Jack Russell Terrier Köpek Irkı Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Jack Russell Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Jack Russell Terrier köpek ırkı, oldukça akıllı ve kolay eğitilebilen köpeklerdir. Küçük ırk köpek kategorisinde yer alan Jack Russell Terrier’ler, ufak boyutlarına rağmen, apartman dairelerinden çok geniş alana sahip evlerde ya da bahçe alanına sahip evlerde bakılmalıdır. Fazlası ile enerjik olan Jack Russell Terrier’ler, ev ortamlarında yeterli hareket alanına sahip olamazlar. Bu durumda onların, agresif bir yapıya sahip olmasına neden olur. Akıllı bir ırk olmalarından dolayı hemen hemen tüm eğitimleri almaya açıklardır. İnsanlarla ve çocuklarla arası oldukça iyi olan bu ırk, Maske filminde rol alması ile de oldukça fazla popülerlik kazanmıştır. Diğer hayvanlarla iyi anlaşabilmesi için küçük yaşlarda sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Jack Russell Terrier’ler, bekçilik ve iz sürme gibi görevleri başarılı bir şekilde yerine getirebilirler. Aaynı zamanda, en çok toprak kazan köpek unvanına da sahiptirler.

Jack Russell Terrier’lerin Özellikleri Nelerdir?

Son derece sevimli ve sahiplerine düşkündürler. Kendilerine özgü fiziksel özelliklere sahip olan bu ırk, aileler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Tüm dünyada sevilen ve yüksek bir popülerliğe sahip olan Jack Russell Terrier’in özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Jack Russell Terrier’lerin yükseklikleri, 30 cm ile 36 cm arasında değişkenlik göstermektedir.
  • Jack Russell Terrier’lerin kiloları ise, 6 kg ile 8kg arasındadır.
  • Jack Russell Terrier’ların tüyleri beyazdır. Beyaz tüyler üzerinde kahverengi lekeler yer almaktadır.
  • Jack Russell Terrier’ların tüy yapıları ise kısa ve fazla sık değildir.
  • İnce deri yapışana rağmen, suya oldukça dayanıklı bir ırktır.
  • Jack Russell Terrier’lerlerin bacak yapıları, gövdelerine göre uzundur. Bu sayede, oldukça hızlı koşabilme yeteneğine sahiptirler.
  • Jack Russell Terrier’lerin kafa yapıları burun kısmına doğru sivrileşmektedir.
  • Jack Russell Terrier’lerin alın kısımları pek belirgin değildir.
  • Göz yapıları badem şeklinde ve koyu bir renge sahiptir.
  • Bu ırkın kulak yapıları ise, öne doğru kıvrık ve ‘V’ şeklindedir.

Jack Russell Terrier’lerin Karakterleri

Oldukça enerjik olan Jack Russell Terrier köpek ırkı karakterleri, meraklı olması ile bilinmektedir. Yaşadıkları ortamları hızlı bir şekilde benimserler. Yüksek enerjileri, oldukça hareketli olmalarına neden olmaktadır. Oyun oynamaktan fazlası ile keyif alan bu ırk, diğer köpekler ile pek iyi anlaşamamaktadır.  Yaşadıkları bölgeyi ve sahiplerini koruma konusunda oldukça başarılıdırlar. Havlama istekleri oldukça fazladır. Jack Russell Terrier’lerin, havlamaları ve korumacı iç güdüleri onların iyi bir bekçi köpeği olabilmesini sağlamaktadır. Yüksek enerjisini atmak için geniş alanlarda koşma ihtiyacına sahiptir. Havlama özelliği ile oldukça gürültücü olabilmektedirler. Bu nedenle de apartman daireleri, Jack Russell Terrier’ler için uygun bir yaşam alanı değildir.

Jack Russell Terrier’lerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Jack Russell Terrier’lerin bakımı, çok zor değildir. Tüy yapılarının kısa olmasından dolayı düzenli bir şekilde taranmasını gerektirmemektedir. Genel olarak tüy dökme zamanlarında tarama işleminin yapılması yeterlidir. Jack Russell Terrier’lerin düzenli periyotlar ile yıkanması, genel vücut temizlikleri için gereklidir. Yıkama işleminin yapılamadığı durumlarda ise, köpeklere özel kuru şampuanın kullanılması ile vücut temizliği sağlanabilir.

Kulak bakımları, her ırkta olduğu gibi Jack Russell Terrier’lerde de oldukça önemlidir. Kulak etrafının ve görünen kısmının yumuşak nemli bir bez yardımı ile düzenli olarak silinmesi gerekmektedir. Kötü kokuların ya da kulak etrafında herhangi bir şişkinliğin olup olmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Oldukça hareketli olan Jack Russell Terrier’lerin tırnak bakımları da dikkat edilmesi gereken hususlar içerisinde yer almaktadır. Uzayan tırnaklar, etrafa takılarak kırılabilir, köpeklerin kendilerine ya da diğer canlılara zarar vermesine neden olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak patilerinin kontörlünün yapılması ve tırnaklarının kesilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda, haftada bir ya da iki kez Jack Russell Terrier’lerin dişlerinin fırçalanması da ağız ve diş sağlıklarının korunabilmesi için önemlidir.

Jack Russell Terrier Nasıl Beslenir?

Özellikle Jack Russell Terrier’lerin beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, mamaların vitamin içerikleridir. Genel olarak göz sorunlarını yaşamaya yatkın bir ırktır. Bu nedenle Jack Russell Terrier’lerin mama içerikleri, göz sağlığını destekleyen vitaminlere sahip olmalıdır. Fazla hareketli olmalarından dolayı da kas ve iskelet sistemleri ile sakatlanmalar meydana gelebilmektedir. Bu sakatlanmaların önlenmesi, Jack Russell Terrier’lerin güçlü kas ve iskelet sistemine sahip olabilmesi için glukozamin ve kondrotin içerikli mamaların kullanılmasında fayda olacaktır. Jack Russell Terrier’lerin günlük öğün ve ölçü miktarları, yaşlarına ve kilolarına göre değişiklik göstermektedir. Düzenli ve sağlık bir şekilde beslenebilmeleri için mutlaka uzman veteriner hekimlerin önerileri dikkate alınmalıdır.

Jack Russell Terrier Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Jack Russell Terrier köpek ırkı, on dokuzuncu yüzyılda avcılık ile ilgilenen papaz Jack Russell tarafından üretilmiştir. Fox terrier, eski tip bulldog ve lakeland teriyer’ın yanı sıra bazı diğer ırklarında çaprazlanması ile oluşturulduğu bilinmektedir. Özellikle tilki avı için üretilen Jack Russell Terrier’ler, ilerleyen zaman içerisinde genel avcılık konusunda oldukça üstün yeteneklere sahip olmuştur.

Jack Russell Terrier Eğitimi Nasıl Verilir?

Fazla zorluk çekilmeden Jack Russel Terrier’in eğitimi gerçekleştirilebilir. Eğitim sürelerinin kısa tutulması, Jack Russel Terrier’lerin eğitimden sıkılmamalarını sağlayacaktır. Her türlü aktiviteyi oyuna çevirebilen Jack Russel Terrier’lerin eğitimlerinde, farklı oyunların tercih edilmesi, eğitim sürecinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Jack Russel Terrier’ler genel olarak itaat konusunda başarılıdır. Bilinen zeki köpekler arasında yer alan bu ırk, sahiplerinin verdiği komutları yerine getirme konusunda da oldukça isteklilerdir. Bu nedenle Jack Russel Terrier’lerin eğitimi, sahiplerini fazla yormamaktadır. Ancak, bazı durumdalar oldukça inatçı bir karaktere sahip olabilmektedirler. Jack Russel Terrier’ler bu gidi durumlarında, sakin ve sabırlı olunması gerekmektedir. Çünkü inatçılıkları da verilecek eğitimler ile düzeltilmektedir.

Safkan Jack Russel Terrier Nasıl Anlaşılır?

Jack Russel Terrier’lerin safkan olup olmadığını anlamak için genellikle renklerinin ve kulak yapılarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Jack Russel Terrier’ler beyaz renk üstüne kahverengi lekelere sahiptir. Bunun yanı sıra, Jack Russel Terrier’lerin kuyrukları ve bacak yapıları, gövdelerine göre daha uzundur. Kısa ve çok sık olmayan tüy yapıları da özel tüy renkleri ile Jack Russel Terrier’lere özel fiziksel bir durumdur. Ayrıca ‘V’ şeklindeki kulak yapısı da bu ırka ait bir özelliktir. Tüm bu kontrollerin yanı sıra, Jack Russel Terrier yavrusunun ebeveynlerinin kontrol edilmesi de Jack Russel Terrier’lerin safkan olup olmadığının anlaşılmasında tercih edilmektedir.

Jack Russel Terrier Ne Kadar Yaşar?

Jack Russel Terrier köpek ırkı ömrü ortalama olarak 12 yıl ile 16 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. İyi bakılması ve sağlıklı beslenmesi ile uzun bir ömre sahip olması sağlanılabilir. Göz sorunlarına dikkat edilmesi, düzenli sağlık kontrollerinin yapılması ve gerekli ilgilinin gösterilmesi uzun yaşayabilmeleri için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır.

Ayrıca Bakınız: Doberman Pinscher Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap