Schipperke Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Schipperke Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Schipperke köpek ırkı, omuzdan arkaya doğru eğilimli vücut yapısına sahip olan bir köpek cinsidir. Vücudunda kare orantısı bulunan bu köpek küçük olduğu kadar sağlam bir yapıya sahiptir. Yüzü itibarı ile bir tilki görünümü verir. Meraklı olan bir köpek olduğu için çevresinde olan biteni sıkça sorgular. Yaramazlığı ile bilinen Schipperke cinsini bazı kişiler küstah olarak tanımlar. Çift katmanlı bir kürke sahip olan bu cinsin tüyleri pürüzsüz ve zarif yapıdadır. Çevik, aktif ve cesur olan bu cins oldukça güçlüdür. İnatçı ve bağımsız tavırları zaman zaman ortaya çıksa da son derece arkadaş canlısı özelliklere de sahiptir.

Schipperke’nin Karakteri Nasıldır?

Schipperke’nin karakteri pek çok değişik özelliği bir arada barındırır. Cesur, özgüvenli, sevgi dolu, meraklı ve uyanık olan Schipperke aynı zamanda bağımsız ve inatçı özelliklere sahiptir. En büyük özelliklerinden biri de sahibine olan bağlılığı ve iyi bir dost olmasıdır. Aile üyelerine karşı büyük bir sevgi ve bağlılık hisseden Schipperke diğer insanlara karşı bu tavrı göstermez. Yabancı insanlara olan tutumu bazen nötr iken bazen olumsuzdur. Çocuklar ile iyi geçinen Schipperke iyi bir oyun arkadaşı olarak bilinir. Birlikte yaşadığı insanları çok sevdiği için onları mutlu etmek, birlikte oyun oynamak ve vakti geçirmek en sevdiği aktivitelerdendir. Bu nedenle bu ırk ile keyifli vakit geçirmek zor değildir.

Cana yakın ve sempatik hallerinin aksine bazı ruh hallerinde yalnız kalmayı tercih eder. Bağımsız yanı ağır bastığında başına buyruk davranıp kendi istediği olsun ister. Böyle durumlarda disiplini sağlamak Schipperke cinsi köpeklerin evin kontrolünü devralmasını engellemede çok önemlidir. Bu özelliği insan ve hayvan konusunda seçici olması ile bağlantılıdır. Ailesine karşı sevgi dolu olsa da tüm insanlar için bu yanını ortaya çıkarmaz. Özellikle tehlikede hissettiği an diğer insanlara ya da hayvanlara tepki gösterir. Bu tepkisi genel olarak gürültücü bir şekilde havlama ile ortaya çıkar.

Schipperke Köpek Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Schipperke’nin bakımı pek çok ırka göre oldukça zahmetsizdir. Çift katmanlı kürkü olan Schipperke ırkı köpekler için tüylerde dökülme görülen mevsim geçişlerinde düzenli tarama ya da fırçalama işlemi yapmak yeterli sayılır. Normal zamanlarda ise haftada 1 ya da 2 kere olmak üzere ölü tüylerin fırça ya da tarak ile alınma işlemi Schipperke ırkı köpekler için gereklidir. Tüy dökme durumu orta derece olan bu köpeklerde basit bir rutin bakım uygulamak hijyen için şarttır. Haftada 1 ya da 2 kere yapılan bu tarama işlemi tüy dökülmesini kontrol altına aldığı gibi derideki yağların vücuda dağılmasını sağlar.

Tarama ya da fırçalamaya ek olarak tüy dökme dönemleri için ılık suyla banyo yaptırmak da oldukça yararlı olur. Özellikle tüy üfleme dönemi de denilen mevsim geçişlerinde yapılan ılık bir banyo uçuşan tüy sorununun oluşmasını önler. Schipperke ırkı köpeklerin tüyünde koku yapma sorunu bulunmadığı için temiz bir ırk olarak görülür. Bu nedenle tüy dökme çağı dışında sadece rahatlatmak amacı ile banyo yapılması tavsiye edilir. Tüyleri dışında tırnak, ağız ve kulak bakımı için rutin bir kontrol oluşturulması gereken Schipperke ırkı köpeklerin sağlığını sağlamak son derece kolaydır.

Schipperke Nasıl Beslenir?

Schipperke’nin beslenmesi küçük ırkları için özel olarak hazırlanan mamalar ile sağlanabilir. Mama alırken veteriner onaylı yüksek kaliteli içerikler tercih edilmelidir. Mama alırken yaş, kilo ve aktivite gibi durumlar göz önüne alınırsa daha sağlıklı sonuçlar elde edilir. Schipperke için yaygın olarak tavsiye edilen markalar Royal Canin, Proplan, Acana, Hills, N&D, Gimdog, Brit, Purina, Felix, Brit Care ve Reflex şeklindedir. Bu markalardan yapılacak olan alışverişlerde yine köpeğin durumu göz önüne alınmalıdır. Köpeğin alerjisini tetikleyen ya da hastalığı ortaya çıkaran maddelerden uzak durulmalıdır.

Schipperke Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Schipperke’nin ırkı hakkında net bir bilgi yoktur. Bununla birlikte Schipperke ile ilgili pek çok teori mevcuttur. Yaygın olan görüş Schipperke ırkı köpeklerin Belçika çıkışlı olduğudur. Bilinen en eski Schipperke kayıtları 1600’lü yıllara kadar uzanır. Küçük kayıkçı anlamına gelen Schipperke isminin ardında Brüksel ve Anvers arasında seyahat eden köpeklerin olduğu düşünülür.

Schipperke Eğitimi Nasıl Verilir?

Schipperke’nin eğitimi zor bir süreç olabilir. Bağımsız ve inatçı yönleri özellikle eğitimin ilk aşamaları için çok zorludur. Bağımsızlığına düşkün olan Schipperke kendi kararlarını almak isteyebilir. Bu nedenle eğitim esnasında sabırlı olmak gerekir. Eğitim sırasında dikkat edilmesi gereken ilk nokta havlama sorunudur. Çok havladığı için gürültücü olarak bilinen Schipperke’nin bu yanı eğitim ile törpülenmelidir. Aynı zamanda meraklı yönü onu kendi kararlarını almaya yönlendirebilir. Disiplin sağlamak köpeğin sahibinin sözünü dinlemesi için olmazsa olmaz bir kuraldır.

Safkan Schipperke Nasıl Anlaşılır?

Schipperke’nin safkan olup olmadığı kafa yapısı sayesinde kolay bir şekilde anlaşılır. Tilkiyi andıran yüz yapısı ile diğer köpeklerden ayrı bir yerde durur. Aynı zamanda kafatası özellikle yan taraftan bakınca hafif yuvarlak ve namluya doğru daralan bir şekildedir. Schipperke’nin bir diğer karakteristik yönü siyah ve parlak tüy yapısıdır. Gözleri de tüy yapısına uyumlu olarak siyah renktedir.

Schipperke Ne Kadar Yaşar?

Schipperke köpek ırkı ömrü 12 ile 15 yıl arasında değişiklik gösterir. İyi bakılması durumunda Schipperke bu süreden daha uzun bir ömür geçirebilir.

Ayrıca Bakınız: Peru İnka Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap