Safkan Köpek Irkları Nelerdir?

Safkan köpek ırkları üç nesil boyunca safkan ataları bulunan köpeklerdir. Dünya üzerinde ortalama 400 farklı safkan köpek ırkı bulunmaktadır. Köpek ırklarının standartlarını köpek kulüpleri belirlemektedir. Dünya’da ki en eski köpek kayıdı The Foxhound Kennel Stud isimli kitaptır. AKC ise kurulduğu tarihten bu yana 36 milyon köpeği kaydetmiştir. Bu rakama her geçen yıl 1,25 milyon köpek eklenmeye devam etmektedir.

Safkan Köpek Irkları Nelerdir?

Labrador Retrievet ABD’de en çok beslenilen köpekken, en popüler köpekler arasında Yorkshire teriyeri, Golden Retrieveir ve Alman çoban köpeği bulunmaktadır. Safkan köpek ırkları farklı ülkelerin kulüpleri ile değişik şekillerde gruplandırılıp adlandırılabilmektedir. Safkan köpek ırkları için genel olarak kabul edilen köpek grupları ise av köpekleri, tazı köpekleri, teriyer köpekleri, işçi köpekler, çoban köpekleri ve süs köpekleridir.

Av Köpekleri

Bu köpekler koku alma yetileri çok gelişmiş ve yön göstermeyi başarabilen köpeklerdir. Av köpekleri genellikle hareketli, enerjik ve canlı hayvanlardır. Bu sebeple ev köpeği olarak beslenilmesi yorucu egzersiz ihtiyacını da beraberinde getirebilir. Kuş avlarında kullanılan köpeklere ise kuş köpeği adı verilmektedir. Puanterler, Golden retriever sahiplenme, spanyeller, setterler ve Weimaraner gibi ırklar av köpekleri arasında yer almaktadır. Ceylan gibi büyük hayvanların avlanılmasında kullanılan teriyerler çok çeşitli olmaları sebebiyle av köpeği grubuna dahil edilmemektedir. Avlanmak anlamına gelen sporting kelimesi, Türkçeye sportif olarak hatalı çevrilmektedir. Bu nedenle av köpeklerine sportif köpekler denildiğini duyabilirsiniz.

Tazı Köpekleri

Tazı köpekleri de aslında av köpeklerinden farksızdır. Fakat çok fazla çeşidinin bulunması sebebiyle ayrı bir kategori ile sınıflandırılmışlardır. Koku ile iz sürenler ve görerek iz süren tazı köpekleri iki gruba ayrılmaktadır. Yere yakın olmasıyla bilinen porsuk tazısı ve çok hızlı olduğu bilinn greyhound tazısına kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Farklı boyutlarda, cüsselerde ve özelliklerde tazı çeşitlerine rastlanabilir. Foxhound, harrier, base ve beagle gibi tazılar sürüler halinde avlanırken; saluki, firavun tazısı ve afgan tazısı gibi tazılar yalnız avlanmayı tercih etmektedir.

Teriyer Köpekler

Teriyer köpekler davranış biçimi ve akrabalık bakımından birbirlerine daha yakın köpeklerdir. Hem büyük hem de küçük boyutlarda çeşitli teriyer köpekleri bulunmaktadır. Teriyer köpekler ilk olarak kemirgenlerden ve zararlı hayvanlardan arındırılmak için üretilmiştir. İlk zamanlar sıçan avlamak için oldukça tercih edilen bir köpek olmuştur. Teriyer köpekler tünel kazabildikleri gibi avlarını gayet başarılı bir şekilde takip edebilirler. Tüyleri kalın ve kaba olduğu için çok fazla bakım gerektirmez. Tazı ve av köpekleri avlarını bulup getirmekle yetinirken teriyer köpekler avlarını öldürürler.

İşçi Köpekler

İşçi köpekleri aynı zamanda faydalı köpekler olarak da bilinirler. Çok çeşitli işlerde insanlara yardımcı olmak amacıyla yetiştirilmişlerdir. Rehberlik, yakın koruma, yük çekme, bekçilik ve hayat kurtarma gibi görevlerde kullanılmışlardır. Dikkatli, zeki ve sadık köpek ırklarından biridir. Neredeyse hepsi sağlam, kaslı ve güçlü köpeklerdir. İşçi köpekler başlıca köpek kulüpleri tarafından tanınan bir ırktır. Boyutları genellikle orta boy ve büyük boy arasında değişmektedir.

Çoban Köpekleri

Sürüleri idare etmek amacıyla kullanılan köpeklerdir. Sürüleri koruyan ve bekçilik görevi gören ırklardan biridir. Oldukça çevik, hızlı ve süratli koşabilen köpeklerdir. Her türlü zorlu arazide görevlerini yerine getirebilirler. Küçük ırkları bile çok güçlül ve kaslıdır. Daima dik yürürler fakat mağrur görünümü olan hayvanlardır. El işaretleri ve ıslıkla verilen komutları kolayca öğrenebilirler. Kaçan hayvanları sürüye katabilirler. Sürülerini kontrol etmek amacıyla etrafında daire çizebilirler, havlarlar ve hayvanların topuklarını hafifçe ısırırlar.

Süs Köpekleri

Bir diğer adı oyuncak köpekler olan bu ırk, sadece insanlara arkadaşlık etmesi amacıyla yetiştirilmiştir. Saray halkının yanlarında gezdirilebilmesi için taşınabilir, iyi huylu ve küçük olarak üretilmişlerdir. Bazı süs köpeklerinin geçmişi tarih öncesine dahi dayanmaktadır. Neşeli, hareketli ve kendilerine has yürüyüşleri bulunan köpeklerdir. En fazla farklı ırkı barındıran kategori süs köpeklerdiri. Çok çeşitli kürk yapılarına sahip olabilirler. Kemik yapıları güçlüdür ve vücutları denge içerisindedir. Bu nedenle genellikle zarif olarak tarif edilirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap