Rat Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Rat Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Rat Terrier köpek ırkı, çiftlik ve av köpeği olarak bilinen bir cinstir. Teddy’s Terrier ve Rattie olarak da bilinen bu tür oldukça zekidir. Meraklı ve dikkatli bir yapıya sahip olması Rat Terrier’i daha iyi bir avcı yapar. Çok korumacı olan bu cins zaman zaman ileri giden davranışlarda bulunur. Tanımadığı kişilere karşı büyük bir şüphe ile yaklaşır. Zayıf yapısı nedeniyle hava durumundan çok çabuk etkilenip hasta olma riski bulundurur. Av konusunda yetenekli olmalarına rağmen fiziksel olarak zayıf düştüklerinden kapalı bir alan içinde beslenmeleri gerekir. Bu nedenle hareket etmek için sık sık egzersiz yapma ihtiyacı duyar.

Rat Terrier’in Karakteri Nasıldır?

Rat Terrier’in karakteri akıllı ve dikkatli olması ile bilinir. Aynı zamanda fazlasıyla inatçıdır. Yabancılar için herhangi bir ilgisi bulunmadığı bazı durumlarında hoşnut olmadığı gösteren davranışlar sergiler. Bu nedenle yabancı insanlar ile anlaşmaları için Rat Terrier’i zorlamak pek akıllıca bir hamle olmaz. Gerekli zaman tanınırsa çevresindeki insanlara ısınmaya başlar. İleriki yaşlarda başkalarıyla anlaşma problemi yaşamaması için küçükken sosyal ortamlarda bulunması etkili sonuç verir. Sahibini memnun etmek istediği için küçük yaşta verilen sosyalleştirme eğitimine kolay bir şekilde uyum sağlar.

Algılara açık olan Rat Terrier sahibinin ruh durumunu hisseder. Anlayışlı olduğu için sahibinin ruh haline göre tepki verir. Sahibinden aynı şekilde ilgi görmek isteyen Rat Terrier övülmeyi ve şımartılmayı çok sever. Yavru dönemindeyken ele alınmayı ister. Bu şekilde sevilmek hoşuna gider.

Rat Terrier Köpek Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Rat Terrier’in bakımı kürk özelinde uğraştırıcı değildir. Az bakım gerektiren Rat Terrier kürkü için haftada bir kere taramak ya da fırçalamak etkili sonuç verir. Tüy dökülmesi ilkbahar ve sonbahar geçişlerinde yoğun olarak görülür. Aynı zamanda sıcak hava değişimi ya da yavrulama gibi dönemler içinde de tüy dökülmesi sorunu ortaya çıkar. Bu dönemlerde Rat Terrier’i ölü tüylerden arındırmak gerekir. Sık banyo ihtiyacı duymaz. Tüyler çok kirlendiği zaman banyo yaptırılabilir. Onun dışında taramak, fırçalamak ya da eldivenle ölü tüyleri arındırmak genel hijyeni sağlar.

Rat Terrier’de ağız hijyenini sağlamak önemli bir konudur. Dişlerde tartar ve bakteri oluşumunun önüne geçmek için düzenli olarak ağız temizliği yapmak önemlidir. Köpeğin durumuna göre haftada 2 ya da 3 kere fırçalamak genel ağız hijyenini sağlamak için yeterlidir. Tırnak kesimi ise daha seyrek bir şekilde yapılabilir. Tırnağın yıpranma durumuna bağlı olarak ayda bir ya da iki kere tırnak kesmek Red Terrier köpekleri için yeterli olur. Bu sayede tırnak sağlığı sağlanmış olur. Tırnağın kesilme zamanını anlamak için köpeğin yürürken zeminde tırnak sesi çıkarıp çıkarmadığını kontrol etmek gerekir.

Rat Terrier Nasıl Beslenir?

Rat Terrier’in beslenmesi köpeğin durumuna göre belirlenir. Rat Terrier’in yaşı, kilosu, metabolizma hızı ve ne derece hareketli olduğu yediği besin seviyesi üzerinde değişiklik yaratır. Köpek daha aktif bir yapıdaysa çok kalori harcadığı için yediği besin de fazla olur. Hareketsiz ve sakin olan köpek daha az yeme eğilimi gösterir. Mama satın alırken içeriğine dikkat etmek bazı sağlık sorunları ile karşılaşmanın önüne geçer. Rat Terrier cinsi köpeğin sahip olduğu herhangi bir hastalık ya da alerjik durum varsa bunları tetikleyecek maddelerin olduğu mamalar tercih edilmemelidir.

Köpeğe göre farklılık gösterse de pek çok Rat Terrier için günde iki öğün mama yemek yeterli besin değerini sağlar. Bu öğünler içinde toplam 1,5 ya da 2 ölçek kuru mama vererek köpeğin beslenme düzeni sağlanabilir. Bunu yaparken yeme saatinin düzenli bir şekilde oturtulması sağlık ve gelişim açısından daha yararlı olur. Eğer köpekte aşırı kilo sezilmişse buna göre mamanın bir miktar kısılması yarar sağlar.

Rat Terrier Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Rat Terrier’in ırkı, Fox Terrier, Bull Teriyer, Manchester Terrier ve Old English White Terrier türlerinin melezlenmesi sonucu oluşan bir türdür. Çiftlik köpeği ve avcı olması amacıyla oluşturulan bu köpek türü 1910’lu yıllarda ortaya çıkmıştır.

Rat Terrier Eğitimi Nasıl Verilir?

Rat Terrier’in eğitimi inatçı bir yapıya sahip olması nedeniyle bazı durumlarda zorluk çıkarabilir. Buna rağmen köpek ile bağ kurabilen bir eğitmen Rat Terrier’i yönlendirmekte zorluk çekmez. Akıllı bir tür olduğu için verilen komutlara yanıt verir ve kolay bir şekilde uyum sağlar. Duygusal bağ kurulduktan sonra sahibini memnun etme isteği ile hareket ettiğinden dolayı eğitim süreci kolay bir aşamaya girer. Yine de bazen başına buyruk hareketler sergileme ihtimaline karşı sabırlı ve dayanıklı olmak gerekir. Sevecen bir yaklaşımla telkin etmek Rat Terrier eğitmenin en iyi ve kesin olan tek yöntemidir.

Safkan Rat Terrier Nasıl Anlaşılır?

Rat Terrier’in safkan olup olmadığı bazı yöntemlerle anlaşılabilir. Özellikle Jack Russell ile karıştırılan bu türü ayırmak için boylarına bakmak yeterlidir. Jack Russell daha uzun bir yapıya sahipken Rat Terrier daha küçük bir boyuttadır. Aynı zamanda kürk yapıları da hangi köpek olduğunu anlamaya yarar. Rat Terrier pürüzsüz bir tüy yapısına sahiptir. Jack Russell ise daha kaba bir tüye sahiptir.

Rat Terrier Ne Kadar Yaşar?

Rat Terrier köpek ırkı ömrü 15 ile 18 yıl arasında değişiklik gösterir. Bu değişiklik köpeğin yaşama koşulları ve genel sağlık durumu ile ilişkilidir.

Ayrıca Bakınız: Pirene Mastifi Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap