Keeshond Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Keeshond Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Keeshond köpek ırkı, genellikle yüz yapıları sebebi ile Chow Chow ırkı köpekler ile karıştırılabilmektedir. Hollanda kökenli bir köpek ırkı olarak bilinmektedir. Fransız devrimi döneminde halkın sembolü olarak bilinen Keeshond’lar, yirminci yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler köpek ırkları arasında yerini almıştır.

Keeshond’ın Özellikleri Nelerdir?

Keeshond köpek ırkı özellikleri arasında en ilgi çekici olanları fiziksel özellikleridir. Keeshond ırkı köpeklerin bazı karakteristik ve fiziksel özelliklerini şu şekilde sıralanabilir;

 • Keeshond ırkı köpeklerin boyu, ortalama olarak 43 cm ile 46 cm arasında değişiklik göstermektedir.
 • Keeshondların kiloları 14 kg ile 18 kg arasında yer almaktadır.
 • Keeshond ırkı köpeklerin tüy yapıları, sık ve uzundur. Özellikle, kuyruk ve boyun bölgesindeki tüyler daha yoğun şekildedir.
 • Keeshond ırkı köpeklerin göz renkleri genellikle koyu bir renge sahiptir.
 • Kuyruk yapıları dik ve içe kıvrık şekildedir.
 • Keeshond ırkı köpekler oldukça sosyaldir. Küçük ırk köpekler ile çok iyi anlaşabilirler.
 • Ailelerine sevgilerini göstermeyi severler ve karşılıklı sevgi beklerler.
 • Keeshond’lar sadık bir köpek türü olarak bilinmektedir.
 • Genellikle beş adet yavru doğururlar.
 • Keeshond’lar, kilo almaya meyilli bir yapıya sahiptirler.
 • Keeshond ırkı köpekler, suyu ve yüzmeyi çok severler.
 • Şiddet veya kaba davranışa maruz kaldıkları zaman küserler.
 • Kolay eğitilebilen bir köpek ırkıdır.

Keeshond’ın Karakteri Nasıldır?

Keeshond’ın karakteri çocuklu aileler için çok uygundur. Sakin huylu bir köpek ırkıdır. Sevgi ve ilgiyi fazlasıyla severler. Çocuklar ile arası oldukça iyidir. Arkadaş canlısı ve zeki köpeklerdir. Fazla hareketli bir yapıya sahiptirler. Keeshond’lar, yeni insanlara karşı önce çekingen davranabilmektedirler. Zeki köpekler oldukları için eğitilmeleri de çok kolaydır. Kibar bir yaklaşım tarzları vardır. Refleksleri oldukça gelişmiştir. Eğlenmeyi ve koşmayı çok severler. Ailesine bağlı olarak bilinen bir köpek ırkıdır. Bu yüzden ailesi ile yakın temasta olmayı da fazlasıyla severler. Keeshond’lar, görme engelli kişiler için rehber köpek olarak eğitilebilirler. Fakat, küçük boyutları sebebi ile rehberlik alanında fazla tercih edilmemektedirler.

Keeshond’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Keeshond köpek ırkı bakımı sırasında en çok uğraştırıcı olan nokta, tüy dökülmesi olarak görülmektedir. Fakat, tüy bakımı doğru yapıldığı takdirde senede iki kere yoğun tüy dökülmesi yaşanmaktadır. Tüy dökülme problemini azaltmak için Keeshond ırkı köpeklerin, tüylerinin her gün taranması gerekmektedir. Tüyler taranırken öncelikle arkaya doğru tarama işlemi gerçekleştirilmelidir. Daha sonrasında tüyler el ile hafifçe havaya kaldırarak ters yönde taranmalı ve son kez geriye doğru taranmalıdır. Keeshond ırkı köpekler çok gerek olmadıkça yıkanmamalıdır. Diğer köpek ırklarında oluşan köpek kokusu bu ırkta oldukça azdır. Tüylerinin kesilmemesi ise, en önemli noktalardan birisidir. Köpeklerin üzerinde bulunan tüyler yazları sıcaktan, kışları ise soğuktan korunmalarını sağlamaktadır. Ayrıca tüyleri sayesinde, güneş yanığı gibi problemler yaşanmamaktadırlar. Tüylerini kestirmeyi sevmeyen Keeshond ırkı köpeklerin, tüyleri kesildiği zaman tüylerindeki farklı renkler kaybedilecektir. Keeshond ırkı köpeklerin kulak temizliğine de dikkat edilmelidir. Düzenli olarak kulak içleri temizlenmeli ve tırnak bakımı yapılmalıdır.

Keeshond Nasıl Beslenir?

Keeshond’ların beslenmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Keeshond ırkı köpekler genellikle oldukça sağlıklıdırlar. Fakat, kilo almaya meyilli bir yapıya sahip oldukları için verilen yemeklere dikkat edilmelidir. Kilo problemi yaşayan Keeshond ırkı köpeklerde, kalça çıkıklığı problemleri meydana gelebilir. Gelişim dönemine uygun gıdalar ile beslenmesi oldukça önemlidir. Özellikle, kuru gıdalar ile beslenmesi gerekmektedir. Küçük ırklara uygun olarak üretilen kuru mamalar, Keeshond ırkı köpekler için uygundur. Ev yemekleri vermek her zaman uygun olmayabilir. Beslenme düzeni ayarlanmadan önce, köpeklerin veteriner kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Besin alerjisi birçok köpekte görülebilen bir sorundur. Köpeklerin hangi besinlere alerji olduğunu bilmeden ev yemeği vermek uygun bir besleme şekli olmamaktadır. Ayrıca, ev yemekleri sürekli olarak verilmemelidir. Köpeklerin günlük yemek ölçüsüne uygun olacak şekilde, bir öğününde mamasının yanına sevdiği yemekten ilave yapılabilir veya bir öğün mama yerine ev yemeği verilebilir. Yemek ilavesi yaparken günlük yemek dozunu aşmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Alerjik durumlar haricinde ise, köpeklere verilmemesi gereken bazı besinler vardır. Çikolata, soğan, sarımsak, domates gibi besinler hayvanların sağlığı için tehlikelidir.

Keeshond Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Keeshond ırkı hakkında bilinen bilgiler doğrultusunda, tam olarak hangi köpek ırklarının birleşiminden oluştuğuna dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat Keeshond ırkının; Samoyed, Chow Chow, Pomerian, Fin Spitz ve Norveç Elkhound ırkı köpekler ile akrabalığının bulunduğu öne sürülmektedir. FCI’ya göre Keeshond ırkı köpekler, Alman Spitz ırkının bir parçası olarak gösterilmektedir. Keeshond köpek ırkı için genellikle “Gülümseyen Hollandalı” olarak bahsedilmektedir.

Keeshond Eğitimi Nasıl Verilir?

Keeshond’ın eğitimi diğer köpek ırklarına göre çok daha kolaydır. Evde bakılmaya uygun olan bu köpek ırkı, zeki olması ve aile ortamını sevmesi sebebi ile kolay bir şekilde eğitilmektedir. Evde bakan kişiler, kendileri de ödül mamaları ile eğitimini sağlayabilirler. Kesinlikle şiddetten ve kaba hareketlerden hoşlanmayan bir köpek ırkı olması sebebi ile onu kırmadan ve incitmeden bu eğitim verilmelidir. Profesyonel köpek eğitmenleri tarafından da eğitilmesi uygundur. Evde verilen eğitimden çok daha verimli sonuçlar elde edilmektedir. Köpeklerin eğitimi, henüz yavru oldukları dönem verildiğinde daha kolay anlayabilirler. Yetişkin köpeklerde ise, evde eğitim vermek zorlaşabilmektedir. Bu sebep ile özellikle yetişkin köpeklerin eğitimini profesyonel eğitmenler vermelidir.

Safkan Keeshond Nasıl Anlaşılır?

Keeshond’ın safkan olup olmadığını anlayabilmek oldukça kolaydır. Dış görünüşündeki bazı belirgin özellikleri sayesinde, kolaylıkla safkan olmayan köpeklerden ayrılırlar. Bu özelliklerin en başında tüylerinin rengi gelmektedir. Tüylerinin rengi krem, siyah ve gri karışımıdır. Tüylerindeki renk oluşumları koyudan açığa doğru gitmektedir. Bu da en belirgin fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, Keeshond’ların göz kenarlarındaki tüyleri sayesinde, gözlük takan bir köpek görünümüne sahiptir. Bacakları ve ayakları genellikle krem rengindedir. Keeshond’lar, üçgen şekle sahip dik ve sivri bir kulak yapısına sahiptir. Tüm bu fiziksel özelliklerin kontörlünün sağlanması ile Keeshond’ların safkan olup olmadığı anlaşılabilir.

Keeshond Ne Kadar Yaşar?

Keeshond köpek ırkı ömrü ortalama olarak on iki ile on beş yıl arasıdır. Köpeklerin gerekli bakımları düzenli olarak yapıldığı ve sağlıklı beslenmelerine dikkat edildiği takdirde maksimum on beş sene kadar yaşayabilmektedirler. Bunun yanı sıra, gerekli veteriner kontrolleri ve düzenli yürüyüş ile koşu egzersizleri de oldukça önemlidir. Köpeklerin sevgi dolu bir ortamda yetişmesi de uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olabilmelerindeki en önemli noktalardan birisidir. Keeshond ırkının bakımı esnasında kilo fazlalığı sebebi ile hastalıklar yaşanabileceği gibi ömrünün de kısalması muhtemeldir. Köpeklere uygulanan kötü davranışlar ve şiddette ömrünü kısaltır. Yanlış beslenme programı, alerjik durumların kontrol edilmemesi, hastalıkların ihmali, gerekli gezintilerin yapılmaması gibi birçok faktör köpeklerin ömrünün kısalmasına sebebiyet vermektedir. Evcil hayvanların eksiklerinin giderilmesi, gerekli ilgi ve sevgi uzun bir hayat için oldukça etkili olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Japanese Tosa Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap