Havanese Cuban Bichon Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Havanese Cuban Bichon Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Havanese Cuban Bichon köpek ırkı, küçük ırk köpekler kategorisinde yer almaktadır. Ufak bir yapıya sahip olan Havanese Cuban Bichon’lar, oldukça cana yakın ve sevecenlerdir. Aileler için uygun bir evcil hayvan olan bu ırkın çocuklar ile de arası oldukça iyidir. Ufak ebatlara sahip olmasından dolayı, apartman dairelerinde de beslenmesi uygundur. Pozitif bir karaktere sahip olan Havanese Cuban Bichon’lara yaklaşımında pozitif olması gerekmektedir. Negatif ve sert tavırlar, bu ırkın küçük köpek sendromuna yakalanmasına neden olmaktadır. Sahiplerinin olumlu ve sevecen yaklaşımları ile bu akıllı köpekler, kolaylıkla eğitilebilmektedir. Havanese Cuban Bichon’ların diğer bilinen isimleri arasında; Havana Silk Dog, White Cuban, Havana Spaniel, Spanish Silk Poodle, Bichon Havanais, Bichon Habanero ve süs köpeği yer almaktadır.

Havanese Cuban Bichon’ların Özellikleri Nelerdir?

Havanese Cuban Bichon’lar, oldukça enerjik ve sahiplerine düşkün köpeklerdir. Ufak boyutlara ve esnek bir vücut yapısına sahiptir. Havanese Cuban Bichon’ların tüy yapıları ise, bu ırkın en önemli fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır. Havanese Cuban Bichon’ların özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Havanese Cuban Bichon’ların yükseklikleri, 15 cm ile 18 cm arasında değişmektedir.
  • Havanese Cuban Bichon’ların ağırlıkları, 3 kg ile 6 kg arasında değişiklik göstermektedir. Bu ağırlık skalası, Havanese Cuban Bichon dişilerinde daha az da olabilmektedir.
  • Havanese Cuban Bichon’lar, çift katman tüy yapısına sahiptir. Tüy yapıları genellikle uzundur ancak, kısa tüy yapısına sahip olan Havanese Cuban Bichon’lar da bulunmaktadır.
  • Havanese Cuban Bichon’ların tüy renkleri; beyaz, krem ve sarı tonlarına sahiptir.
  • Genel olarak vücut yapıları oldukça orantılıdır.
  • Havanese Cuban Bichon’ların kulak yapıları, hafif bir şekilde yukarı doğrudur ve kulak uçları yanaklara doğru sarkmaktadır.
  • Bu ırkın göz yapıları ise, badem şeklinde, orta büyüklükte ve koyu kahverengi bir yapıya sahiptir.
  • Havanese Cuban Bichon’ların kuyruk yapıları uzun ve oldukça tüylüdür. Kuyrukları genellikle sırt kısmına doğru kıvrıktır.

Havanese Cuban Bichon’ların Karakteri Nasıldır?

Havanese Cuban Bichon’ların karakteri, olumlu özelliklerden meydana gelmektedir. Havanese Cuban Bichon’lar; enerjik, oyuncu ve hareketli köpeklerdir. Diğer küçük ırk köpeklere nazaran daha sakin bir yapıya sahiptirler. Oldukça akıllı olan Havanese Cuban Bichon’lar, kolaylıkla eğitilebilirler. Fazla meraklı bir ırk olmasından dolayı, hemen her şeyi incelemeyi oldukça severler. Havlamayı seven Havanese Cuban Bichon’lar, oldukça gürültülü bir şekilde havlama özelliğine de sahiptir. Bu nedenle apartman dairelerinde beslemeyi tercih edenlerin bu durumu göz önüne almasında fayda vardır. Sahibine fazlası ile düşkün olan bu ırk, kendi başına herhangi bir şey yapmamaktadır. Sürekli sahibi ile temas halinde olmak istemektedir. Bu nedenle Havanese Cuban Bichon sahiplerinin bu duruma hazırlıklı olması gerekmektedir.

Havanese Cuban Bichon’ların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Havanese Cuban Bichon’ların bakımı, diğer ırklarda olduğu gibi bir ilgi istemektedir. Uzun tüy yapısına sahip olan Havanese Cuban Bichon’lar, her gün taranmalıdır. Aksi halde, tüylerinin canlılığı ve yumuşaklığı zaman içerisinde kaybolabilir. Tüyler ile daha az uğraşılmak istenirse, belirli bir oranda kısaltılabilir. Ancak yine de bakım yapılması gereklidir. Havanese Cuban Bichon’ların sahip olduğu kulak yapılarının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlemi yaparken nemli ve yumuşak bir bez kullanılabilir. Kulak temizleme işlemi sırasında, kulak içerisine herhangi bir cisim sokulmaması gerekmektedir. Havanese Cuban Bichon’lar, göz yaşı salgılayan bir ırktır. Bu nedenle gözlerinde sürekli sulanma meydana gelmektedir. Belli bir seviyeye kadar normal sayılan bu göz sulanmaları, bu köpeklerin kürk yapılarında lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak göz bakımlarının da yapılması gerekmektedir. Gözlerdeki sulanmanın artması köpeklerin yaşına bağlı olabileceği gibi göz rahatsızlıklarından da kaynaklı olabilmektedir. Bu tarz durumlarda uzman bir veterinerin görüşünü almak en sağlıklı tercih olacaktır. Havanese Cuban Bichon’ların tırnak bakımları ise, ayda iki ya da üç kez kesilmesi ile sağlanmalıdır.

Havanese Cuban Bichon Nasıl Beslenir?

Havanese Cuban Bichon’ların beslenmesi sırasında kalori hesabının yapılması gerekmektedir. Enerjik bir ırk olmasına rağmen, çok fazla egzersiz yapan köpekler değildir. Bu nedenle de kilo almaları oldukça kolaydır. Veteriner tarafından farklı bir program önerilmemesi durumunda Havanese Cuban Bichon’lara, bir ölçek mamanın iki öğün şeklinde verilmesi en ideal besleme şeklidir. Bunun yanı sıra, belirli durumlarda ödül maması verilmesi de uygundur. Havanese Cuban Bichon’lara çok yağlı ve pişmiş kemiklerin kesinlikle verilmemesi gerekmektedir. Mümkün olduğunca ev yemeği vermeyerek, sadece kendi mamaları ile beslenmelerine özen gösterilmelidir. Ev yemeği ile beslenmesi durumunda ise, Havanese Cuban Bichon’ların neler yiyip yiyemeyeceğinin eksiksiz bir şekilde öğrenilmesi ve yine kalori hesaplaması yapılarak beslenmesi gerekmektedir.

Havanese Cuban Bichon Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Havanese Cuban Bichon köpek ırkı, Küba’ya aittir. Havanese Cuban Bichon’lar, Antik Çağlarda Akdeniz’den gelen Bichon ailesindeki küçük köpekler arasında yer almakta idi. Havanese Cuban Bichon’ların,  Bichon Frise ve Malta gibi küçük köpek sınıfındaki türler ile ortak atalara sahip olduğu düşünülmektedir. Bu küçük köpekler, denizci tüccarlar tarafından takas yöntemleri ile dünyanın farklı bölgelerine ulaştırılmıştır. Kübalı kadınların gözdesi haline gelen bu ırkın adı, Küba’nın başkenti Havana’dan esinlenerek, Havanese olarak belirlenmiştir. Bazı kaynaklara göre Havanese Cuban Bichon ırkının atalarının, İtalyan deniz kaptanları tarafından 1600’lerde Yeni Dünya’yı kolonileştirmekle görevli olan İspanyollar tarafından getirilmiş olduğu belirtilmektedir. Ticaret ilişkilerini geliştirmek için o dönemlerde, Kübalı kadınlara ve üst tabakaya İspanyol tüccarlar tarafından hediye edilen bu ırk, zenginliğin göstergesi olarak kabul edilmekte imiş.

Havanese Cuban Bichon Eğitimi Nasıl Verilir?

Havanese Cuban Bichon’ların eğitimi, oldukça kolaydır. Havanese Cuban Bichon’lar, sahiplerinin komutlarını uygulamaya oldukça hevesli köpeklerdir. Öğrendikleri eğitimleri sergilemekten de oldukça keyif alırlar. Havanese Cuban Bichon’ların eğitiminin küçük yaşlarda başlaması daha etkili sonuçlar alınması ve köpeklerin sosyalleşebilmesi için oldukça önemlidir. Eğitim süreci boyunca Havanese Cuban Bichon’lara, olumlu, pozitif ve sakin bir tavır ile yaklaşılmalıdır. Aksi halde, bu köpeklerin verilen komutları uygulamaması ve inatlaşması kaçınılmaz olmaktadır. Eğitim sürelerinde ödül maması verilmesi, Havanese Cuban Bichon’ların eğitimden keyif almasını sağlamaktadır. Eğitim sürelerinin fazla uzun tutulmaması gerekmektedir. Uzayan eğitim süreleri, bu ırkın dikkatinin dağılmasına ve sıkılmasına neden olmaktadır. Sabırlı ve sakin bir şekilde verilen eğitimler sonucunda, Havanese Cuban Bichon’lar oldukça kolay eğitilebilen köpekleridir.

Safkan Havanese Cuban Bichon Nasıl Anlaşılır?

Havanese Cuban Bichon’ların safkan olup olmadığını anlamak için belirli fiziksel özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Fiziksel özelliklerinin en belirgin olanları arasında yer alan göz kısımları, Havanese Cuban Bichon’lara özel bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra yumuşak ve uzun çift katmanlı tüyleri ve orantılı vücut yapıları da Havanese Cuban Bichon’ların safkan olup olmadığının anlaşılması için kontrol edilebilecek ilk fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda, bu köpeklerin yükseklikleri ve kendine özgü kuyruk yapıları da dikkat edilecek fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır.

Havanese Cuban Bichon Köpek Irkı Ne Kadar Yaşar?

Havanese Cuban Bichon köpek ırkı ömrü, ortalama olarak 15 yıldır. Sağlıklı ve düzgün bir bakıma sahip olan Havanese Cuban Bichon’ların daha uzun yaşaması da muhtemeldir. Bu ırkların sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olabilmesi için düzenli sağlık kontrollerinin yapılması ve sevgi dolu bir ortamda bakılması oldukça önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Goldador Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap