Rottweiler Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Rottweiler Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Rottweiler köpek ırkı, kaslı bir vücut yapısına ve uzun boya sahip bir köpek cinsidir. Güçlü ve sağlam yapısına ek olarak son derece çeviktir. Bu nedenle güç ve dayanıklılık gerektiren işlerde büyük başarı gösterir. Hız en iyi olduğu konuların başında gelir. Düz ve yoğun bir kürke sahiptir. Görünüşleri itibarı ile korkutucu olsa da cana yakın ve sevimli özelliktedir. İyi bir eğitim aldığı taktirde çok iyi bir aile köpeği olur. Aksi bir durumda ise agresif ve saldırgan yönü ağır basacaktır. Bu nedenle köpeğin nasıl bir karakter sahibi olacağı daha çok yetiştirildiği şekle bağlıdır. Sahibinin karakteri Rottweiler’de de görünür hale gelir.

Rottweiler’in Özellikleri Nelerdir?

Rottweiler’in özellikleri şu şekildedir:

Rottweiler’in Karakteri Nasıldır?

Rottweiler köpek ırkı karakteri kendinden emin ve cesur oluşu ile bilinir. Yürüyüşlerine bakarak bile bu iki özelliği görmek mümkündür. Yüksek özgüvenlerinin yanı sıra sadık olan bu köpekler sahiplerine karşı fazlasıyla sevgi doludur. Sahiplerine olan sevgisini her fırsatta belli etmekten çekinmez. Sert görünüşe sahip olduğu için Rottweiler’ın bu sevgi dolu tarafı pek bilinmez. Buna rağmen en sevecen huylu ırklar içinde yer edinir. Sevgi dolu olmasındaki en büyük etken henüz yavru iken verilen eğitimden geçer. Eğer insanlara ve diğer köpeklere alıştırılırsa içindeki sevgiyi büyük oranda etrafa yayar.

Enerji ile dolup taşan Rottweiler için egzersiz çok önemli bir konudur. Gün içinde onu boş bırakmak iyi bir fikir değildir. Sürekli hareket halinde olan bu köpek için enerjisini atacak alanlar yaratmak ve sık sık egzersiz yaptırmak gerekir. Sahibi ile oyun oynamayı seven Rottweiler aynı zamanda yürüyüş ile koşu gibi aktivitelerde de bulunmak ister. Yeterli vakit bulunamadığı taktirde vakit geçirebileceği köpekler ile bir araya getirmek spor ve oyun gibi aktivitelerde bulunmasını kolaylaştırır. Bu şekilde enerjisini atabileceği gibi çevresinde vakit geçirebileceği kişiler olduğu için son derece mutlu olur.

Erken yaşlarda sosyalleştirilmesi gereken Rottweiler bazı durumlarda diğer köpek türlerine doğru bir otorite kurmak isteyebilir. Özellikle kendinden küçük ve güçsüz olan köpeklere karşı bu tarz bir tavır sergileyebildiği için tasma ile gezdirmek tatsız durumların önüne geçer. Rottweiler ile yakın mesafede bulunmak olası bir terslik durumunda müdahale etmeyi kolaylaştırır. Bu türün dişilerini kontrol etmek erkek olanlara nazaran bir tık daha kolaydır. Bunun nedeni dişilerin daha cana yakın olmalarıdır. Erkek olan Rottweiler köpekleri ise daha sessiz bir yapıda olmalarına rağmen iyi birer gözlemcidirler.

Rottweiler’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Rottweiler’in bakımı tüy özelinde orta düzeydedir. Çift katmanlı olan tüyleri düz, kaba ve orta düzey bir uzunluğa sahiptir. Rottweiler tüylerine belirli aralıklarla yapılacak tarama ya da fırçalama bakımı ölü tüylerden arınmaları için yeterli olur. En çok tüyü ilkbahar ve sonbahar geçişlerinde döktükleri için Rottweiler tüy bakımı bu dönemlerde daha da önem kazanır. Tarama düzenli bir hale gelirse dökülen tüy miktarı aynı oranda azalır. Tüy dökülmesinin azalması bakıma bağlı olduğu kadar beslenme ile de doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı ve düzenli beslenen Rottweiler köpeklerinde daha az tüy dökülür.

Tüy bakımını sağladıktan sonra dikkat edilmesi gereken diğer noktalar tırnak, kulak, ağız ve diş bakımlarıdır. Tırnaklarının ne durumda olduğu haftalık olarak kontrol edilmelidir. Uzaması genelde 1 ya da 2 ayı bulduğunda bu dönemlerde kesme işlemi uygulanmalıdır. Diş bakımı ise köpeğin durumuna bağlı olarak haftada 1 ya da 2 kere fırçalanma şeklinde uygulanmalıdır. Kulak ve ağız içinde bakteri oluşumuna karşı düzenli olarak kontrolde bulunmak önemli bir konudur. Bu bölgelerdeki bir terslik için veterinere başvurmak gerekir. Sağlıklı olan Rottweiler daha mutlu ve sevecen olacaktır.

Rottweiler Köpek Irkı Nasıl Beslenir?

Rottweiler’in beslenmesi köpeğe uygun olan yüksek kaliteli hazır mamalar ile sağlanabilir. Rottweiler için en sık önerilen markalar Royal Canin, Proplan, Acana, Hills, N&D, Gimcat, Brit, Purina, Felix ve Brit Care şeklindedir. Bu markalardan ürün satın alırken köpeğin boyu, yaşı, alerji ve sağlık durumu göz önüne alınmalıdır. Bu kriterler sağlandıktan sonra köpeğin ihtiyacı olan yaş ya da kuru mamaları gönül rahatlığı ile temin edebilirsiniz. Hazır mamaları Rottweiler cinsi köpeğin ihtiyacına göre ortalama olarak 3,5 ya da 4 ölçek şeklinde hazırlayın. Daha sonra bu ölçeği ikiye öğüne ayırıp köpeği besleyin. Köpeğin kalori ihtiyacına göre miktarın azalması ya da artması mümkündür.

Rottweiler çok yemek yiyen bir tür olduğu için kolay doymayabilir. Bu nedenlerle ev yemekleri ile sık sık takviye sağlamak gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta hazır mama ve ev yemeği için iyi bir denge sağlanmasıdır. Rottweiler kilo almaya son derece müsait olduğu için verilen yemeklerde aşırıya kaçmamak ve kilo dengesini sağlamak büyük önem taşır. Köpeğin ihtiyaç duyduğu halde besinlerden yeterince elde edemediği vitamin, mineral ve tüy desteği sağlayan ek gıdaları ayrıca almak gerekebilir.

Rottweiler Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Rottweiler’in ırkı, Mastiff tipindeki Molossus ırkına dayanır. Eski Roma zamanına kadar uzanan bir tarihe sahip olduğu düşünülen Rottweiler’in dönemde çoban köpekliği yaptığı bilinir. Daha sonra Almanya’ya götürülen bu köpeklerin diğer cinslerle melezleşmesi sonucu Rottweiler ortaya çıkmıştır.

Rottweiler Eğitimi Nasıl Verilir?

Rottweiler’in eğitimi son derece önemlidir. Eğitim süreci karakteri üzerinde etkili olduğu için sevecen metotlarla eğitilmesi köpeğin bu yanını ortaya çıkarılmasını sağlar. Köpeğin yatkın olduğu ve sevdiği şeyleri kullanarak eğitim vermek öğrenmelerini bir hayli kolaylaştırır. Sert görünümleri gereği çoğu kişi için saldırgan bir köpek olarak bilinir. Oysa bu bir önyargıdan fazlası değildir. Kötü bir eğitmen ile çalıştıklarında bu yanları ortaya çıkar. Yavru iken sosyal davranışlar aşılanan ve iyi eğitilen Rottweiler köpekleri en cana yakın ve sevecen türlerden biri olur.

Safkan Rottweiler Nasıl Anlaşılır?

Rottweiler’in safkan olup olmadığı kafa yapısında belli olur. Yuvarlak ve geniş bir alın yapısı, badem gözleri ve güçlü bir çenesi bulunur. Burun ve dudakları siyahtır. Aynı zamanda diş etleri koyu renklidir. Göz rengi genelde koyu renkli olsa da nadiren iki ya da tek gözü mavi olanlar da görülür.

Rottweiler Ne Kadar Yaşar?

Rottweiler köpek ırkı ömrü 8 ile 11 yıl arasında değişir. Bu değişimde köpeğin nasıl bakıldığı büyük önem taşır.

Ayrıca Bakınız: Pomsky Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap