Pomsky Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Pomsky Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Pomsky köpek ırkı, küçük köpek ırkları arasında olan ve gözleri ile dikkat çeken köpeklerden biridir. Ancak bilindiğinin aksine Pomsky ırkına ait her köpek mavi gözlü olmaz ve koyu renkler, genellikle kahverengi ve siyah renk gözler kendilerinde daha yaygın görülür. Pomsky ırkı, 2000’li yıllara yakın zamanlardan beri var olan, insanlar tarafından oluşturulmuş bir ırktır. Pek çok farklı renkte olabilirler. Henüz süs köpeği veya oyuncak köpek ırklarına dahil edilmemişlerdir ancak her iki sınıfın da özelliklerini de taşımaktadırlar. İnsanları seven ve insanlar tarafından da oldukça sevilen bir ırktır. Her geçen gün tanınmaya devam eden ve pek çok insan tarafından sahiplenilmek istenen türlerin arasına ismini yazdırmayı başaran bir cinstir.

Pomsky Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Pomsky’nin özellikleri, çok uzun zamandır var olan bir ırk olmamasından dolayı tamamen doğru olan ve oturmuş değildir. Özellikle boyutları, renkleri, göz renkleri gibi fiziksel özellikleri konusunda net bir çizgi çizilerek bu gruba mensup olduğu söylenemez. Ancak bunun dışında ırka ait genel özellikler şöyle sıralanabilir:

  • Sıcağı seven bir ırk değildir. Tüylerinin kalın ve sık olması da soğuk kış şartlarına yatkınlıklarını destekler.
  • Tüyleri çok uzun değildir ve uzadığı zaman da mutlaka kesilmesini isterler çünkü tüylerinin çok uzun olması köpeklerin kaşınmaya başlamasına neden olabilir.
  • Sosyal olmaya açık canlılar değillerdir. Kendi cinsleri ile de diğer ırklarda olan köpeklerle ve kendi ırklarından olmayan canlılar ile pek anlaşamazlar.
  • Küçük olmalarına rağmen enerjileri hiç bitmeyen canlılardır. Enerjilerinin çok olmasından dolayı da hep hareket etmek isterler. Hareket istekleri genellikle sahipleri ile kısa bir süre oyun oynamaları ile giderilebilir.
  • İnsanlara ve diğer canlılara havlamayı çok severler. Havlama seviyelerinin yüksek olmasından dolayı çok sesleri çıkar. Havlama isteklerinin yanında konuşmayı ve iletişim kurmayı da çok severler. Havlamalarının yanında uludukları veya farklı sesler çıkardıkları da oldukça sık görülen durumlar arasında yer alır.
  • Çok güçlü köpekler değillerdir. Bundan dolayı da hızlıca yorulurlar. Ayrıca av köpeklerinde olan özelliklere de sahip değillerdir.

Pomsky’nin Karakteri Nasıldır?

Pomsky ırkı, melezlenmesinde kullanılmış olan tüm ırkların özelliklerini kendisinde taşıyan köpeklerden biridir. Bunun için de Pomsky’nin karakteri için farklı özelliklerinin olduğunu söylemek mümkündür. Pomsky cinsinde ilk dikkat çeken karakter özelliği, zeki ve çabuk öğrenmeye yatkın olmalarıdır. Bunun için de bu köpeklerle anlaşmak ve köpekleri eğitmek kolaydır. Fazla insana bağlanmak bu tür köpekler için uygun olan durumlardan biri değildir. Geldikler aile eğer kalabalıksa, yalnızca birini seçer ve o kişiyi sahipleri olarak öğrenirler. Sahipleri oldukları kişiye karşı da oldukça kıskançlık gösteren canlılardır. Sürekli kendilerine ilgi verilmesini ve sahiplerinin kendilerinden başka kimse veya canlı ile ilgilenmemesini isterler. Yalnız kalmak kendilerine iyi gelmez ve yalnız oldukları zaman da havlamaya oldukça meyilli olurlar. Oldukça duygusal köpekler olmalarından dolayı da karakter özelliklerine en uygun bakımın her zaman kendilerine verilmesini isterler. Özellikle ilgisiz ve sevgisiz bırakıldıkları zamanlarda üzülebilir ve hırçınlaşabilirler.

Pomsky’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pomsky cinsinin bakımı, küçük köpeklerden olmalarından dolayı evlerde kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Hareket etme istekleri çok olmasına rağmen ev içindeyken de hareket ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebilirler. Fazla tüy dökmeleri, sahipleri için olumsuz görülen durumlar arasında yer alır. Ancak Pomsky’nin bakımı içinde düzenli olarak köpek tarakları ile taranmaları sayesinde tüy dökme seviyeleri azalacaktır. Hastalık kapmaya uygun bir ırktır. Bunun için de bu cinsin temizliğine oldukça dikkat edilmelidir. Herhangi bir yerden mikrop kapmaları ile beraber hastalıkları çıkabilir. Hasta olduktan sonra kolay iyileşebilen canlılar değillerdir.

Pomsky Nasıl Beslenir?

Pomsky ırkı, küçük köpek ırkları içinde olması sebebi ile mutlaka küçük köpek ırkları için uygun olan köpek mamaları ile beslenmelidir. Köpekler için üretilen mamalar, balık, tavuk veya kırmızı et gibi pek çok besinden elde edilir. Pomsky köpek ırkı beslenmesi için günümüzde en çok kullanılan aroma, balık aromasıdır. Balık aromalı mamaların bu köpeklerin beslenmelerinde kullanılmaları veterinerler tarafından daha uygun görülür. Günde iki kez, birer ölçek mama verilmesi ile Pomsky cinsi köpekler doyacaklardır. Fazlasını tüketmeleri sağlıkları açısından tehlike yaratabilir ve kilo almalarına neden olur. Beslenmelerine birçok hastalığa yakalanmalarını engellemek amacı ile de dikkat edilmesi gereklidir. Şeker tüketmeleri, doğrudan kör olmalarına neden olabilir. Bunun için mama dışında tükettikleri besinlere çok dikkat edilmelidir.

Pomsky Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Pomsky’nin ırkı, Husky ile Pomerian Boo cinsinin melezlenmesi sonucunda oluşmuş bir ırktır. Bundan dolayı da hem Sibirya Kurtlarının hem de Pomerain Boo ırkının özelliklerini yoğun bir şekilde taşırlar. Görünüş olarak ağırlıklı Husky cinsine benzetilseler de, bazen Pomerian Boo ırkına benzer yavrular da doğabilir.

Pomsky Eğitimi Nasıl Verilir?

Atalarının Husky ve Pomerian olmasından dolayı oldukça zeki bir köpek ırkıdır. Bundan dolayı da eğitimlerini vermek sahipleri için zor bir süreçten ibaret değildir. Kendilerine öğretilmek istenen her şeyi kolaylıkla öğrenebilme yeteneklerine sahiplerdir. Pomsky’nin eğitimi, tüm küçük ırklarda olduğu gibi tatlı dil ve sevecenlikle verilmelidir. Bu ırk sahiplerine çok çabuk kırılan ve küsen bir ırk olmasından dolayı, sahiplerinden kötü söz veya sert davranışlar görmelerinden sonra bu eğitimi almayı reddedebilirler. Pomsky cinsi tuvalet ve komut eğitimini çok çabuk alan cinslerden biridir. Eğitimi esnasında ödül mamalarının kullanılmasından çok memnun olurlar. Yemek yemeyi seven bir cinstir ve eğitimlerinde genelde ödül maması ile beraber köpek bisküvilerinin kullanılması bir şeyleri daha kolay öğrenmelerini sağlar.

Safkan Pomsky Nasıl Anlaşılır?

Pomsky cinsinin safkan olup olmadığı, günümüzde en kolay DNA testi yöntemi ile anlaşılır. Hangi köpeğin safkan olduğu öğrenilmek isteniyorsa, ondan alınan DNA örnekleri safkan Pomsky ırkı ile karşılaştırılır. Böylece kolay ve net bir sonuca en kısa şekilde varılmış olur. Pomsky’nin safkan olup olmadığı henüz fiziksel özelliklerine bakılarak karar verilemez. Bunun sebebi Pomsky ırkının yeni oluşmakta olan ve fiziksel özelliklerinin yavrularda değişkenlik göstermesidir. Fiziksel özellikler yerine karakteristik belirli özelliklerine dikkat edilebilir. Karakter özelliklerine bakılarak bu ırk hakkında bazı kararlar verilebilir ancak bu da net bir sonuç doğurmaz. Pomsky ırkı, insanlar tarafından melezlenmelerinden dolayı genellikle doğdukları zaman kendilerine ait bir pasaport oluşturulur. Hayvan pasaportu olarak isimlendirilmiş olan bu belgede doğan yavruya ait tüm bilgiler mevcut olur. Bu durum sayesinde de Pomsky yavrusunun safkan olup olmadığı durumu merak edildiği zaman kolaylıkla giderilebilir.

Pomsky Ne Kadar Yaşar?

Ortalama Pomsky ırkı, 10 ile 15 yıl arasında yaşayan canlılardır. Pomsky köpek ırkı ömrü için ortalama olarak söylenen bu rakamlar da aslında kesin değildir. Çünkü bu ırk hastalanmaya fazla yatkındır ve hastalıklara karşı fazla dayanamazlar. Pomsky ırkının bilindiği kadarıyla eklem hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, görme bozuklukları, epilepsi, diş problemleri, alerjiler ve deri hastalıklarına yakalanmaya yatkınlıkları vardır. Bakımı bu hastalıklardan dolayı daha bir özen isteyen Pomsky cinsi, bu hastalıklardan herhangi birine yakalanmasından sonra çok yaşayamaz.

Ayrıca Bakınız: Leonberger Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap