Doberman Pinscher Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Doberman Pinscher köpek ırkı güçlü, heybetli, kaslı, kompakt yapısı ile ön plana çıkar.  Orta büyüklüğe sahip köpek ırkları arasında oldukça yoğun ilgi gören kısa, sert, pürüzsüz kürk yapısına sahip özel bir ırktır. Dayanıklı, hızlı, güçlü, zarif yapısı ile hayvan severler tarafından oldukça yoğun ilgi gören ırk mükemmel fizik yapısı, keskin zekâsı ile ön plana çıkar. Korumacı yapısı, kıvrak zekâsı ve güçlü duruşuyla hayvan severlerin tercihidir. İyi bir eğitimden geçirerek çevresiyle uyumlu, iyi, huylu, uysal bir köpek haline getirebilirsiniz. Köpeğinizin genetik yapısının dışında eğitimini sabırlı, özverili, doğru ve yumuşak dille yaptığınız takdirde sağlıklı gelişimini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Doberman Pinscher’ın Özellikleri Nelerdir?

Doberman Pinscher’ın özellikleri şunlardır:

  • Hareketli, enerjik yapısı sayesinde çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar.
  • Koruyucu yapısı sayesinde sahiplerini evde, dışarıda, her yerde korurlar.
  • Eğitim sürecinde lider rol üstlenerek köpeğinizin sözünüzü dinlemesini, talimatlarınıza uymasını sağlamalısınız.
  • Yavruluk döneminde köpeğinizi tutarlı bir eğitim sürecinden geçirerek ona lider konumunuzla söz sahibi olduğunu hatırlatmanız gerekir.
  • Soğuk havaya duyarlı, hassas yapıya sahip olduğu için kışın barınağa ihtiyaç duyabilirler.
  • Sahibine yüksek bağlılık gösteren Doberman köpekler ailesiyle keyifle vakit geçirir. Onları yalnız bırakmak istemez.
  • Aile aktivitelerine dâhil olduklarında hızlı gelişip sosyalleştiği görülmüştür.
  • Tatlı, sevecen özelliklere sahip olsa da komşu ve yabancılar tarafından korkulan köpeklerdendir.
  • Yürüyüş ve aktivite sırasında tasmasını takarak saldırgan tavırlarına karşı önlem almalısınız.
  • Merdiven altı köpek üretim çiftliğinden köpek yavrusu almamanız, alanında uzman bir veteriner ya da köpek eğiticilerinden yardım alarak safkan Doberman cinsi köpekleri tercih etmeniz önerilir.

Doberman Pinscher’ın Karakteri Nasıldır?

Doberman Pinscher’ın karakteri ailesine bağlı, zeki, aktif ve uysaldır. Aile bireyleri ile hareket edip oynamayı, aktivitelerde eğlenmeyi oldukça severler. Sevdiklerine karşı sadık, olan yüksek koruma içgüdüsü taşıyan bu köpekler tehdit altında olduklarını düşündükleri an saldırganlaşabilirler. Olumsuz bir durumla karşılaştıklarında hemen harekete geçerek doğal koruyucu görevi üstlenirler. Agresif olmayan özel ırk köpekler olumlu, dost canlısı özellikleri ile ön plana çıkarlar.

Doberman Pinscher Köpek Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Doberman Pinscher’ın bakımı düzenli ve doğru şekilde yapılmalıdır. Hareketli yapısı sayesinde egzersizlerini aksatmadan yapmanız tavsiye edilir. Yavruluk döneminde erken sosyalleşme eğitimi vererek köpeğinizin çevresi ile uyumlu, sosyal ilişkiler geliştiren seven, dostlarıyla uyumlu bir yapıya sahip olmasına yardım edebilirsiniz. Tüyleri kısa ve çok fazla dökülmez yapıda olduğu için tarama ve fırçalama işlemleri kolay ve pratik şekilde yapılır. Haftada bir tarama yaparak köpeğinizin cildinin daha bakımlı, gür ve estetik görünmesine yardım edebilirsiniz. Düzenli yaptığınız tarama ve fırçalama işlemi sonrasında köpeğinizin tüylerinin enfeksiyon ve kokudan alındığını görürsünüz. Sık sık banyoya ihtiyaç duymayan dobermanların ağız ve diş sağlığını da ihmal etmemelisiniz. Haftada iki ya da üç kez dişlerini fırçalayarak köpeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyebilirsiniz. İyi yetiştirilen Doberman köpekleri doğru, kaliteli, uygun şekilde sosyalleştirildiklerinde ailedeki tüm birey ve çocukları koruyarak, onlarla iletişim bağını geliştirdiği görülmüştür. Köpeğinize saygılı ve nazik olduğunuz sürece saldırgan tavırlar sergilemediklerini, oldukça uysal, sevecen, koruyucu tavırlarıyla sizi her zaman koruduklarını fark edersiniz. Köpeğinizle daima temas halinde olan çocuk ve aile bireylerinin köpeğin tüm bakım, eğitim ve beslenme sürecini aksatmadan,  veteriner hekim kontrolünde gerçekleştirmesi gerekir. Köpeğiniz her ne kadar arkadaş canlısı olursa olsun çocuk ve diğer canlılarla denetimsiz bir şekilde bırakılmamalıdır.

Doberman Pinscher Nasıl Beslenir?

Doberman Pinscher’ın beslenmesi için özellikle kaliteli, sağlıklı mamalar tercih edilmelidir. Köpeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyen, veteriner onayından geçirilen sağlık ve güvenliği test edilen mamaları almalısınız. Köpeğinizin boyuna, kilosuna, cinsiyetine, aktivite seviyesine, yaşına göre belirlenen beslenme programının düzenli şekilde uygulanması gerekir. Köpeğinizin günlük beslenme ihtiyacını karşılayan mamaların ideal ölçüde verilmesi kilo problemi olmadan sağlıklı, fit görünüm kazanması açısından oldukça önemlidir. Eğitim sürecinde köpeğinize ödül maması verebilirsiniz fakat ideal ölçüde olmalıdır. Orta seviyede obeziteye yatkınlıkları olan Dobermanlar’ın fazla kilo alması halinde sağlıkları tehlikeye girebilir. Ev yemeklerini vermeden önce hekiminize başvurmanız gerekir. Kaliteli, sağlıklı, kuru mamalar köpeğinizin beslenmesinde etkili olan tamamlayıcı besinlerdendir. Vitamin, mineral, protein değeri yüksek mamalar köpeğinizin sağlıklı büyümelerinde oldukça etkilidir. Köpeğinizin alerjen durumuna dikkat ederek veterinerinize danışarak ev yemeği, mama ve besin tüketmesine dikkat etmelisiniz. Köpeğinize mama verirken, gün içinde saf, temiz su tüketmesine de ayrıca dikkat etmelisiniz.

Doberman Pinscher Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Doberman Pinscher’ın ırkı 19. yüzyılda Almanya’da gerçekleşen vergi tahsildarlarına yapılan düşmanca tavırları önlemek için ortaya çıkarılmıştır. Vergi tahsildarlarına eşlik etmesi için onları koruyan, güvenli bir koruyucuya olan ihtiyacı doğurmuştur. Çalışkan olduğu kadar koruyucu özelliği ile ön plana çıkan Doberman köpeklerin hangi ırka sahip olduğu hakkında net bir bilgi verilmemiştir. 1800’lerin sonunda orta büyüklüğe sahip olan bu köpek ilk kez Almanya’da geliştirilmiştir.

Doberman Pinscher Eğitimi Nasıl Verilir?

Doberman Pinscher’ın eğitimi çok zeki ve yetenekli oldukları için zahmetsiz ve kolaydır. Verilen komutu 1 ile 5 tekrardan sonra hemen öğrendikleri görülmüştür. Kendisine verilen her bilgi, komut ve uyarıyı kısa sürede öğrenerek uygularlar. Eğlenceli olduğu kadar bağlılığı yüksek köpekler arkadaş canlısı, sevecen tavırları ile sahiplerine kolayca bağlanır.   Yavru köpekken iyi eğitim verdiğinizde çevresi ile uyumlu hale gelerek saldırganlığı azalır, uysallaşır. Köpeğinize sabırlı, özverili, olumlu dil kullandığınızda eğitim sürecini sorunsuz, hızlı ve rahat şekilde atlatırsınız. Güçlü, heybetli yapısı, liderlik vasfı ile ön plana çıkan Doberman köpeklerine erken dönemde eğitim vermezseniz itaat konusunda sizi zorlayabilir. Liderlik vasfınızı hatırlatarak ona olumlu, özverili şekilde yaklaşmanız gerekir. Güçlü, aktif yapıya sahip olan köpeklere olumsuz, sert dille, yıkıcı tavırlarla yaklaştığınızda saldırganlığı yönetilmez hale gelebilir. Köpeğinizin mutlu, çevresiyle olumlu bağlar geliştirilen, iyi huylu, uyumlu olmasını sağlamak için eğitimine erken yaşta başlamalısınız. Yavruluk döneminde başlattığınız sosyalleşme, tuvalet, itaat eğitimi sonrasında köpeğiniz insan ve diğer hayvanlarla olumlu, sevecen kaliteli iletişim bağı kurar. Sağlıklı, hijyenik, kaliteli şekilde gelişir. Köpeğinize tutarlı, kararlı, pozitif yaklaşarak eğitim sürecini hızlı, sorunsuz, sağlıklı şekilde atlatabilirsiniz.

Safkan Doberman Pinscher Nasıl Anlaşılır?

Doberman Pinscher’ın safkan olup olmadığı köpeğinizin DNA testinden geçirilmesi, aşılarının tam yaptırılması ile ortaya çıkar. Zeki, uysal,  dost canlısı, güçlü, korumacı tavırları ile ön plana çıkan Doberman köpeklerine sahip olmak için uzman veteriner hekimlerinden, köpek eğitimcilerinden yardım alabilirsiniz. Kökleri ile uyumlu DNA testinden geçirilen, aşıları tam yaptırılan Doberman Pinchester köpekler safkandır. Köpeğinizi uygun, kaliteli, sağlıklı eğitim sürecinden geçirerek sosyalleşmesini sağlayabilir; çevresiyle uyumlu iyi ilişkiler geliştiren sosyal, sevecen bir yapıya kavuşturabilirsiniz. Safkan olmayan köpekler genellikle sahibine ve çevresine itaatkâr olmayan, saldırgan, yıkıcı davranışlar sergileyen huysuz köpeklerdir. Hekiminizden aldığınız destekle safkan bu köpekleri rahatlıkla sahiplenebilirsiniz. Tüm bakım, eğitim, egzersiz, beslenme ve sağlık sürecini doğru, kaliteli şekilde gerçekleştirerek köpeğinizle uzun yıllar sağlıklı, keyifli, rahat şekilde yaşayabilirsiniz.

Doberman Pinscher Ne Kadar Yaşar?

Doberman Pinscher köpek ırkı ömrü 10 – 13 yıldır. Enerjik, atik, zeki, emin, korkusuz itaatkâr yapısıyla ön plana çıkan, genellikle siyah, beyaz, mavi, kırmızı, kahverengi renk tonları ile ön plana çıkan Doberman köpeklerini kaliteli, doğru, özverili eğitim, bakım, beslenme sürecinden geçirerek ömrünü uzatabilir; sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Sahibi ile keyifli vakit geçirmekten hoşlanan bu köpeklere nazik, hassas, olumlu şekilde yaklaştığınız takdirde sizinle uzun süre eğlenceli, kaliteli şekilde vakit geçirir. Uysal davranışlar kazanarak çevresi ile sosyal, olumlu, sevgi bağları gelişmiş uyumlu bir mizaç kazanır.

Ayrıca Bakınız: Collie Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap