Cesky Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Cesky Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Cesky Terrier köpek ırkı yüzünü kapatan yoğun tüyleri ile dikkat çeker. Gövdesine göre oldukça kısa olan bacakları ile ön plana çıkan bu köpek cinsi,  sevimli, uysal, cesur tavırları ile yoğun ilgi görür. Bohem terrier adı ile anılır. Sahiplerini korumak için elinden geleni yapan cesur ve atik olan Cesky Terrier köpekleri Çekoslovakya kökenlidir. 1960’lı yıllarda kafası uzun, yumuşak tüylü bir köpek cinsi oluşturmak için yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. İnsanlarla olumlu, yakın bağlar geliştiren, sevimli iyi huylu bu köpek kusursuz bir haşere avcısıdır. 1980’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nden ithal edilerek hayvan severlerin ilgi odağı haline gelmiştir.   

Cesky Terrier Köpek Irkı Özellikleri

 • Çekoslovakya kökenli olup özellikle yüzlerini örten tüyleri, kısa bacakları ile dikkat çeker.  
 • Erkek eski terrierler 6-9 kg. ağırlığına sahip olup 27-35 cm. yüksekliğindedir. Dişi köpeklerde bu değerler biraz daha düşük seviyededir.
 • Tüyleri son derece yumuşak ve dalgalıdır. Uzun tüy yapısına sahip olsa da az tüy dökerler.
 • Kısa bacaklı, atılgan, geniş atletik, atik yapısıyla öne çıkar.
 • Minik Cesky Terrier köpekleri yüksek egzersiz ihtiyacı duymazlar.   
 • Kıvrak zekâları sayesinde sorunsuz, rahat ve pratik şekilde eğitilirler. 
 • Cesur, sabırlı, sahiplerini her zaman koruyan atılgan köpeklerdir.
 • Sahiplerine her durumda sadık ve bağlı olduklarını gösterirler.
 • Dişileri bir doğumda en fazla dört yavru doğurabilir.
 • Kilo alma elimleri yüksek oldukları için beslenme programını düzenli,  doğru şekilde uygulamanız gerekir.
 • Günün yarısını uyuyarak yarısını oyun oynayıp sahibi ile hoş vakit geçirerek değerlendirİR. Ortalama yaşam ömrü 13 yıl olan özel köpek doğru, özverili, sabırlı eğitim sürecinden geçirildiğinde hayat kalitesi ve ömrü artar.
 • Göz iltihaplanması, kalça çıkıklığı, eklem problemleri gibi pek çok hastalığa yatkın olup sağlıklı gelişimini sürdürmesi için düzenli veteriner kontrolünden geçirilmelidir.

Cesky Terrier’in Karakteri Nasıldır?

Dost canlısı, uyumlu, kudretli ve çeviktir. Sabırlı, itaatkâr olmaları nedeniyle farklı yaklaşımlara sıcak tepki verip saldırgan eylemde bulunmazlar. Sportif, sakin yapı özelliğine sahip Cesky Terrier köpekler enerjik oldukları için vücutlarını hareket ettirmek isterler. Ev içinde çok fazla hareket etmeyi istemeseler bile bahçe ve dış mekânlarda özgürce koşmaktan, yürüyüş yapıp oyun oynamaktan keyif alırlar. Koruma güdüsü yüksek. Sahiplerine karşı sadık olan Cesky Terrierler söz dinler. Anlayışlı, itaatkâr özelikleri sayesinde sahipleri tarafından oldukça beğeni kazanır.

Anlayışlı zeki oldukları için eğitim sürecinde zorlanmazsınız. Eğitimini kısa sürede tamamlayarak davranış, karakter yapısının olumlu yönde değiştiği görülmüştür. Gün içerisinde vakitlerinin büyük çoğunluğunu oyun oynayarak geçirir. Sportif karaktere sahip köpekler günlük aktivitelerini keyifle gerçekleştirir. Köpeğinize özel egzersiz programı uygulayarak onunla oyunlar oynayıp yürüyüşe çıkarak oyuncu karakterini ön plana çıkarabilirsiniz. İtaatkâr olduğu için sahiplerinin sözünü her zaman dinlerler. Anlayışlı ve zeki oldukları için sahibinin tüm uyarılarını dikkate alırlar. Vereceğiniz direktifleri iyi şekilde uygulayarak her aşamada sözünüzü dinlerler.

Cesky Terrier’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cesky Terrier’in bakımı düzenli ve doğru şekilde uyguladığınızda köpeğinizin kürk, ağız, diş ve vücut sağlığının gözle görülür derecede düzeldiğini fark edersiniz. Uzun tüylere sahip olan Terrierler’i düzenli şekilde tarayarak tüylerin birbirine dolanmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca tüy içerisindeki kir toz gibi çeşitli pislikleri de ortadan kaldırmış olursunuz. Köpeğinizin tüylerini haftada birkaç kez olmak üzere taramanız yeterlidir. Az tüy döktüğü bilinse de tüylerin dökülme oranı mevsimine göre değişir. Yeni tüy çıkaran Cesky Terrier köpeklerinin mevsim değişimlerine bağlı olarak çok daha fazla tüy döktüğü görülmüştür. Bu gibi durumlarda paniğe kapılmadan tüylerin mat ve soluk görünmemesi için tarama,  banyo, bakım işlemlerinin sıklığını arttırmanız gerekir. İşlem sırasında kaliteli, hijyen güvenliği sunan köpek tarağı kullanmalısınız.

Köpeğinizi sık sık yıkayıp tıraş ettirmeniz de köpeğinizin tüylerinin ideal, sağlıklı şekilde uzanmasına yardım eder. Tüylerini köpek kuaförüne kestirip tıraş ettirmeniz önerilir.  Birkaç haftada bir köpeğinizi su ve sıvı şampuan ile yıkayarak temizlemeniz tavsiye edilir. Köpeğinizi sıvı şampuan ile banyo yaptırmak istemiyorsanız tüylerini kuru şampuan yardımıyla temizleyebilirsiniz. Tarama, banyo bakım işlemleri sonrasında Cesky Terrier köpeklerinin tüyleri oldukça parlak hijyenik ve bakımlı görünüm kazanır. Köpeğinizin tırnaklarını düzenli şekilde kesip dişlerini sürekli olarak fırçalamanız şarttır. Ona yaş mama verdiyseniz yaş mama kullanımı sonrasında ağzında biriken tartar ve plak oluşumunun önüne geçebilmek için dişlerini fırçalamalısınız. Köpeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyen, güvenlik hijyen testlerinden geçirilen köpek diş macunu ve diş fırçalarını tercih etmelisiniz.

Cesky Terrier Nasıl Beslenir?

Köpeğinizin yaşına, yapısına uygun şekilde olması gerekir.  Cesky Terrier köpek ırkının vücut bütünlüğünü koruyan,  sağlıklı gelişimini destekleyen protein, vitamin, mineral, kalsiyum değerleri yüksek, kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Mama ölçülerinde aşırıya kaçılmaması köpeğinizin daha sağlıklı ve fit bünyeye sahip olması, obeziteden korunması için önemlidir. Köpeğiniz her öğün ideal ölçüde mama tüketmelidir.

Aktif, canlı,  uysal yapıya sahip olan Cesky Terrier köpekleri enerji içerikli, besleyici besin ve mamaları tüketmelidir. Küçük ırk oldukları için çok fazla yeme ihtiyacı duymayacaklardır. Köpeğinizin kilo durumu, aktiflik durumu, ırk, yaş özelliğine göre mama seçimi yapmanız, veterinerinizin verdiği besleme programını düzenli olarak uygulamanız gerekir. Veteriner desteği alarak köpeğinizin vücut gelişimine uygun besleyici, geliştirici,   özel beslenme programlarını uygulayabilirsiniz. Kontrotin, glukozamin içeriklerinin yer aldığı mamaları seçerek sevimli dostunuzun kemik, eklem ve kas sistemini geliştirebilirsiniz.

Cesky Terrier Köpek Irkı Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Cesky Terrier’in ırkı 1963 FCI tarafından onaylanan özel bir ırktır. Frantisek Horak’ın çabaları sonucunda günümüze kadar gelen eski Terrier köpekler fare ve tilkileri avlaması ile bilinmektedir. Tüyleri diğer köpeklere göre yumuşak yapıda olan, kendine özgü kafasıyla dikkat çeken Cesky Terrier köpekler av köpeği olmasının yanında en iyi ev arkadaşı olarak tercih edilmektedir. Enerjik, dinamik, yumuşak huylu özellikleri ile öne çıkan Terrier köpekler 1987 yılında Amerika’dan ithal edilerek tüm dünyada popüler şekilde kullanılmaktadır.

Cesky Terrier Eğitimi Nasıl Verilir?

İyi huylu oldukları için Cesky Terrier’in eğitimi oldukça kolay ve pratiktir. Eğitim sürecine yavruluk döneminden itibaren geçilmesi köpeğinizin eğitim aşamasında verdiğiniz tüm uyarıları rahat, hızlı, güvenli şekilde algılamasına ve uygulamasına yardım eder. Kıvrak zekâsı sayesinde eğitim boyunca verilen tüm bilgi ve uyarıları kolayca öğrenir. Eğitim sürecini oyun gibi algıladığında oldukça keyifli zaman geçirir. Cesky Terrier’ lere ödül mamaları vererek köpeğinizin eğitim sürecini keyifli, rahat, sağlıklı şekilde geçirmesine yardım edebilirsiniz. Uysal, hassas yapı özelliğinden dolayı köpeğinize olumlu, sabırlı, özverili davranarak saldırgan tavırlarını önleyebilir; kaliteli, sağlıklı doğru bir eğitim sürecinden geçmesine katkıda bulunabilirsiniz. Yemek yedikten sonra tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra doğru yere işediği için onu ödüllendirerek tuvalet alışkanlığı kazanmasını destek olabilirsiniz. Tuvaletini yanlış yerde yaptıklarında ise kısa emirlerle uyararak onları asla cezalandırmamalısınız.

Safkan Cesky Terrier Nasıl Anlaşılır?

Cesky Terrier’in safkan olup olmadığı köpeğinizin aşılarının tam, DNA testinden geçirilmiş olması ile ortaya çıkar. Güçlü, cesur, dost canlısı tavırları ile ön plana çıkan Cesky Terrier’lere sahip olmak için uzman bir veterinere danışarak detaylı analiz yapabilir; aşıları tam, kökleriyle uyumlu, DNA testi yaptırılmış olan Cesky Terrier köpeklerini tercih edebilirsiniz.

Cesky Terrier Ne Kadar Yaşar?

Cesky Terrier köpek ırkı ömrü 12 – 15 yıldır. Sakin, neşeli, sessiz, çekingen, uysal yapısıyla ön plana çıkan bu özel ırk köpeğini doğru, kaliteli, sabırlı,  hoşgörülü eğitim, beslenme ve bakım sürecinden geçirerek ortalama yaşam süresini artırabilir; sağlıklı gelişimini destekleyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Bully Kutta Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap