Bully Kutta Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Bully Kutta Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Bully Kutta köpek ırkı kökeni Hindistan ve Pakistan’a dayanan Asya kıtasının güneyinde ortaya çıkan, dev köpek cinsleri arasında gösterilen özel bir ırktır. 18. yüzyılda Hindistan coğrafyasında görülen, İngiliz askerlerinin yanlarında getirdikleri cesur köpeklerdir. İngiliz mastiffleri ile yerel köpek ırkı çiftleştirilerek ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre milattan önce beşinci yüzyılda Persler tarafından Pakistan ve Hindistan bölgesinde aktif olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Kökenleri çok eski zamanlara dayanan, tarih boyunca güçlü, heybetli duruşa sahip olan Bully Kutta pek çok hayvan sever tarafından ilgi görmüştür. Yüzleri tehtitkar baktığı için korkutucu görünebilirler. Atılgan, güçlü duruşları, bakışları ile geçmişte koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Agresif yapıları sayesinde geçmişten günümüze bekçi ve savunma köpeği olarak kullanılmaktadır.

Bully Kutta’nın Özellikleri Nelerdir?

 • Anavatanları Hindistan ve Pakistan’dır.
 • Ağırlıklı olarak Pakistan’da görülen özel ırk, kocaman dev köpekler arasında gösterilir.
 • Yetişkin köpekler 75 – 85 cm. boyunda olup dişileri 75 – 80 cm boyundadır.
 • Ağırlıkları ortalama erkeklerde 70 – 90 kg, dişileri neredeyse bu orandan düşük seviyededir.
 • Orta derecede tüy döken kısa tüylü Bully Kutta’ların tüyleri genellikle beyaz renktedir.
 • Kızıl, kahverengi ve siyah tüylere sahip olan Bully Kutta köpekleri de bulunmaktadır.
 • Beyaz Bully Kutta köpeklerinin bazılarının kulak bölgelerinde ve yüzüne yakın yerlerde siyah lekeler bulunur.
 • Ağızları sarkık yapıya sahip olduğu için salya akıtma problemi yaşamaları olağandır.
 • Kafaları oldukça büyük, burunları siyah ve büyük, kulakları daha çok öne yatık ve küçük yapıdadır.
 • İnce kuyruk yapılarını her zaman dik tutan, kıvrak zekâya sahip olan Bully Kutta’lar verdiğiniz tüm eğitim ve uyarıları hızlıca öğrenip hemen uygular.
 • Dominant yapıya sahip oldukları için eğitim süreci zorlaşabilir.
 • Sahiplerine sadık, uysal canlılar, bekçi, savunma köpeği, koruma köpeği olarak güvenliğinizi artırır.
 • Deri, göz, kalp rahatsızlıklarının yanı sıra eklem hastalıklarına yatkınlık gösteren köpekler ortalama 10 yıl yaşar.
 • Tehdit altında olduklarını hissettikleri an sahiplerini ve yuvalarını koruma içgüdüsüyle aniden agresifleşebilirler.

Bully Kutta’nın Karakteri Nasıldır?

Doğru, kaliteli eğitim verdiğinizde sahibine ve çevresine karşı uyumluluk gösteren sevgi dolu, itaatkâr yapıda. Dengeli bir hayvan olan bu köpekler zihinsel gelişimi, baskın davranış eylemi ve entelektüel özellikleri ile dikkat çeker. Tehlike anında saldırganlık gösterebilen köpekler enerjik, güçlü, korunaklı özellikleri sayesinde güvenliğinizi artırır. Karakteristik özellikleri daha çok olumlu olup cesaretli, kararlı, sahibine bağlılık gösteren korumacı yapısı ile ön plana çıkar.

Bully Kutta’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bully Kutta’nın bakımı diğer türlere göre oldukça kolay ve zahmetizdir. Tüyleri kısa yapıda olduğu için birkaç kez tarayarak bakım ve temizlik sürecini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kısa sürede egzersiz yapmaya meyilli olan köpekler evde yaşayabilir. X large boyutundaki Bully Kutta köpeklere egzersiz yaptırırken profesyonel eğitimcilerden yardım alabilirsiniz. Gelişimi için oldukça önem taşıyan eğitim, bakım sürecinde ona sabırlı, özverili, sevgi dolu yaklaşarak çevresiyle uyumlu, uysal bir mizaç kazandırabilirsiniz.

Ani, saldırgan tavır sergilememesi, sakin davranması için egzersiz, eğitim ve bakım sürecini uzman bir veteriner ya da köpek eğiticisinden yardım alarak başarılı, verimli, sorunsuz şekilde atlatabilirsiniz. Bilinen en tehlikeli köpek cinslerinden olan Bully Kutta köpekler güçlü, iri gövdeye sahip olduğu için doğaları gereği saldırgan davranabilir. Bakım, eğitim sürecine köpeğiniz yavruyken başlayarak sosyalleştirebilir; çevresi ile uyumlu, olumlu,  sevecen hale getirebilirsiniz. 

Köpeğiniz büyüdüğünde eğitirseniz verdiğiniz tüm bilgi ve uyarıları ceza olarak algılayabilir. Sahiplerine karşı oldukça sadakatli ve bağlı olan dominant karakterli köpekler, keskin, kıvrak zekâları sayesinde verdiğiniz tüm eğitimleri hızlı pratik şekilde öğrenir. Geniş alanda yaşamaya uygun bu canlılar, genellikle bahçe ve dış mekânlarda mutlu olacaktır. Bahçeli evi, çiftliği olmayan kişilerin sahiplenmesi tavsiye edilmez. Doğru, kaliteli eğitim süreci sonrasında uysallaştırılan köpekler evlerde yaşayabilse de genellikle dış mekânlarda rahat hareket edebilen canlılardır. Egzersiz sırasında diğer canlılara zarar vermelerini önlemek için köpek ödül mamalarını yanınızdan eksik etmemelisiniz.

Bully Kutta Köpek Irkı Nasıl Beslenir?

Bully Kutta’nın beslenmesi için bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Bu noktada ilk olarak uzman bir veterinerden destek alarak kaslı ve güçlü yapıya sahip olan bu köpekler için en doğru, kaliteli, sağlıklı mama ve yiyecekler tercih edilmelidir. Köpeğiniz için uygun beslenme programlarını seçerek sağlıklı beslenmelerini cilt, vücut sağlığını korumalarına destek olabilirsiniz. Aşırı kilo alabilme potansiyelleri olan Bully Kutta köpeklerinin sağlıklı,  düzenli, doğru şekilde beslenmesi, beslenme diyet programlarının veteriner kontrolünde uygulanması gerekir.

Bully Kutta Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Bully Kutta’nın ırkı Amerika’ya dayanır. Amerika menşeili olan bu ırk, Amerikan Pitbull ve Amerikan staffordshire köpeğinin melez hali olarak ortaya çıkmıştır. Üretiminden sonra hayvan severler iş insanları tarafından oldukça tercih edilen, çok sevilen bir ırk haline gelmiştir. Pedigree soy ağacına bakıldığında zayıf, ince kemik yapısına sahip olduğu görülmüştür. Ast ve Apt görünümlü köpekler Pedigree kayıtlarına göre iri, güçlü büyük yavrulardan ayrıştırılarak bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Fakat bu bilgilerin de büyük bir yanılgı olduğu ortaya çıkmıştır. Çok hızlı eşleşmeler sırasında geçmiş yıllardaki pek çok ırk, kuyruk gibi detay bilgilerde hatalar ortaya çıkmıştır. Bu aşamada Bully Kutta ırkının en önemli özelliklerini mizacı ortaya koyar. Genel olarak Amerikan Bully Kutta köpekleri çocuklara karşı uysal, dost canlısı, uyumlu, iyi huylu, cesaretli ve güçlü bir köpek cinsidir.

Bully Kutta Eğitimi Nasıl Verilir?

Özellikle Bully Kutta’nın eğitimi sırasında profesyonel eğitim tesisi ve eğitmenlerden yardım alabilirsiniz. Riskli köpek kategorisinde yer alan Bully Kutta’lar güçlü ve fevri yapıda oldukları için onlara uysal, ılımlı şekilde yaklaşmalısınız. Bulundukları sosyal ortamda rahat hareket edebilmeleri için sosyalizasyon eğitimi vermeniz gerekir. İtaat eğitiminde başarılı olan uysal köpeklere çeşitli komutlar vererek onların mizaç ve huylarını yumuşak, olumlu hale getirebilirsiniz. Yat, otur, aferin, gel komutları ile temel eğitimler vermeniz çeşitli olumsuz davranışlardan arınmalarını sağlar.

Safkan Bully Kutta Nasıl Anlaşılır?

Bully Kutta’nın safkan olup olmadığı çevik, güçlü, hareketli köpeklerin çeşitli test ve aşı aşamasından geçirilmesi ile ortaya çıkar. Tarihi oldukça eski olan Bully Kutta ‘ların aşıları tam olup DNA test sonuçları kökleri ile bire bir uyumludur. Çeşitli sağlık ve güvenlik onayı alınarak sizlere kazandırılan Bully Kutta köpeklere sahip olmak istiyorsanız aşıları aksatılmadan yaptırılan, DNA testleri uyumlu olan köpekleri sahiplenmeniz önerilir.

Bully Kutta Ne Kadar Yaşar?

Bully Kutta köpek ırkı ömrü 8-10 yıldır. Karakter özelliği doğru eğitim ve bakım sürecinden sonra ortaya çıkan, dengeli bir hayvan olan Bully Kutta’lar zihinsel yeteneklerinin yanı sıra yüksek entelektüel yapısı ile hayvan severlerin ilgi ve beğenisini kazanmayı başarmıştır. Saldırganlıklarının tehlike oluşturmaması için onları doğru, kaliteli, sabırlı, özverili eğitim ve bakım sürecinden geçirmeniz gerekir. Enerjik, atılgan yapılarıyla ön plana çıkan köpekler cesaretli, kararlı, korumacı doğasıyla sahiplerine uzun süre itaat eder. Enerjik, zeki, atik, saldırgan, koruyucu özellikleri ile dikkat çeken Bully Kutta’ların ömrünü uzatmak, sağlıklı gelişimini desteklemek için profesyonel veteriner ve köpek eğitmenlerinden yardım alabilir; köpeğinizi doğru, kaliteli, eğitim, bakım ve beslenme sürecinden geçirebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Boykin Spaniel Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap