Anadolu Köpek Irkları Ve Özellikleri

Anadolu köpek ırkları oldukça ünlü ve tanınmış olsa da bazı ırklar neredeyse hiç bilinmemektedir. Anadolu köpek ırkları hem görünüm hem de karakter yapıları ile oldukça eşsiz ve özel köpeklerdir. Türkiye bitki ve hayvan çeşitliliği sayesinde zengin köpek ırklarını da bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye’ye özgü köpek ırklarının en başında Sivas kangalı yer almaktadır. Sivas kangalı tüm dünyada tanınan Anadolu köpekleri arasındadır Fakat Türkiye’nin farklı bölgelerine ait köpek ırklarının da varlığı yadsınamaz. Sivas Kangal sahiplenme sırasında güvenilir platformlardan ve kişilerden safkan olduğuna dikkat etmelidir. Türkiye’ye özgü çeşitli köpek ırkları hem Türkiye topraklarına güzellik katmakta hem de yüzlerce yıldır Anadolu insanının en yakın arkadaşı olmaktadır.

Anadolu Köpek Irkları Ve Özellikleri

Anadolu Çoban Köpeği

6000 sene öncesinde Anadolu Türkleri tarafından sürü hayvanlarına çobanlık görevi yapması üzerine yetiştirilmiş köpeklerdir. 1950 yılında Amerika’ya hediye olarak götürüldükleri bilinmektedir. 1996’da ise AKC tarafından kabul edilmiştir. The Kennel Club gibi çeşitli uluslararası federasyonlar tarafından onay almışlardır. Siyah yüz maskeleri ve krem renk tüyleri ile tanınırlar. En belirgin özellikleri bağımsızlıklarının yanında sahiplerine duydukları sadakattir. Anadolu Çoban köpeği 74 ila 81 cm arasında uzunluğa ve 50-60 kg arası ağırlığa sahip olabilir.

Sivas Kangal Köpeği

Türkiye’nin en tanınan köpeği unvanına sahiptir. İsimlerini Sivas’ın Kangal isimli ilçesinden almaktadır. Kusursuz birer bekçi köpeği oldukları bilinmektedir. Koyun sürülerini yönetme konusunda oldukça başarılı köpeklerdir. Günümüzde insanlarla harika ilişkiler kurmaktadır. Boyutları sebebiyle saldırgan oldukları düşünmek kesinlikle yanlıştır. Sivas Kangal köpekleri çocuklarla da gayet iyi anlaşmaktadır. Boyları 77-86 cm, ağırlıkları 50-66 kg arasında olabilmektedir.

Akbaş Çoban Köpeği

3000 yıl kadar önce diğer çoban köpekleri gibi kolay saklanma sağlayan ve kuvvetli görüldükleri için geliştirildikleri bilinmektedir. Eskişehir ve Kütahya’da yoğun olarak rastlanılması mümkündür. Doğal içgüdüleri nedeniyle eğitimleri basittir. Çoban köpekleri içerisinde en güçlü diş yapısına sahip olan köpek ırkıdır. Bağımsız kişiliklerinin yanı sıra sahiplerinden ilgi bekledikleri ve sahiplenilmeyi istedikleri bilinmektedir. Boy uzunlukları 71 ila 86 cm arasında değişebilir. Ağırlıkları ise 41-64 kg arasında görülebilmektedir.

Rize Koyun Köpeği

İsimlerini Rize ilinin Koyan kentinden almıştır. Rize, Ordu ve Kuzeydoğu Karadeniz bölgesinin illerinde sıklıkla yetiştirildikleri bilinmektedir. Kars Çoban köpekleri ile olan benzerlikleri sebebiyle aynı soydan geldikleri düşünülmektedir. Genellikl koyu gri renklerde, orta boylu ve dayanıklı bacakları olan bir köpek ırkıdır. Boy ölçüleri 78 cm civarı iken ağırlıkları ise 35 kg civarındadır.

Aksaray Malaklısı Köpeği

Adından da anlaşılabileceği üzere Aksaray iline ait bir köpek türüdür. En büyük köpek ırklarından biri olma sebebiyle tüm dünyada tanınan Anadolu köpeklerinden biridir. Aksaray Malaklısı köpeğini ilk olarak Sümerlilerin getirdiği ve Asurlular ile savaşırken kullandıkları bilinmektedir. Boyutu nedeniyle korkulan bir köpek olsa da aslında oldukça sevecen ve uysaldır. 74 ila 81 cm arasında boy uzunlukları bulunabilir. Ağırlıkları ise 65 ila 85 kg arasında değişebilir.

Trabzon Zerdeva Köpeği

Trabzon ilinden Batum’a kadar olan bölge içerisinde yetiştirilmektedir. Günümüzde nesli tükenmekte olan köpeklerden biridir. Aşırı enerjik ve inatçı karakterleri ile bilinmektedir. Vücutları kare şeklindedir kıvrık kuyrukları sayesinde oldukça dengeli ve sağlam bir duruşa sahiptirler. Boylar 45-50 cm, ağırlıkları ise 20-25 kg arasındadır.

Anadolu Sultan Tazısı (Türk Tazısı)

Kanuni Sultan Süleyman’ın köpeği oldukları için Sultan adını almışlardır. Sıklıkla Eskişehir ve Aksaray’da görmek mümkündür. Tilki, tavşan ve keklik avlamada oldukça başarılıdır. İyi birer koşucu ve av yardımcısı oldukları bilinmektedir. Türkiye’de 250 adet bulundukları düşünülmekte ve yaşam süreleri ise 10 ila 14 yıl arasındadır. Erkekleri 75 cm, dişileri 70 cm uzunluğundadır. Ağırlıkları ise 20 ila 25 kg arasındadır.

Diğer Anadolu köpek ırkları ise; Kars Çoban köpeği, Boz Çoban köpeği, Karaman köpeği, Karadeniz Dağ Çoban köpeği, Tarsus Çatalburun Avcı köpeği, İzci Köpeği Zağar köpeği, Dikkulak köpeği, Tosya Finosu, Kurtboğan köpeği, Alabay köpeği ve Türk Palisi köpekleridir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap