Peru İnka Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Peru İnka köpek ırkı veya Peru İnka Orkidesi ırkı olarak bilinen tüysüz bir köpek cinsidir. Günümüzde dünya üzerinde nadiren bulunan köpek cinsleri arasında yer alırlar. Günümüzde cinslerine pek rastlanmasa da varlıkları İnka halkının yaşadığı zamana dayanır. İnkalar zamanında ortaya çıkmış olan bu köpek cinsi, yıllar boyunca da İnkalar tarafından bakılmış ve günümüzde İnka halkının kültürel mirası listesinde de yer almıştır. Peru halkı tarafından gece köpeği, ay köpeği ve çiçek köpekleri olarak da anılırlar. Peru İnka köpekleri, ayrıca Peru halkı tarafından kutsal görünen canlılardır. Bu kutsallıklarından dolayı da hala Peru halkı tarafından saygı görmektedirler. Duruşları ve görünüşleri sağlam olan köpek cinsleri arasında yer alırlar. Gövdeleri ile bacakları kaslıdır.

Peru İnka Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde kolaylıkla bulunamayan köpekler arasında yer alan Peru İnka’nın özellikleri şöyle sıralanmıştır:

  • Derileri çok hassas canlılardır. Tüylerinin de kısa olmasından dolayı deri bakımlarına özen gösterilmesi gereken köpeklerdir.
  • Tüm Peru İnka ırkına ait köpekler tüye sahip değillerdir. Bu cinsin bazı köpekleri tüysüz de olabilir.
  • Yükseklikleri 25 ile 40 cm arasında olan Peru İnka cinsinin kiloları ise 5-8 arasında değişir. Ancak bu ölçülerden daha yüksek ve daha ağır olanları da vardır. Her boyut ve yükseklikte Peru İnka ırkı köpekleri ile karşılaşılabilir.
  • Siyah, tarçın, beyaz ve gri renklerde olurlar. Genelde tüm köpekler tek renk olur ancak bazı köpeklerin patileri ile bacaklarında derilerinden daha açık renklerde lekeler bulunabilir.
  • Görünüş olarak kaslı ve fit olan canlılardır. Kas oranlarının fazla olması, kendilerini güçlü birer köpek haline getirir.
  • Bacak boyları uzundur.
  • Hızlı hareket edebilen canlılardır. Bundan dolayı da sürekli enerjiklerdir ve hareket etmeye eğilim gösterirler.
  • Zekilerdir. Bunun için eğitimleri kolay gerçekleşir ve sahiplerini yormayan köpek türleri arasında yer alırlar.
  • Genetik olarak işitme sorunları ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalleri yüksektir.
  • Sahiplerine olan düşkünlüklerinden dolayı havlama eğilimleri yüksek canlılardır. Sahipleri için olmasa da yaşadıkları yerde diğer insanlar için rahatsız edici olabilirler.

Peru İnka’nın Karakteri Nasıldır?

Peru İnka’nın karakteri için söylenebilecek ilk şey, sahiplerine oldukça düşkün ve sadık olduklarıdır. Bundan dolayı sahipleri dışında kalan kişilere karşı çok soğuk ve mesafeli tavırlar sergilerler. Sahiplerini ve ailelerini her zaman koruma altında tutmak isteyen canlılardır. Bundan dolayı her zaman tetikte beklerler. Sosyal canlılardır ve genellikle yalnız bırakılmak kendilerine uygun bir durum değildir. Bunların yanında sevecen ve hayat dolu bir mizaca sahip oldukları bilinir. Bunun için evlerde kapalı kalmak kendilerine uygun durumlar arasında yer almaz. Her zaman çıkıp oynamak istemeseler de sahipleri ve kendi ırklarından olan köpeklerle zaman geçirmek istekleri olur.

Peru İnka’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Peru İnka cinsi köpekleri, çok kısa tüylü veya tüysüz olmalarından dolayı bakımları konusunda öncelikli olarak deri bakımlarına dikkat edilmesi gereken canlılardır. Tüylerinin olmaması tüylerinden mikrop kapmayacakları anlamına gelir ancak yine de düzenli olarak köpeklerin temizliklerinin sağlanması gereklidir. Bunun yanında tüysüzlükleri, kendilerini soğuk havalara karşı oldukça dayanıksız kılar. Kışları soğuk geçen yerlerde mutlaka kıyafetlerinin olması ve giydirilmesi gereklidir. Ayrıca yaz aylarında da güneşin doğrudan vurduğu saatler içinde dışarıda olmaları, deri sağlıklarını olumsuz etkiler. Düzenli olarak egzersizlerinin yaptırılması, Peru İnka’nın bakımı için önemli adımlardan biridir. Hareketsiz kalmaları hantallaşmalarına ve vücut yapılarının bozularak zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca kendileri dışında kalan tüm canlılar, Peru İnka cinsi köpekler için birer avdır. Avcı köpekler olmalarından dolayı yürüyüş veya diğer egzersizlerin yaptırılması esnasında farklı canlılara karşı mutlaka dikkat edilmesi gereklidir.

Peru İnka Nasıl Beslenir?

Peru İnka’nın beslenmesi, günümüzde pek çok köpek cinsi gibi köpek mamaları ile yapılmalıdır. Peru İnka cinsi köpekler, boyutlarına göre farklı sınıflara girmektedirler. Bundan dolayı da köpeklerin boyutlarına uygun olan mama türlerinin seçilmesi gereklidir. Peru İnka cinsi köpekler, kaslı ve güçlü köpekler olmalarından dolayı et veya balık ile üretilmiş olan mamaları tüketmelilerdir. Fazla protein alma ihtiyaçlarının olmasından dolayı bu mamalar kendileri için sağlıklı olacaktır. Mamaya erişimin olmadığı herhangi bir anda, köpeklerin hiçbir şekilde yemek artıkları ile beslenmemeleri gereklidir. Fazla tuzlu, baharatlı veya tatlı yiyeceklerin bu tür köpeklere verilmesi, köpeklerin sağlıklarının zarar görmesine neden olacakları gibi, zamanla mama yeme alışkanlıklarını da kaybetmelerine neden olabilir. Bunun için mutlaka köpeklere verilen mamanın kalitesine, türüne ve miktarına özen gösterilmelidir. Yetişkin Peru İnka cinsi köpekler için günde 3 öğün mama verilmesi yeterlidir. Yavru iken tükettikleri mama ve miktarı değişebilir.

Peru İnka Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Peru İnka’nın ırkı safkan cins köpekler arasında yer almasından dolayı herhangi iki türden oluştuğu söylenemez. Peru İnka ırkı, çok uzun zamandır var olan ve farklı bir köpek türünden etkilenmeden oluşmuş canlılardan biridir.

Peru İnka Eğitimi Nasıl Verilir?

Peru İnka cinsi köpeklerine verilmek istenen eğitim için öncelikle köpeklerin sosyalleşmeleri sağlanmalıdır. Henüz yavru iken farklı insan ve canlılar ile bir arada olmaları, hem bu cins köpeklerin eğitimlerinin daha kolay verilmesini sağlayacak hem de yetişkin oldukları zamanlarda diğer canlılara karşı düşmanlık beslememelerine yardımcı olacaktır. Peru İnka’nın eğitimi, avcı köpekler olmalarından dolayı bilinçli bir şekilde verilmelidir. İtaat etme konusunda başarılı olan cinsler arasında değillerdir. Bundan dolayı da eğitimleri oldukça sabırla beraber uzun bir zaman isteyebilir. Bu cins köpeklere eğitimleri esnasında kızılması veya cezalandırılmaları olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Peru İnka cinsi köpekler, eğitildiklerinden sonra hem sahiplerine hem de ailelerine karşı refakatçi rolünde de destek olan canlılar arasında yer alırlar. Bunun için de eğitimlerinin küçük yaşta verilmeleri kendileri için gayet uygun olacaktır.

Safkan Peru İnka Nasıl Anlaşılır?

Peru İnka cinsi köpekler, oluşumlarından itibaren safkan olmalarından dolayı fiziksel özelliklerine bakılarak safkanlıkları anlaşılabilen köpek cinsleri arasında yer alırlar. Genellikle karakteristik özelliklerine dikkat edilmesi ile beraber Peru İnka’nın safkan olup olmadığı anlaşılmaz. Bundan dolayı mutlaka fiziksel özelliklerine, tüylerine ve renklerine bakılmalıdır. Peru İnka cinsi köpeklerin tüyleri yok denebilecek kadar az olacaktır. Bundan dolayı da köpekler sevildiği ve özellikle karın ve sırt bölgelerine dokunulduğu zaman fazla tüy olduğu hissediliyorsa, bu bile Peru İnka cinsi köpeğin safkan olmadığı anlamına gelir. Tüyleri olan Peru İnka cinsi köpeklerin bile patilerinde hiç tüy olmaz. Patilerinin üzerine bakılması ile de safkanlık durumu tespit edilebilir.

Peru İnka’nın Ne Kadar Yaşar?

Peru İnka ırkı köpeklerinin yaşam süreleri, ortalama 13 yıl olarak bilinir. Hem dişi hem de erkek Peru İnka köpek ırkı ömrü ne kadar iyi bakılırsa bakılsın bu sürenin çok üzerine çıkmaz. Düzenli olarak sporlarının yaptırılmaması ve beslenmelerine dikkat edilmemesi ise bu ırkın ömrünün kısalmasına neden olan durumlar arasında yer alır. Bunun için bu cinsin sahiplenilmesinden sonra bakımı için oldukça özenli davranılmalı, bakımları aksatılmamalıdır.

Ayrıca Bakınız: Maltese Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap