikolojisini bozabileceği için beslenme programı yavaş yavaş devreye konulmalıdır.

Köpekte oluşan karın şişliğinin nedeni gastrit ise acil bir şekilde ilaç tedavisine başlanmalıdır. İlaç tedavisi sonuç vermediği takdirde cerrahi müdahaleler de gerekebilir. Bu dönemde köpeğin ilaçlarını düzenli alması sağlanmalıdır.

Köpekteki karın şişkinliğinin nedeni hamilelik ise herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. Bu durumda köpeğin doğum yapması beklenir ve doğum esnasında da veteriner bir hekimin hazır olması gerekir.

Doğum esnasında gelişebilecek sorunları veteriner kontrol altına alarak sağlıklı bir doğum gerçekleşmesini sağlar.

Yavru köpekte oluşan karın şişliğinin nedeni mide ve bağırsak sorunları ise yeni ilaç tedavisi ile geçirilmelidir. Bu sorunların tedavisinde ilaç gereken etkiyi verecektir.

Köpeklerde Karın Şişliğinin Tehlikeleri Nelerdir?

Yavru köpekte oluşan karın şişkinliği olası tehlikeleri de yanında getirebilir. Karın şişkinliğinde oluşan aşırı ağrıya köpeğin dayanamaması durumu da söz konusudur. Böyle bir durumda köpek 3-4 saat içerisinde ağrıdan ölebilir.

Bununla beraber köpekte huysuzluk sessizlik ve içe kapanıklık görülebilir. Bu sorunların yaşanmaması adına köpekte karın şişkinliği veya karın ağrısı tespit edildiğinde çok acil bir şekilde veteriner yardımı alınmalıdır. Yavru köpekte karın şişliği ciddiye alınması gereken önemli bir sorundur.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Kısırlaştırma Nasıldır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap