Golden Retriever Bakımı ve Özellikleri Hakkında Her Şey

Golden Retriever bakımı denildiğinde ilk akla gelen tüy bakımıdır. Çünkü Golden Retriever cinsi köpekler yoğun ve oldukça uzun tüylere sahiptir. Bu nedenle her gün taranmaya ihtiyaç duyarlar. Yaşamları boyunca taranmaya ihtiyaçları olacağı için erken yaşta alıştırılmaları iyi olacaktır. Golden Retriever bakımı aşamasında taranmaları, bakımlı görünmelerinin yanı sıra ölü tüylerden kurtulmalarını da sağlayacaktır. Ayrıca Golden Retriever cinsi köpekler bazı zamanlar profesyonel tımar ve bakıma da ihtiyaç duyabilirler. Böylece biraz daha kısalan ve düzenlenen tüylere daha kolay şekilde bakım uygulamak mümkündür. Diğer köpek cinslerinden farklı olarak bu köpeklerin ayak parmakları ve pençe aralarında kalan ve uzayan tüyler bulunmaktadır. Bu tüylerin kısa tutulması önemlidir. Aksi halde uzadığında yürüyüş yapmasını engelleyecek ve hatta topallamasına sebep olacak kadar rahatsız oldukları bilinmektedir.

Golden Retriever Bakımı

 • Golden Retriever bakımı eksiksiz tamamlanmalıdır. Bu nedenle kulakların enfeksiyon oluşumuna karşı korunması gerekir. Sık sık kontrol etmeli ve kuru kalmalarını sağlamalısınız.
 • Golden Retriever cinsi köpekler su iyi oynamaktan çok hoşlanırlar. Bu nedenle ihtiyaç duydukları her an köpeğinizi yıkayabilirsiniz. Köpeğiniz bu durumdan rahatsızlık duymayacaktır. Önemli olan ise banyonun ardından köpeğinizin tam anlamıyla kuruduğundan emin olmaktır. Tüylerinin dip kısımları yoğun paltosu sebebiyle kısa sürede kendiliğinden kurumayabilir. Bu şekilde çeşitli cilt ve enfeksiyon sorunları yaşanabilir. Bu nedenle kuruması için yardımcı olmalısınız.
 • Kimyasal içerikler nedeniyle alerji yaşamasını istemiyorsanız köpeğinize özel hazırlanan bir şampuanı tercih etmelisiniz.
 • Köpeğinizin her gün yeterli egzersiz yaptığından emin olmalısınız. Erişkin bir Golden köpeğinin gün içinde 2 saat kadar hareketli olmaya ihtiyacı vardır.

Golden Retriever Beslenmesi

Golden Retriever cinsi köpeklerin yiyeceklere karşı düşkünlüğü olduğu bilinmektedir. Eğer yanlış miktarlarda beslenirlerse kilo almaya meyillidirler. Köpeğinizin yaşı, kilosu, boyutu ve günlük aktiviteleri beslenme miktarını etkilemektedir.

Yaşlı ya da az hareketli Golden Retriever köpekler günlük 1,070 kaloriden daha fazla beslenmemelidir. Tipik yetişkinler ise günlük 1,300 ila 1,500 kaloriye ihtiyaç duymaktadır. Fiziksel anlamda çok aktif olan köpekler ise günlük 1,900 ile 2,500 kaloriye kadar besin alabilirler.

Köpeğinizi için seçtiğiniz mamanın içeriğinde kaliteli et ürünleri ve diğer protein kaynakları olmalıdır. Mamanın içeriğine önem vermeli ve katkı maddelerinden uzak kalmalısınız. Omega yağ asitleri köpeğinizin cilt ve tüy sağlığı için faydalı olacaktır. Fazla kilo alımının köpeğinizin yaşam süresi ve sağlığı bakımından olumsuz olacağını unutmamalısınız. Köpeğinizin fazla kalorisini yakması için günlük egzersizlerini tamamlandığından emin olmalısınız.

 Golden Retriever Genel Sağlık Durumu

Golden Retriever cinsi köpekler genel itibariyle dayanıklı ve sağlıklı köpeklerdir. Uygun bir diyet programı ve uygun yaşam koşulları içerisinde 10-12 yıllık bir ömürleri olabilir. Fakat bir Golden Retriever cinsi köpek sahiplenmek istiyorsanız sahip olduğu kalıtsal hastalıkları da bilerek tedbirli olmalısınız. Yaşadığı hastalıklar tedavisini sağlamadığınız sürece köpeğiniz için oldukça acı verici olabilir.

 • Kalça displazisi
 • Göz sağlığı ile ilgili sorunlar
 • Dirsek displazisi
 • Ektopik üreter

Bu gibi kalıtsal sağlık problemlerinin gelecek nesillere aktarılmaması gerekir. Bu nedenle üreme yapacak köpeğin kalıtsal herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığı öğrenmek gerekir. Bazı Golden Retriver köpekleri yoğun tüyleri sebebiyle birtakım alerjilere yatkınlık gösterirler. Özellikle tüyleri iyi kuramamış ve derisi uzun süre nemli kaldıysa enfeksiyon gelişmesi muhtemeldir.  Çeşitli bazı durumlarında köpeklerde alerji ve tepkimeye neden olduğu bilinmektedir.

 • Kene ve bit ısırığı
 • Küf
 • Toz akarları
 • Mevsimsel polen alerjileri
 • Ev ya da çevre temizliğinde kullanılan bazı kimyasallar
 • Bazı mamaların içeriğinde bulunan et ya da tahıl ürünleri
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap