Avustralya Kelpie Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Avustralya Kelpie Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Avustralya Kelpie köpek ırkı kaynağı İngiltere’ye dayanır. Fiziksel özellikleri bakımından Avustralya’da bulunan Dingo ırkı ile benzerlik gösterirler. Kaynağı İngiltere’ye dayandığı halde isimlerinin Avustralya ülkesini içermesinin sebebi, en çok Avustralya’da yaşıyor olmalarıdır. Avustralya Kelpie ırkı çoğunlukla bekçi köpeği ya da çoban köpeği olarak yetiştirilirler. Bu köpekler sıcak ya da soğuk her iklime çok kısa sürede adapte olabilirler.

Avustralya Kelpie köpeği evcilleştirilmek ve eğitilmek istendiğinde sıkı bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu köpekler çok atik ve enerjik köpeklerdir. Onların enerjisine uyum sağlayabilecek hayat tarzında olan kişilerin bu köpekleri sahiplenmesi tavsiye ediliyor. Aksi takdirde enerjisini atamayan bu köpeklerde depresyon ve bazı sağlık problemleri meydana gelir.

Avustralya Kelpie Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Bu köpekler Avustralya bölgesinde en yaygın şekilde bulunmakta olan Avustralya Kelpie köpek ırkı genel olarak uzun boyları ve kızıl-kahve tüyleriyle bilinirler. Dikkat çekici bir görünüme sahip olan Avustralya Kelpie’nin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bedenleri ince ve uzun yapılıdır.
 • Kuyrukları tüylü ve kıvrıktır.
 • Sivri ve ince kulakları vardır.
 • Burun kısımları sivridir.
 • Kısa kürkleri vardır.
 • Tüyleri genellikle kısa ve kalındır; ancak yumuşak tüylü olanları da vardır.
 • Kırmızı, siyahi kahverengi ve taba rengindedirler.
 • Avustralya Kelpie’si orta boy köpekler sınıfındadır ve ağırlığı 11 ila 20 kg arasında değişiklik gösterir.
 • Boyu omuza kadar 38 ila 50 cm arasında değişir.

Avustralya Kelpie’nin Karakteri Nasıldır?

Çalışkan olmaları ile bilinen Avustralya Kelpie köpek ırkı, bu özelliklerinden faydalanmak isteyen birçok kişiye bekçilik ve çobanlık görevi yapar. Sert, atik ve esnek olmaları sebebi ile birçok kişi tarafından evcilleştirilmek ve eğitilmek istenen köpek ırkları arasında yer alır. Bu özellikleri ile ön plana çıkmakta olan Avustralya Kelpie’nin karakteri şu şekildedir:

 • Çalışkan bir yaradılışa sahiplerdir.
 • Çoğunlukla çoban veya bekçi köpeği olarak beslenen Avustralya Kelpie ırkı çok geniş alanlarda çalışarak sahiplerini büyük yükten kurtarırlar.
 • İşkolik köpeklerdir. Kendilerine verilen işi yapmaktan büyük bir haz duyarlar.
 • Çok iyi bekçilik ve çoban köpekliği yaparlar.
 • Ailesini ve eşyalarını her şeyden korkusuzca koruyabilirler. Koruma içgüdüleri çok fazla gelişmiştir.
 • Bitmeyen enerjiye sahip olmaları apartman yaşamına uygunfiziki özelliklere sahip değildir.
 • Diğer köpekler ile anlaşma içgüdüleri yüksektir; ancak efendi olmayı her zaman tercih ederler.

Avustralya Kelpie’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Avustralya Kelpie’nin bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli durum egzersizdir. Bu köpek ırkı, enerjisini atmayı çok seven hareketli bir ırktır. Enerjilerini atmadıkları takdirde mutsuz olabilirler. Bu köpeği sahiplenmek isteyen kişiler, ırkın gerektirdiği aktifliğe uygun bir hayat tarzı benimsemek zorunda.

Bu köpeklerin kısa bir kürkü vardır. Haftada 2 ya da 3 defa fırçalanmaları yeterli olur. Dişleri ise günlük olarak fırçalanmalıdır.

Köpeğin tırnakları yıpranmadığı takdirde ayda 1 ya da 2 defa kesilmesi yeterli olur. Yıpranmaya müsait tırnaklara sahip ise bu sayı artırılır.

Avustralya Kelpie Nasıl Beslenir?

Avustralya Kelpie köpek ırkı son derece enerjik bir ırktır. Bu enerjiyi atabilmesi ve kazanabilmesi çok önemlidir. Bundan dolayı beslenmesine son derece önem verilmesi gerekir. Kelpie’nin beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Avustralya Kelpie köpeklerine her zaman kuru mama verilmelidir. Bunun dışında herhangi bir besine ya da gıdaya ihtiyaçları yoktur.
 • Avustralya Kelpie köpek ırkına mama seçilirken mamanın kaliteli olması çok önemlidir. Kaliteli köpek mamaları köpeğin sağlığı ve tüy parlaklığı açısından büyük önem taşır.
 • Veteriner önerisi dışında mama dışında herhangi bir şey yememeleri gerekir. Herhangi bir problem olduğu zaman veteriner önerisi dahilinde farklı gıdalar tüketebilirler.
 • Köpeğin aktiflik durumuna göre mama ölçüsü kontrol edilmelidir. Köpek çok aktif ise ve çok enerji harcıyor ise mama miktarı arttırılabilir; ancak aktif olmayan bir köpekse mama miktarı daha az olmalıdır. Bunun sebebi köpeğin sağlıksız bir şekilde kilo almasını engellemektir.
 • Bir öğünde verilecek olan mama miktarı ikiye bölünerek verilmelidir. Bunun sebebi köpeğin mamadan soğumamasıdır. İki öğün olarak verildiği zaman daha düzenli bir şekilde mamayı tüketirler.

Avustralya Kelpie Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Avustralya Kelpie’nin ırkı Avustralya’da bulunmakta olan yerel köpekler ile Collie cinsi köpeklerin melezlenmesine dayanır. Menşe ülkesi Avustralya’dır. YGünümüzdeki standartlarına gelmeden önce birçok farklı türün çiftleştirilmesi gerekmiştir. Collie cinsi köpeklerin çok iyi çoban köpekleri olmasından dolayı çoban köpekleri oluşturmak amacı ile yerel köpekler ile melezleştirilmişlerdir.

Avustralya Kelpie Köpek Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Eğitim verilmek için ideal olan bir köpek ırkı. Bu ırktan köpekler eğitilmeye uygundur, genellikle zorluk çıkartmalar. Temel itaat eğitimi Kelpie için çok kolaydır. Fakat çok zeki bir köpek ırkı olduğundan dolayı eğitimlerden kolay bir şekilde sıkılabilirler. Bundan dolayı eğitimlerinin çeşitli ve eğlenceli olması gerekir. Eğitimde ders saatleri uzun tutulmamalıdır. Bu ırk köpekler kolay eğitilebilir olmaları ve itaat eğitimine uygun olmaları sebebi ile rehber ve arama-kurtarma çalışmaları için eğitilirler. Avustralya Kelpie’nin eğitimi genel olarak bu alanlar için verilir ve köpekler bu alanda çalışan kişilere yardım ederler. Bu köpek ırkına verilmekte olan eğitim hayat boyu devam eder. Sürekli kendilerini geliştirmekten çok hoşlanırlar.

Safkan Avustralya Kelpie Nasıl Anlaşılır?

Köpek ırklarının safkan olması için anne ve babalarının aynı ırktan geliyor olması gerekir. Köpeğin anne ve babası aynı ırktan gelmiyor ise bu durum köpeğin safkan olmadığı anlamına gelir. Genellikle safkan köpekler ataları ile aynı karakter özelliklerine ve fiziksel yeterliliğe sahiptir. Safkan köpek ırkınlarının genetikleri, aynı ırka ait köpeklerin çiftleşmesi ile meydana geldikleri için değişmez. Kayıt alına alınırlarken safkan oldukları belirtilir. Safkan bir köpek sahibi olmak isteyen kişiler, köpeğin safkan olup olmadığını anlamak için kayıtlarını kontrol edebilirler.

Köpeklerin annesinin, babasının ve büyük ebeveynlerinin aynı ırktan gelmesi gerektiği için Avustralya Kelpie’nin safkan olup olmadığı sorusunun cevabı safkan olmadıkları yönündedir. Bunun sebebi Avustralya Kelpie köpeklerinin melez bir cins olarak meydana gelmesidir. Bu köpek ırkı Avustralya’da bulunmakta olan yerel köpekler ile Collie cinsi köpeklerin melezlenmesine dayanır. Bir köpeğin safkan olması için melezleştirilmemiş olması gerekir.

Avustralya Kelpie Ne Kadar Yaşar?

Köpeklerin hayatta kalma süreleri ırklarına göre değişiklik göstermekle birlikte sahiplerinin bakım tarzlarından da oldukça etkilenir. Her köpek ırkının kendi ihtiyaçlarına göre bakım tarzları, beslenme tarzları değişiklik gösterir. Bu hususlar her köpek için dikkatli bir şekilde yapıldığı sürece köpeğin yaşam süresi bir miktar uzar. Aksi takdirde ise kısalması söz konusu olur. Bir çoban köpeği olarak yetiştirilmesi son derece uygun olan Avustralya Kelpie köpek ırkı ömrü 10 ile 14 yıl arasında değişiklik gösterir. Bu süre köpeğe yapılan bakımın kalitesine göre değişiklik gösterir, uzar ya da kısalır.

Ayrıca Bakınız: Chow Chow Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap