Uysal Köpek Irkları ve Özellikleri

Uysal köpek ırkları özellikle çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği ve sahiplenmek istediği köpekler. Tüm uysal köpek ırkları aileler için mükemmel birer seçim olur. Birçok köpek ırkının çocuklarla iyi anlaştığı yapılan çalışmalar ile kanıtlanmış ve istatiksel verilere dayalı. Evcil köpekler, sahiplerini sürü lideri olarak görür ve onlara aşırı sadakat gösterirler. Binlerce yıldır köpekler çocuklarla ilgilenir, kraliyet ailelerinin çocuklarını dahi korur.

Uysal Köpek Irkları ve Özellikleri

Çocuklarla her zaman mükemmel anlaşan uysal köpek cinsleri ya da anlaşamayan köpek ırkları diye bir liste oluşturmak mümkün değil. Herhangi bir ırk ailenizle gayet iyi anlaşır Köpek seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli unsur, hareketli, meraklı ve çocuklarla uyumlu olmasıdır. Bir köpeğin boyutu ile davranışlarının hiçbir ilişkisi yoktur. Uysal köpek ırkları arasından seçim yaparak sevgi dolu ve uyumlu bir köpeğe sahip olabilirsiniz.

En Az Havlayan Köpek Irkları

 • Irısh Setter: Enerjilerini yeteri düzeyde atabilirse oldukça sessiz olurlar.
 • Shar-Pei: Nadiren havlayan köpeklerden biridir. Bir tehdit sezdikleri zaman havladıklarına şahit olabilirsiniz.
 • Great Dane: Köpek dünyasının dev centilmeni olarak biliniyor. En az havlayan köpeklerden biridir. Havlamaları için gerçek bir nedene ihtiyaç duyarlar.
 • Cavalier King Charles Spaniel: Pek havlamaz ve apartman hayatına kolay uyum sağlar.
 • Saint Bernard: Dev cüsseli, sarkık kulaklı ve sevimli köpek ırkı, en az havlayan köpekler arasında yerini almaktadır. Sakin ve sessiz bir karakterleri vardır.
 • Basenji: Standart bir havlama yerine sadece ses çıkarırlar. Çok sessiz olmasalar da gürültüye neden olmazlar.
 • Akita Inu: Yalnızca riskli ve tehlikeli durumlarda uyarı vermek için havlayan bir köpektir.

En İyi Aile Dostu Köpekler

 • Alman Çoban Köpeği: En zeki ikinci köpek ırkı olarak biliniyor. Muhteşem birer aile köpeği olabilirler. Eğitilmesi kolaydır ve çocuklar ile oyun oynamaktan keyif alırlar.
 • Poodle (Kaniş): Dünyanın en akıllı köpekleri olarak kabul edilir. Birçok numarayı en kısa sürede öğrenebilirler. Sadık, oyuncu ve sevecen halleri ile kısa süre içerisinde güçlü bağlar kurabileceğiniz bir köpektir.
 • Golden Retriever: Sadık, akıllı ve uysal köpeklerdir. Komutları hızlıca öğrenir ve sahiplerine itaat eder.
 • Collie: Uysal ve tatlı karakterleri olan akıllı köpeklerdir. Hem şehir hem de köy hayatına kolayca uyum sağlar. Korumacı ve büyük köpeklerdir. Düzenli egzersiz yapmaları önemlidir.
 • Kırma: Birçok insan kırma ırkları ihmal eder. Safkan köpekler seçmek bir alışkanlık halini almış. Fakat kırma bir köpek de aileniz için güzel bir seçenek. Çoğu kırma köpek sadık, sevgi dolu ve uyumludur. Ev ortamında oyuncu ve rahat tavırları ile bilinirler.

Isırma İhtimali En Az Olan Köpekler

 1. French Bulldog: En popüler köpek ırklarından biridir. En evcil köpek türü olarak da bilinmektedir. Isırmayan köpekler arasında bir numaradır. Her zaman tetikte, sevgi dolu, oyuncu ve bir o kadar da sabırlı bir köpektir. Çocukların en yakın arkadaşı olabilecek kadar cana yakın. Erken dönemde sosyalleşmeleri ile eğitimleri kolay olmaktadır.
 • Pug: En evcil köpek ırklarından biridir. Isırma ihtimalinin çok düşük olduğu söylenmektedir. Meraklı ve eğlenceli bir doğaya sahiptir. İlgi görmekten hoşlanırlar.
 • Boxer: Atletik ve kaslı vücut yapıları bulunur. Duygularını yansıtan büyük ve güzel gözlere sahip. Tehlikeli olarak nitelendirildiği duyulsa da aile üyelerine karşı koruma içgüdüleri çok yüksek. Doğru eğitim ile naif doğalarının çıkarılması mümkündür.
 • Beagle: Isırma riskinin en az olduğu köpek ırklarından biridir. Sakin, meraklı ve kilo almaya meyilli köpekler.
 • Labrador Retriever: En evcil köpekler listesinde ilk sıralarda yerini alır. Arkadaş canlısı ve sevgi dolu canlılardır. Çocuklarla arası her zaman iyidir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap