İngiliz Pointer Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

İngiliz Pointer köpek ırkı, bilinen en hızlı av köpekleri arasında yer almaktadır. Oldukça uzun yıllardan beri avcılık aktivitelerinde tercih edilmektedir. Kendilerine has bir duruşa sahip olan İngiliz Pointer’ler aynı zamanda, oldukça da karakteristik bir görünüme sahiptir. Diğer av köpeklerinin aksine İngiliz Pointer’lar, ailelerin de sıklıkla tercih ettiği bir ırktır. İnsanlarla arası iyi olan bu sevecen ırk, apartman daireleri için pek uygun değildir. Bahçeli bir alana sahip olan evlerde ya da çiftliklerde yaşaması İngiliz Pointer’lar için daha uygundur. Uzun süre egzersiz yapabilen bu ırk, günlük olarak birkaç defa sahipleri ile birlikte dolaşma ve koşma ihtiyacına sahiptir. Fazlası ile hareketli olan bu köpekler, sahipleri ile birlikte oyun oynamaktan da büyük keyif almaktadır.

İngiliz Pointer Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

İngiliz Pointer’ların kendine özgü belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Bunların başında ise, asil ve karakteristik duruşları gelmektedir. Oldukça iyi bir şekilde koku alabilen bu köpekler, genellikle diğer köpeklere ve kedilere saldırmazlar. Bunların yanı sıra, İngiliz Pointer’ların özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • İngiliz Pointer’ların tüy yapıları; ince, sık ve kısadır.
  • İngiliz Pointer’ların sahip oldukları tüyler genellikle benekli bir görünüşe sahiptir. Bu tüyler; kahverengi, siyah, beyaz ya da kızıl renklerde olabilmektedir.
  • Uzun bir yüz hattına sahip olan bu ırkın kulak yapıları ise, aşağı doğru düşük bir forma sahiptir.
  • Oldukça hızlı olan İngiliz Pointer’larn bacakları, kaslı ve uzun bir yapıya sahiptir.
  • İngiliz Pointer’ların vücutları ise, kaslı ve atletik bir formdadır. Bu fiziksel özellikleri, bu ırkın uzun süre boyunca oldukça hızlı koşabilmesini sağlamaktadır.
  • İngiliz Pointer’ların kafa yapıları her zaman dik bir duruşa sahiptir. Bu duruş şekli ile oldukça kendinden emin bir postür sergilemektedir.
  • İngiliz Pointer’ların yapısı, soğuk hava koşullarına karşı da oldukça dayanıklıdır.
  • İngiliz Pointer’ların yükseklikleri, 54 cm ile 62 cm arasında değişiklik göstermektedir.
  • İngiliz Pointer’ların kilosu ise, 20 kg ile 30 kg arasındadır. 30 kg’dan ağır olmaları, çok sağlıklı bir durum olarak kabul edilmemektedir.

İngiliz Pointer’ların Karakteri Nasıldır?

İngiliz Pointer’ların karakteri, sahibine olan sadakati ile ön plana çıkmaktadır. İngiliz Pointer’lar, sahiplerinin vereceği her komutu yerine getirebilirler. Oldukça sadık ve söz dinleyen bir ırk olan İngiliz Pointer’lar, özellikle avlanma sırasında sahiplerinin tüm komutlarını uygularlar. İnsanlarla ve çocuklarla arası oldukça iyidir. Küçük yaşlardan itibaren farklı hayvanlar ile sosyalleştirilmesi ile diğer köpeklere ve kedilere saldırmazlar. İngiliz Pointer’lar için eğitim ise oldukça eğlencelidir. Yüksek bir zeka seviyesine sahip olan İngiliz Pointer’lar, sahiplerini memnun etmekten oldukça keyif alırlar. Açık alanda bakılan İngiliz Pointer’lar kolay kolay sıkılmazlar. Ancak, apartman dairesinde bakımının tercih edilmesi durumunda yalnız bırakılan bu ırk, ciddi sorunlar yaşayacaktır. Bu nedenle, İngiliz Pointer’ların apartman dairelerinde bakılması pek doğru değildir.

İngiliz Pointer’ların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İngiliz Pointer’ların bakımı, diğer köpek ırklarına göre daha kolaylık. Kısa ve ince bir tüy yapısına sahip oldukları için sürekli taranmaya ihtiyaç duymamaktadırlar. Sadece, tüy dökme zamanlarında taranması ile köpeklerin ölü tüylerden arındırılması yeterlidir. Kulak ve diş bakımlarının ayda bir yapılması, İngiliz Pointer’lar için yeterlidir. Bunun yanı sıra, oldukça hareketli bir ırk olmalarından dolayı tırnak bakımlarının on beş günde bir yapılması gerekmektedir. Aksi halde, kendilerine ya da bir başka canlıya zarar verebilirler. İngiliz Pointer’ların ayda bir yıkanması da genel vücut temizlikleri için oldukça idealdir. Çok fazla bir bakıma ihtiyaç duymayan İngiliz Pointer’lar, birçok kişi tarafından bu özellikleri ile de tercih edilmektedir.

İngiliz Pointer Nasıl Beslenir?

İngiliz Pointer’ların beslenmesi, köpeklerin yaşına ve kilosuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak, genel olarak av köpeklerinin kuru mama ile beslenmesi gerekmektedir. Kuru mamanın, veterinerlerin tavsiye ettiği miktarlarda ve öğün sayılarında verilmesi gerekmektedir. Oldukça hareketli bir yapıya sahip olan İngiliz Pointer’ların kilo alma ile ilgili büyük sorunları yoktur. Ancak yine de 30 kg’ın üzerine çıkmaları pek de sağlıklı değildir. Bu gibi durumlarda, veterinere danışılmalı ve diyet mamalara geçiş yapılmalıdır. İngiliz Pointer’ların beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, mama ve sularının her daim taze olmasıdır. Aksi hale, bu köpekleri mama ve su tüketimini gerçekleştirmemektedir.

İngiliz Pointer Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

İngiliz Pointer köpek ırkı; Foxhound, Bloodhound, Greyhound ve BullTerrier cinslerinden elde edilmiştir. Bu ırkın tarihi 1500’lü yıllara dayanmaktadır. 1700’lü yıllarda İngiliz Pointer’ların kuş avlama yetenekleri ortaya çıkmıştır. O dönemin soyluları, avlara giderken yanlarında mutlaka iki adet İngiliz Pointer’i götürerek avlarının yerlerinin daha hızlı tespit edilmesini sağlarmış. Günümüzde de hala av aktivitelerinde tercih edilen İngiliz Pointer ırkı, aileler ile yaşamaya adapte olan nadir av köpekleri arasında yer almaktadır.

İngiliz Pointer Eğitimi Nasıl Verilir?

İngiliz Pointer’ın eğitimi, diğer ırklara göre daha kolaydır. Yapısından dolayı oldukça zeki olan İngiliz Pointer’lar aynı zamanda, sahipleri ile oldukça sıkı bir bağ kurabilmektedir. İngiliz Pointer’lar, sahiplerini mutlu etmek için her şeyi yapabilen köpeklerdir. Bu nedenle eğitimler sırasında verilen tüm komutları net bir şekilde algılar ve uygularlar. Tuvalet eğitiminden, itaat eğitimine ve ileri itaat eğitimine kadar her komutu öğrenmeye oldukça açıktır. Eğitim sürelerinin kısa tutulması, bu köpeklerin dikkatinin dağılmaması için oldukça önemlidir. İleri derecede koku alma yetilerinin gelişmiş olması, dikkatlerinin eğitim sürecinde kolay bir şekilde dağılmasına neden olmaktadır. Özellikle kuşlar, İngiliz Pointer’ların dikkatinin dağılmasına neden olmaktadır.

Safkan İngiliz Pointer Nasıl Anlaşılır?

İngiliz Pointer’in safkan olup olmadığını anlamak için ilk olarak, kuyruk uç rengi ile gövde renklerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu iki bölgedeki renklerin aynı olması, İngiliz Pointer’ların safkan olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, gövdesinde yer alan benek renkleri ile kafa bölgesindeki renklerin aynı olması da İngiliz Pointer’lerin safkan olup olmadığının anlaşılması için kontrol edilebilinecek bir diğer belirleyici özelliktir.

İngiliz Pointer Ne Kadar Yaşar?

İngiliz Pointer köpek ırkı ömrü ortalama olarak 13 yıl ile 14 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak, iyi bir bakıma sahip olan İngiliz Pointer’lerin daha uzun süre yaşaması da mümkündür. Sağlıklı ve bakımlı olan köpeklerin uzun bir ömre sahip olması sağlanılabilir. Aynı zamanda, düzenli sağlık kontrollerinin yapılması, olası bir hastalığın erkenden teşhis edilmesini ve kolay bir şekilde tedavi edilmesini de sağlar. Tüm bu nedenlerden dolayı köpek bakımları oldukça ilgi ve dikkat isteyen bir sürece sahiptir. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir dosta sahip olunması için onlara, gereken zamanın ayrılması gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız: Golden Retriever Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap