Shih Tzu Köpek Irkı Özellikleri Ve Bakım

Shih Tzu köpek ırkı, bir rivayete göre 17. Yüzyılda Pekin’e getirilmiş ve Tibet ile Pekinese köpeklerinin çaprazlanması sonucu meydana gelmiştir. Çin’deki imparatorluk döneminde oldukça popüler oldukları bilinmektedir. Hatta imparatorluğun beğenisini kazanan Shih Tzu köpek ırkının başka ülkelere gönderilmesi dahi yasaklanmıştır. Daha sonra ırk yetiştiriciliği yapan kişilerin Shih Tzu köpek ırkını İngiltere’ye getirmesiyle tüm dünyaya tanıtılmışlardır.

Shih Tzu köpeği günümüzde arkadaş canlısı, sevecen ve heyecanlı hareketleri ile birçok kişinin beğenisini kazanmaktadır. Ayrıca eğlenceli kişiliği ile zekası bir araya gelerek bazı etkinliklerde yer almaları da sağlanmaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin göz bebeği olan Shih Tzu köpek ırkı, oldukça nazik ve kibar canlılardır.

Shih Tzu Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

 • Shih Tzu köpekleri küçük ama bir o kadar da dayanıklı köpeklerdir.
 • Çift katmanlı uzun bir kürk yapıları bulunmaktadır. Burunları üzerinden yukarı doğru uzayan tüyleri, onlara özgü yüz ifadesini ve saç şeklini oluşturmaktadır. Yüzlerinin ortasından başlayan ve her yöne doğru uzayan tüyleri sebebiyle kasımpatı suratlı köpek olarak adlandırıldığı bilinmektedir.
 • Kafaları yuvarlaktır. Bıyık ve sakal oluşumları oldukça belirgindir. Uzun tüylü ve kısa bir burunları, siyah renkli bir burun uçları vardır. Kızıl renkli Shih Tzu köpeklerinin burun uçları kahverengi olabilir.
 • Gözleri büyük, birbirinden uzak ve yuvarlaktır.
 • Kulakları küçük ve düşük yapıdadır. Kulakları uzun tüylerle kaplıdır ve bu nedenle kulakları vücudundaki diğer tüyler ile birlikte gizlenmektedir.
 • Sırtları düz, vücut yüksekliklerine kıyasla daha uzundur. Kuyrukları uzun tüylerle kaplıdır ve genellikle vücut üzerine katlanmaktadır.
 • Çeşitli renkleri bulunsa da en çok tercih edilen, alın ve kuyruk tüyleri beyaz olan Shih Tzu köpekleridir.

Shih Tzu Köpek Irkı Davranışsal Özellikleri

 • Shih Tzu köpekleri cesur, zeki, uyanık ve bazen de inatçı köpeklerdir. Genellikle neşeli ve dayanıklı köpekler olarak bilinse de küstah ve kibirli olduklarına da rastlanabilir.
 • Genellikle çocuklarla iyi anlaşırlar. Bu nedenle çocuklu aileler tarafından tercih edilebilmektedir.
 • Oyuncu ve enerjik bir karakterleri bulunmaktadır. Yabancı kişilere yakın davranabilirler ve genellikle insanlarla vakit geçirmekten hoşlanırlar. Diğer hayvanlarla da arası iyidir.
 • Tuvalet eğitiminin biraz zaman alması muhtemeldir. Fakat sabırlı ve kararlı bir eğitim sonrası tuvalet eğitimlerini kolayca alacaklardır.
 • Ev içerisinde genelde sessiz olurlar. Bu nedenle apartman hayatına uyum sağlayabilmektedir. Ev içerisinde yeterli düzeyde hareketli olduğu için bahçeli bir eve ihtiyaç duymazlar.
 • Isıya karşı aşırı hassas canlılardır.

Shih Tzu Köpek Irkı Bakımı

Shih Tzu köpeğinin yapısına ve tüy uzunluğuna göre günlük ya da haftada 2-3defa fırçalamanız uygun olacaktır. Düzenli fırçalanması ölü tüylerden kurtulmasını sağlayacaktır. Patilerinin sağlıklı kalması için düzenli olarak tırnaklarının kısaltılması gereklidir. Zorlandığınız taktirde köpek kuaförlerinden destek alabilirsiniz.

Shih Tzu köpeğinizin ağız içi enfeksiyonlarından korunması için belli aralıklarla dişlerinin fırçalanması gerekir. Köpeğinizi yaşayabileceği hastalıklara karşı koruyabilmek için rutin aşılarının yaptırılması gereklidir. Köpeğinizin her zaman fit ve sağlıklı kalmasını istiyorsanız egzersiz ihtiyacını gidermesine yardımcı olmalısınız.

Shih Tzu Köpek Irkı Genel Sağlık Durumu

Shih Tzu dayanıklı ve uzun ömürlü köpeklerden birirdir. Beslenme koşullarına dikkat edildiği taktirde sağlıklı kalması mümkündür. Kulak enfeksiyonlarına yatkınlık gösterdikleri bilinmektedir. Bu nedenle kulak bakımları aksatılmamalıdır. Shih Tzu sahiplenme öncesi sahip olabileceği kalıtsal hastalıkları bilmeli ve buna göre sık sık kontrollerini yaptırmalısınız. Bu rahatsızlıklar; hipotiroidizm, hemeralopia, katarakt, kalça displazisi ve kalıtsal polinöropatidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap