Boston Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Boston Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Boston Terrier köpek ırkı kökenleri Amerika’da dayanır. Boston Terrier köpek ırkı, adını almış olduğu Boston şehrinde ortaya çıkmıştır. Kuzeydoğu Amerikalı olan bu köpekler, 19. yüzyılda keşfedilmişlerdir. Birçok köpeğin yaşamış olduğu gibi ilk yıllarında dövüş köpeği olarak kullanılmışlardır. Boston Terrierler’in yetiştirilmesindeki amaç, Bulldog cinsinden farklı bir köpek ırkının dövüşlerde rol almasını sağlamak olmuştur. Boston Terrier ırkı saldırgan bir ırk değildir; ancak sahiplerinin onları yetiştirme tarzına göre karakter değişikliği göstermeleri söz konusudur. Sahiplerine çok sadık köpekler olmaları sebebi ile, agresif yetiştirilirlerse bu duruma uyum sağlarlar.

Tanımadıkları insanlara ve diğer evcillere karşı saldırgan tavırlar göstermedikleri gibi oldukça sosyaldirler. Hatta kedilerle bir arada yaşamaları da mümkündür. Boyutlarının da küçük olması sebebi ile apartman dairelerinde yaşamaya uygun olan köpekler arasında yer alırlar. Sahiplerine ve yuvalarına çok bağlı canlılardır; ancak evde yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Bundan dolayı Boston Terrier ırkını sahiplenmek isteyen kişilerin onlarla bol bol vakit geçireceklerinden emin olmaları gerekir.

Boston Terrier Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Boston Terrier ırkı küçük köpek ırkları sınıfında yer alan ırktır. Zekaları, hızlı adapte olmaları ve minik görüntüleri ile köpek yetiştirmek isteyen kişilerin çok dikkatini çeken ırklar arasında yerini alır. Çok eğlenceli ve sahiplerine çok bağlı olan Boston Terrier’in özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Boston Terrier köpeklerinin uzunluğu ortalama olarak 43 cm’dir. Görünüşü küçük olsa da vücut yapısı oldukça kaslı ve sağlamdır. Kare görünümündeki kısa gövdesi ve kısa bacaklarıyla kompakt, kaslı ve güçlü köpeklerdir. Kendinden emin bir duruşa sahiplerdir.
 • Başının iki yanında duran geniş, dik kulaklara sahiptir. Kulaklarının kırpılmış veya doğal bırakılmış iki hali vardır. Yapı olarak üçgen şeklinde ve koyu renklidir.
 • Boston Terrier’ın kısa ve kaslı bacakları oldukça güçlüdür. Yere dik basan, düz ve kaslı uzuvlara sahiptir.
 • Pürüzsüz, kısa, ince tüyleri ve sert, parlak tüy yapısı ile sıkı dokulu kürke sahiptir. Tüylerini orta seviyede döker ve haftalık tarama, fırçalama işlemi onlar için yeterli olacaktır.
 • Boston Terrier kare şeklinde baş yapısına sahiptir. Başının üst kısmı düzdür. Geniş, derin ve kısa namlusu kafa yapısı ile orantılıdır.
 • Siyah renkli, çok iyi koku alan basık burnu vardır.
 • Oldukça güçlü çenesi, dişleri ve ısırığı vardır. Kafa yapısı genel olarak vücudun geri kalanıyla orantılıdır.
 • Boston Terrier yuvarlak yapılı, büyük ve belirgin gözlere sahiptir. Gözleri ela, kahverengi veya kehribar renklerindedir.
 • Boston Terrier ırkının kısa kuyruğu vardır. Konik kuyruğu, düşük ayarlı ve düz ya da vida şeklindedir, kenetlenmezler.
 • Kürkü beyaz, siyah, brindle, mühür (koyu kahverengi), kırmızı-siyah tonlarında renklere sahip olabilir.

Boston Terrier’in Karakteri Nasıldır?

Boston Terrier ırkı neşeli, komik, tatlı görüntüsü ve kişiliği ile köpek sahibi olmak isteyen hemen hemen herkesin değerlendirdiği bir köpek ırkıdır.  Bu özellikleri ile ön plana çıkmakta olan Boston Terrier’in karakteri şu şekildedir:

 • Boston Terrier ailesine önem verir. Onların isteklerini yapmaya çalışır ve içinde bulundukları ruh halini anladıkları görülür.
 • Sahibine karşı sadakati ve bağlılığı yüksektir ancak fırsat bulursa şımarmaya yatkındır.
 • Üzerinde otorite kurulmadığı takdirde inatçı olabilir.
 • Yetişkin insanlarla iyi anlaştığı gibi çocuklarla ve yaşlılarla da arası iyidir. Çocuklara ve yaşlılara kaşı tolerans gösterir.
 • Arkadaş canlısı özelliği ile yabancılara karşı bile oyuncu yanıyla yaklaşır.
 • Diğer evcil hayvanlarla arası iyidir.
 • Boston Terrier ırkının çok fazla havlama huyu yoktur. Yalnızca tehlike anında havlamayı tercih ederler.
 • Boston Terrier apartman dairesinde uyum içerisinde yaşayabilir. Sportif olmayan ırk özellikleri taşır ve ev içerisinde çok hareketli değildir. Onu zaman zaman harekete geçirmek sahibinin işidir.

Boston Terrier’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Boston Terrier’in bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli durumlar arasında hava koşulları vardır. Soğuk ve sıcak havaya karşı çok dayanıklı değillerdir. Bu yüzden köpeğin sağlığı açısından uygun sıcaklık koşullarını sağlayabilmek çok önemli bir durumdur. Boston Terrier’ın bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken diğer noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Genel olarak birçok ırka göre daha az tüy döker ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Haftada 1-2 defa yumuşak kıllı bir fırça, lastik bakım eldiveni/aleti veya bir tazı eldiveni fırçalama ve tarama yapmak yeterli olur.
 • Boston Terrier ırkı kirlenmediği sürece sık sık yıkanmaya ihtiyaç duymaz. Sadece arada sırada, yılda 1- 2 kez yıkanması bile onlar için yeterli olur.
 • Boston Terrier ısı hassasiyeti olan bir ırktır. Çok sıcak ve çok soğuk havalara karşı dirençli değildir. Ilık ve serin havalarda dışarı çıkartılmalıdır.
 • Büyük ve iri gözleri temiz tutulmalı, yüzü günlük olarak yıkanmalı ya da silinmelidir. Bunun yanında kulak, ağız, diş, burun ve pati bakımı da önemlidir.
 • Uzun tırnaklar rahat hareket etmesini, koşmasını engelleyebilir. Bundan dolayı haftada 1 ya da 2 kez tırnakları kesilmelidir.
 • Dişleri haftada 2-3 kez fırçalanmalı, kötü koku ve bakteri gelişimi önlenmelidir.

Boston Terrier Köpek Irkı Nasıl Beslenir?

Boston Terrier ırkı genel olarak hazır mama ile beslenmesi gereken bir ırktır; ancak veteriner onayı dahilinde evde hazırlanmış bazı yiyecekleri de tüketebilir. Hazırlanan bu yiyeceklerdeki püf nokta, içerdiği gıdaların köpeğe uygun olmasıdır. Boston Terrier’in beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Seçilen hazır mamaların kaliteli ve güvenilir markalardan olması gerekir. Boston ırkına uygun olan, alerjen uyarılarını dikkate alarak ve köpeğin tadını sevdiği mamalar tercih edilebilir.
 • Kilo almaya yatkın olmaları sebebiyle her zaman beslenme planı ve kontrolü yapılması gerekir. Bu kontroller veteriner ile paylaşılmalıdır.
 • Boston Terrier ırkı günde 1/2 – 1/5 ölçek yüksek kaliteli kuru mamayı, iki öğüne bölünmüş şekilde tüketebilir; ancak bu durum köpeğin ihtiyacına göre arttırılıp azaltılabilir.

Boston Terrier Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Boston Terrier’in ırkı Boston Terrier Bulldog ve şu anda nesli tükenmiş olan beyaz İngiliz Terrier ırklarının melezlenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Birçok köpek ırkının aksine, Boston Terrier’in kökeni belgelenmiştir. Boston Terrier’in anavatanı Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu ırkın ortaya çıkartılmasındaki amaç İngiltere’de yapılmakta olan köpek dövüşlerine ırk sağlamaktır.

Boston Terrier Eğitimi Nasıl Verilir?

Boston Terrier’in eğitimi o henüz yavru iken başlamalıdır. Akıllı ve kolay öğrenen yapısı sebebiyle eğitim sürecinde sahibini zorlamayan bir ırktır. Boston Terrier eğitiminde ilk olarak sosyalleşme eğitimi verilmelidir. Köpek yavrusu eğitimlerine katılması ve sosyalleşmesi onun başlangıç adımlarıdır. Boston’un iyi huylu yetişkin bir köpek olması için farklı ortamlarda farklı insanlar ve hayvanlarla etkileşim kurması ve sosyalleşmesi sağlanmalıdır.

Safkan Boston Terrier Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin safkan olabilmesi için anne, baba, büyükanne ve büyükbabalarının aynı ırktan geliyor olması gerekir. Melezlenmiş olan köpekler, safkan köpekler değildir. Boston Terrier’in safkan olup olmadığı sorusunun cevabı bu ırkın safkan olmadığı yönündedir. Bunun sebebi Boston Terrier ırkının, Boston Terrier Bulldog ve şu anda nesli tükenmiş olan beyaz İngiliz Terrier ırklarının melezlenmesi sonucunda ortaya çıkmış olmasıdır.

Boston Terrier Ne Kadar Yaşar?

Boston Terrier köpek ırkı ömrü ortalama 10 ve 15 yıl arasında değişiklik gösterir. Bu süre bir miktar uzayabilir ya da kısalabilir. Köpekleri stresten uzak tutmak, sağlıklı bir şekilde beslemek, enerjilerini atmalarını sağlamak, mutlu olmalarını sağlamak ömür sürelerini uzatmak için dikkat edilmesi gereken hususlar arasına yer alır.

Ayrıca Bakınız: Bloodhound Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap