Maltipoo Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakım

Maltipoo köpek Toy Poodle ve Maltese ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkan bir türdür. Melez olması sebebiyle çeşitli isimleri bulunmaktadır. Bunlar; Malta Poo, Moodle, Multa Poo, Malti Doodle, Maltese Poodle, Malt Oodles ve Malte Poo’dur. Maltipoo köpeği tüy dökmediği için özellikle tüy alerjisi olan kişiler için ideal bir köpektir. Maltipoo köpeği kendi ırkını elde etmek için Poodle ve Maltese ırklarının çiftleşmesi saplanmalıdır. Her koşulda farklı bir özellik ortaya çıkabilir. Maltipoo köpekleri ABD’nin en popüler köpek unvanını alan ırklardan biridir. Hemen öncesinde de Rusya’da 21. Yüzyılın başlarında meydana geldikleri bilinmektedir. 1900’lü yıllarda bu tarz melez köpeklerin popülerlik kazandıkları bilinmektedir.

Maltipoo Köpek Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Maltipoo köpeklerinin ortalama ağırlıkları 4 kilogramın altında kabul edilmektedir. 1,5 ila 4 kilogram arasında farklılık gösterebilirler.
 • Boyları hakkında standart bir bilgi bulunmamaktadır. Genellikle erkek Maltipoo köpekleri 21-25 cm, dişileri ise 21-23 cm’dir. Bu ölçü zeminden köpeğin omzuna kadar olan bölge ölçülerek elde edilmektedir.
 • En bilinen özellikleri beyaz renkte ki tüyleridir. Beyaz rengin yanında beyaz-limon ya da beyaz-bronz renklerde görülebilir. Maltipoo köpekleri büyüdükçe ve güneş ışığına maruz kaldıkça göbek kısmında ki pigmentler nedeniyle kararma görülebilir.
 • Maltipoo cinsi köpekler olgunlaştıkça renk farklılıkları görülebilir. Vücutlarında ki beyaz lekeler tan ya da limon rengine dönebilir. Göz kenarları, pençe içleri, dudakları ve burunları siyah renktedir.
 • Kafa bölgesinde bulunan tüyler vüctlarında ki diğer bölgelere kıyasla daha kısa zamanda uzamaktadır.
 • Tırnakları diğer köpekler gibi ortalama bir uzunluktadır. Genellikle ev içerisinde yaşadıkları için kazma gibi aktivetelerde bulunamazlar. Bu nedenle de kendi tırnaklarını törpüleme şansları bulunmaz. Köpeğinizin tırnak bakımını aksatmayarak rahatsız olmalarını engelleyebilirsiniz.

Maltipoo Köpek Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Maltipoo köpeklerinin en belirgin özellikleri arkadaş canlısı olmalarıdır. Aile üyeleri tarafından sevilmekten oldukça haz duyarlar.
 • Maltipoo köpekleri sahipleri ile saatlerce sarılarak uyuyabilir. Hatta sevgi ve ilgiye olan düşkünlükleri nedeniyle kucak köpeği olarak adlandırıldıkları da bilinmektedir.
 • Uzun süre yalnız kaldıklarında kolayca depresyona girebilirler. Ayrıca terk edilme korkusuna kapılabilirler. Bu nedenle düzensiz bir yaşama uyum sağlamaları zordur.
 • Çocuklarla ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşabilirler.
 • Aşırı egzersize ihtiyaç duymadıkları için ortalama bir yaşam düzenine sahip ve ilk defa köpek besleyecek kişiler için uygun bir tercihtir.
 • Sürekli havlama eğilimleri sayesinde iyi bir gözcü köpeği olduğu düşünülmektedir. Fakat boyutları sebebiyle korunma aşamasında pek bir faydaları dokunmayabilir.
 • Çocuklarla iyi anlaşsa da boyu sebebiyle kırılgan bir hayvan olması iletişimlerini zorlaştırabilir.

Maltipoo Cinsi Bakımı

Maltipoo cinsi köpekler ya çok az tüy döker ya da hiç dökmezler. Kıvırcık, yumuşak, kalın ve elastik tüyleri bulunmaktadır. Kıvırcık tüylrinin birbirine karışmaması için düzenli tıraş edilmeleri önemlidir. Kulak ve göz çevrelerinin de düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Ayrıca bu bölgelerin tüylerinin de alınması gerekir. Maltipoo köpeklerinin sıklıkla banyo yaptırılması uygun değildir.

Maltipoo Köpek Cinsi Genel Sağlık Durumu

Bir Maltipoo köpeği ortalama 10-15 yıl arası sağlıklı bir hayat sürebilir. Birçoğu hipoglisemi ve düşük kan şekeri gibi bazı sağlık sorunlarına yatkındır. Kalıtsal hastalıklarından bahsetmek gerekirse; çıkık ya da yanlış hizalanmış dizler ile karşılaşmak mümkündür. Ayrıca göz kapağı anormallikleri ve pateller luxation görülebilir. Göz hastalıklarına ve katarakt rahatsızlığına karşı hassaslıkları bilinmektedir. Bu nedenle herhangi bir olumsuz davranış ya da semptom görüldüğünde zaman kaybetmeden veteriner hekime götürülmesi önemlidir.

Eğer sizde Maltipoo Sahiplenme düşüncesi içerisindeyseniz aşağıdaki linke tıklayarak kendinize en uyun yavru köpekleri görebilirsiniz.

https://petyasam.com/irk/maltipoo/

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap