Köpeklerde Kısırlaştırma Nasıldır?

Köpeklerde Kısırlaştırma Nasıldır?

Bir köpeğin kısırlaştırıldığını testislerine bakarak anlamak mümkündür. Köpeklerde kısırlaştırma erkek ve dişi köpeklerde farklı şekilde anlaşılır. Köpekte testis yoksa bu operasyonla alındığını gösterir. Testislerinin olmaması bir köpeğin kısırlaştırıldığı anlamına gelir.

Köpeğin testis torbasının içinde testis olmamasının yanında torbanın alt kısmında yara görülmesi de bunu gösterir. Dişi köpeklerde ise kısırlaştırmanın olup olmadığını anlamak oldukça zordur.

Son dönemlerde tıbbın gelişmesi ile ameliyat alanındaki dikişlerin erimesi ile köpekte dikiş ve yara izi görülmeyebilir. Bu durumda köpeğin kısırlaştırıldığını öğrenmek oldukça zor olur. Köpek kısırlaştırıldıysa buna herhangi bir dövme veya işaret koymak gerekir.

Köpekte kısırlaştırmayı gösteren herhangi bir belirti yoksa spay insizyonu aranmalıdır. Bu yöntemde köpeğin memeleri ile cinsel organları arasında dikey bir çizgi bulunur. Aydınlık bir ortamda köpeğin eline bir oyuncak verilerek sırt üstü durması sağlanır.

Sakin ve sevecen bir şekilde köpeğe yaklaşarak kısırlaştırmaya dair olan dövmesi aranmalıdır. Bu şekilde de bulunmuyorsa tüyleri makine ile kesilir ve çıplak alanda dövmesi bulunmaya çalışılır.

Kısırlaştırmayı Öğrenmede Mikroçip Kullanımının Önemi Nedir?

Köpeklerde mikroçip kullanımı önemlidir. Köpeğe mikroçip takıldıysa köpeğin önceki durumunu bulmak kolaylaşır. Mikroçip sayesinde çipin takıldığı yer ile irtibata geçilerek köpeğin daha önce kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı öğrenilebilir.

Mikroçip kısırlaştırma ile ilgili bilgi verebileceği gibi vermeyebilir. Ancak en kötü ihtimalle mikroçip köpeğin önceki ailesinin bulunmasına yardımcı olur. İletişim açısından önemli bir aparattır.

Kısırlaştırmayı Öğrenmede Regl Etkisi Nedir?

Kısırlaştırılmamış sağlıklı köpekler regl olur. Kızgınlık dönemi olarak da bilinen regl dönemi kısırlaştırılmamış köpeklerin rutinidir. Yılda 2 kez regl olunması bu konuda gerçek bilgiyi verir. Köpekte yara izi, dövme veya mikroçip yoksa köpeğin regl olması beklenir.

Sağlıklı olan her köpeğin regl olduğu görülür. Köpeklerde regl belirtileri idrarda iz bulunması, dolaşma isteği ve kanlı vajinal akıntı şeklinde kendini gösterir. Bu durumların görülmesi köpeğin kısırlaştırılmadığı anlamına gelir.

Kısırlaştırmayı Öğrenmek İçin Veteriner Muayenesi Gerekli Midir?

Köpeklerde kısırlaştırmayı en iyi şekilde tespit etmek için veteriner yardımı alınmalıdır. Veteriner yapacağı muayenede bunu anlayabilir. Ancak özel nedenlerden dolayı köpeğin durumu öğrenilmez ise ultrason ile sonuç ortaya çıkar.

Veteriner yapacağı ultrasonda köpeğin bir rahim veya yumurtalıklara sahip olup olmadığını öğrenebilir. Kısırlaştırılmamış köpekte hala aktif olan üreme hormonları da tespit edilerek durum anlaşılabilir. Yapılacak kan testlerinde köpeğin hormon durumu öğrenilir.

Kan testleri sonucunda hormonlarına aktif veya pasifliğine bağlı olarak bir sonuca varılabilir. Bütün seçenekler kullanılıp doğru bir sonuç alınmadıysa son çare olarak veteriner anestezi etkisi ile bir ameliyat gerçekleştirir.

Ameliyat ile köpeğin karnına girer ve rahim ve yumurtalıklarının yerinde olup olmadığı anlaşılır. Bu yöntemler ile köpeklerde kısırlaştırma yapılıp yapılmadığı kolaylıkla öğrenilebilir.

Kısırlaştırılan Köpekler Cinsel İlişkiye Girer Mi?

Kısırlaştırılan köpek cinsel ilişkiye girebilir. Bu durum köpeğin yaşı ile alakalıdır. Henüz köpek genç ise hormonları aktif olur ve çiftleşebilir. Bazı köpeklerde ise kısırlaştırmadan sonra çiftleşmeme eğilimi görülür. Bu durum köpeğin hormonal yapısı ile alakalıdır.

Köpeklerde Kısırlaştırma Neden Yapılır?

Kısırlaştırma köpeğin sağlığının korunması için önemlidir. Köpek hastalıklarının devam etmemesi ve sahipsiz köpeklerin çoğalmasını engellemek için kısırlaştırma önemlidir. Köpekler ilk regl dönemlerinden sonra kısırlaştırılabilirler.

2 aylık olan köpeklerde de kısırlaştırma yapılabilirken 6. Aya kadar gelinmesi daha sağlıklıdır. Bazı veterinerler ise kısırlaştırmanın ilk regl döneminden önce yapılması gerektiğini savunur. Bu da 5 ile 10 aylık döneme denk gelir.

Köpeklerde Kısırlaştırma Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Kısırlaştırma ameliyatı öncesinde ameliyatın seyri açısından bazı noktalara dikkat edilmelidir. Dişi ve erkek köpeklerde üremeyi durduracak olan bu eylemi sonlandıran ameliyat anestezi ile yapıldığı için önem taşır.

 • Ameliyattan önce köpeğin tüm aşılarının yapılmış olması gerekir.
 • Ameliyattan 2 hafta önce bütün parazit aşıları yapılmalıdır.
 • Cerrahi operasyondan 8 saat önce hiçbir yiyecek ve içecek tüketilmemelidir.
 • Ameliyattan 6 saat önce bütün sıvıların verilmesi durdurulmalıdır.
 • Ameliyattan önce köpeğin bütün tuvalet ihtiyaçları giderilmelidir. Bu hususlara dikkat edilerek yapılan ameliyatlar başarıya ulaşır.

Köpeklerde Kısırlaştırma Ameliyatından Sonra Dikkat Edilecekler Nelerdir?

 1. Köpek ameliyattan sonra eve gönderilir. Eve hemen gelen köpeğin rahat etmesi için durumuna uygun bir alan yapılmalıdır.
 2. Köpeğin dinlenmesi ve stresten uzak kalması sağlanmalıdır.
 3. Köpeğe herhangi bir besin verilmesi için anestezi etkisinin geçmesi beklenmelidir.
 4. Kesilen bölgede akıntı, kızarıklık veya kötü koku olup olmadığı her gün kontrol edilmelidir. Eğer var ise hemen veterinere gidilmelidir.
 5. Köpeğin ameliyat alanını yalamaması sağlanmalıdır. Hassas bir konu olduğu için yakalık kullanılmalıdır.
 6. Ameliyattan 10 gün sonra banyo yaptırılmamalıdır. Banyonun zamanı için veterinere danışmak gerekir.
 7. Ameliyat sonrası iki günde iştah eksikliği ve yemek yemeyi istememe gözlenebilir. Bu durumda köpek zorlanmamalıdır.
 8. İki hafta boyunca köpeğin aşırı hareket etmesi engellenmelidir. Köpeklerde kısırlaştırma ameliyatı sonrası bu hususlara dikkat edilirse hızlı bir şekilde iyileşme sağlanır.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Çiftleşme İsteği Nasıl Anlaşılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap