Pirene Mastifi Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Pirene Mastifi köpek ırkı, dev köpek ırkları arasında yer alan ve çok uzun zamandan beri insanlarla yaşadığı bilinen ırklar arasında yer alırlar. Boyutları çok büyük olan bu cins köpekler, günümüzde pek çok ülke tarafından çoban köpeği olarak bilinirler. Kökenlerinin ise İspanya olduğu bilinir. 20. Yüzyıl ile beraber sayılarında oldukça fazla azalma olmuştur. Bugün hala var olmaları, pek çok hayvanseverin bu cinsin yok olmaması dolayısıyla verdiği çaba sayesindedir. Soylarında yaşanan tükenme sebepleri ise köpeklerin kocaman olmalarından kaynaklanır. Fazla besin tüketme isteklerinden dolayı bu zeki ırkın sonunun gelmesi istenmiştir ancak günümüzde hala bulunan türler arasında yer alırlar.

Pirene Mastifi’nin Özellikleri Nelerdir?

Pirene Matifi ırkına ait köpekler, oldukça insan canlısı, sakin ve zeki köpekler olarak bilinirler. Fiziksel özellikleri pek çok köpek ırkına göre devasa boyutta olmasına rağmen oldukça da naziktirler. Pirene Mastifi’nin özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Anavatanları İspanya olsa da daha eskiden Roma kökenli oldukları düşünülen bir köpek ırkıdır.
  • Erkek Pirene Matifileri, 100 kg ağırlığına kadar ulaşabilirler. Boyları da genellikle 75 -80 cm yüksekliğindedir. Dişiler ise erkeklerine göre daha ufak olurlar. Boyları 75 ile 80 cm yüksekliğinde olduğu gibi, ağırlıkları da bu aralıktadır.
  • Gürültüyü ve gürültücü olmayı sevmediklerinden dolayı havlama alışkanlıkları yoktur ve bu ırkın havlayarak ses çıkardığı pek görülmez.
  • Kürkleri çift katlıdır ve bundan dolayı da soğuk iklimde yaşamaya uygun köpekler arasında yer alırlar.
  • Tüylerinin renkleri beyazdır. Beyaz renge ek olarak alınları, kulakları ve yanakları kahverengi olabilir. Patilerinde veya bacaklarında ise bu lekeler bulunmaz.
  • Kulakları çok büyük canlılar değildir. Büyük olmamasına rağmen kulakları sarkıktır.
  • Ev yaşamına pek uygun canlılar değillerdir. Tüy dökme gibi sorunları yoktur ancak boyutlarının büyük olmasından dolayı dışarıda yaşamak kendileri için daha uygundur.
  • Irkları çok zekidir. Zekilikleri sayesinde insanlara oldukça hızlı bir şekilde uyum sağlama yetenekleri de vardır.
  • Çok büyük olmalarına rağmen oyun oynamayı çok severler. Pirene Mastifi cinsi köpeklerin sahiplerinden en çok bekledikleri şeylerden biri ilgi değil kendilerine oyun oynatılmasıdır.
  • Irk olarak pek çok hastalığa yakalanma ihtimalleri yüksektir. Büyük olmalarından dolayı özellikle yaşlarının ilerlemesi sonucunda kas ve kemik hastalıklarına yakalanabilirler. Bunun yanında ise bu cinste en çok görülen hastalıklardan biri mide sorunlarıdır.

Pirene Mastifi Köpek Irkı Karakteri Nasıldır?

Pirene Mastifi cinsi köpekler, oldukça uysal olarak bilinen ve sakin köpeklerdir. Özellikle aileleri olarak tanıdıkları insanlara hiç zarar gelmemesi için savunmaya her an hazır olabilirler. Geçmiş dönemlerde çoban köpeği olarak kullanılmaları Pirene Mastifi’nin karakteri üzerinde de etkili olmuş ve koruma iç güdüşlerinin gelişmesini sağlamıştır. Bunun yanında çok zeki bir ırktır. Hem yavruyken hem de yetişkinliklerinde bir şeyi kolaylıkla öğrenebilirler. Sevecen ve yakınlıklarının yanında tanımadıkları insanlara diğer köpekler gibi oldukça temkinli bir yaklaşımları vardır. Bu temkinli davranışlardan dolayı da genellikle insanları sevmedikleri ön yargısı bu ırk için oluşur.

Pirene Mastifi’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pirene Mastifi ırkı bakımı en zor olan köpek cinslerinden biridir. Çok büyük olmalarından dolayı yedikleri yemek miktarı da çok olacaktır. Geçmişte İspanya’da ırkın sonunun gelmesine neden olacak en önemli durum budur. Beslenme ihtiyaçlarının fazla olmasından dolayı Pirene Mastifi cinsi köpeklerin bakımı zor olarak görülür. Hareket etmek zorunda olan bu köpeklere her gün en az birkaç saat zamanın da ayrılması gereklidir. Hem yürüyüş hem de köpeğin beklediği ilgilinin kendine verilmesinden sonra canlı çok mutlu olacaktır. Çok tüy dökmezler ve yıkanma ihtiyaçları fazla değildir. Bundan dolayı bakımı zor olan canlılar değillerdir. Özgür bir yapıları olmasından dolayı sürekli aynı yerde durmak veya kapalı kalmak istemezler. Sahiplerini görmedikleri zamanlar kendileri için çok zor değildir ve sahiplerine küsme gibi alışkanlıkları yoktur. Bunun için de Pirene Mastifi’nin bakımı beslenmesi dışında zor olarak görülmez.

Pirene Mastifi Nasıl Beslenir?

Pirene Mastifi ırkının beslenmesi için dikkat edilecek unsurlardan bazıları, köpekleri kaliteli ve beğendikleri mamaları tüketmeleridir. Büyük köpeklerden olmasından dolayı her şeyi yer olarak düşünülen Pirene Mastifi’nin beslenmesi mümkün olduğunca mama ile yapılmalıdır. Mama seçiminde de Pirene Mastifi köpeğinin kilosuna dikkat edilmelidir. Zaten kilolu olan bu ırk, eğer olması gerektiğinden daha ağır olursa mutlaka diyet mamaları almaya ve beslenmesinde kullanmaya dikkat edilmelidir. Her gün kaç kez ve kaç ölçü mamanın bu ırka verileceği, veterinerleri tarafından belirlenir. Çeşitli aromalarda üretilen mamaların tümünün bu ırk için tüketimi uygundur. Köpek hangi aromayı daha fazla seviyorsa ondan almak beslenmesinin daha iyi olmasını sağlayacaktır. Mide sorunlarına yatkın olmalarından dolayı, her mama türü köpeklere iyi gelmeyebilir. Köpeklerin daha uzun ve sağlıklı yaşamaları için beslenmelerine dikkat edilmesi çok önemlidir.

Pirene Mastifi Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Pirene Mastifi’nin ırkı oluşumunda farklı köpeklerin var olduğu fikirleri mevcuttur. Pirene Mastifi cinsinin Roma’dan geldiği düşüncesi ile beraber atalarının Molosser cinsi olduğunu ve Pirene Mastifinin de bu cinsin melezlerinden dünyaya geldiğini söyler. İspanya kökenli olarak kabul gören bu ırk için İspanyol Mastiff türünden geldiği fikri sunulmuştur.

Pirene Mastifi Eğitimi Nasıl Verilir?

Zeki ve uysal köpekler arasında yer almalarından dolayı Pirene Mastifi’nin eğitimi kolaylıkla gerçekleşen ırklardan biridir. Hem yavru hem de yetişkinliklerinde bu köpeklere her türlü eğitim verilebilir. Tuvalet ve komut gibi her köpeğe verilen eğitimlerin yavru iken verilmesi Pirene Mastifi cinsi için daha uygun olacaktır. Çoban köpeği cinsi olarak kabul edilmeleri dolayısıyla bekçilik yönleri kuvvetlidir ve bu eğitim de kolaylıkla kendilerine verilebilir. Bu ırka verilmek istenen her eğitimde sabır ve sakinlik çok önemlidir. Çok uysal ve nazik yapılı köpekler olmaları, sert eğitim dillerine karşı küsebilir veya farklı tepkiler verebilir. Özellikle yavru iken verilen eğitimlerin kendileri için tatlı dille olması, kendilerini mutlu ettiği kadar sahiplerine daha yakın olmalarını da sağlayacaktır.

Safkan Pirene Mastifi Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin safkan olup olmadıkları fiziksel özelliklerine ve DNA yapılarına bakılarak anlaşılır. Pirene Mastifi’nin safkan olup olmadığı konusunda bir karara varabilmek için bu iki yöntem de aktif olarak kullanılan yöntemler arasında yer alır. DNA testi en kesin sonucu veren safkanlık öğrenme yöntemlerindendir. Tüy yapıları, vücutları, kafaları ve kulaklarına bakılarak Pirene Mastifi yavrusunun veya yetişkininin safkan olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca, karakter özelliklerine bakılarak da bu cinsin safkanlık durumu ayırt edilebilir. Genellikle yatmaktan hoşlanmayan bu cins köpekler, ömürleri boyunca hareket ederler. Hem yavruyken hem de yetişkinliklerinde hareket seviyelerine bakılarak da safkan oldukları ya da olmadıkları anlaşılabilir.

Pirene Mastifi’nin Ne Kadar Yaşar?

Pirene Mastifi köpek ırkı ömrü, ortalama 10 yıldır. Herhangi bir hastalığa yakalanmaz ve bakımları yaşamları boyunca doğru bir şekilde yapılmaya devam edilirse 12 yıla kadar yaşayabilirler. Dişileri ile erkeklerinin yaşadıkları süre arasında genelde pek bir fark yoktur.

Ayrıca Bakınız: Peru İnka Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap